Sztuczki umysłu

Tricks of the Mind
Jacek Santorski & Co
2008-01-01
2008-01-01

jedna z książek, która przyczyniła si mocno do mojego postrzegania ludzkiego umysłu, w przystępnej formie, dużo ciekawostek

Nie mogłabym dać niższej oceny- bardzo dużo zawdzięczam tej książce! Spokój z datami na historii, uczeniem się tekstów, ciągów liczbowych i innych takich. Sztuki hipnozy nie opanowałam, ale genialne techniki pamięciowe w zupełności mi wystarczą <33 Wielkie dzięki, Derren

Napisana bardzo lekkim językiem i wciągająca lektura opisująca zasady działania naszych umysłów. Książka chyba dla każdego. Wprowada w świat magii, mechanizmów związanych z działaniem pamięci, hipnozy, NLP, psychologii, zjawisk paranormalnych oraz nauki jako takiej. Na koniec podany jest spis lektu uzupełniających dla tych, co chcieliby bardziej zagłębić się w poszczególny temat.

Po drodze sami będzimy mogli wykonać cześć bardzo ciekawych ćwiczeń, opisane są różne eksperymenty z niektórych z wcześniej wymienionych dziedzin, autor również częstuje nas różnymi ciekawostkami historycznymi.

Świetna zarówno do podróży, jak i do relaksu po ciężkim dniu w pracy. Na pewno nie będzie to strata czasu.

Wiem, że trudno ją dostać, ale gdyby ktoś miał okazję, to jednak warto, bo ebook krążący w sieci jest strasznie sformatowany.

Niesamowita książka, wiele praktycznych informacji. Powracałem do niej i będę pewnie powracał wiele razy ;)

Książka ta sprawiła, że zacząłem coraz bardziej sceptycznie oraz z dystansem podchodzić od osób oferujących swoje usługi ezoteryczne. Przedstawione w niej opisy oraz techniki uświadomiły mnie, iż niektóre z tych osób mogą celowo je wykorzystywać w celu oszukania lub naciągnięcia klienta. Polecam.

Autor dowcipnie ślizga się po wielu tematach, ale żadnego z nich nie omawia w wystarczającym stopniu. Taki trochę zbiór ciekawostek z różnych kategorii. Ogólnie jestem mocno zwiedziony (w sumie to czego można było się spodziewać po książce showmana telewizyjnego)

Kto oglądał „Mentalistę”? Kto uważa, że zdolności Patricka Jane’a zostały stworzone na użytek serialu? Jeśli podnieśliście rękę dwukrotnie, to przygotujcie się na łamiącą wiadomość.

Mentalizm narodził się jako kategoria iluzji scenicznej. Polegał on na sprawianiu wrażenia, że magik ma magiczne moce pozwalające mu czytać w myślach czy przewidywać przyszłość. Kryły się za nim rozmaite techniki, takie jak hipnoza, zimny i gorący odczyt, mnemotechniki, metody szybkiego liczenia w pamięci itd. Z czasem jednak to pojęcie zostało rozszerzone do ogółu technik wykorzystujących wiedzę o ludzkiej psychice do wpływania na innych ludzi (definicja własna) także poza sceną, we wszystkich dziedzinach życia. Takim właśnie mentalistą był Patrick Jane, i takim mentalistą jest też Derren Brown.

Obejrzałem większość jego wystąpień. Z tego, co zaobserwowałem, działalność Browna można podzielić na cztery kategorie:

Mentalizm „sceniczny” – sztuczki wykonywane na scenie i na ulicy, w wielu aspektach przypomina to „zwykłą” iluzję. Nieraz jest łączony z innymi dziedzinami magii, np. sztuczkami karcianymi.
Demaskacja – wszystko związane z wróżkami, jasnowidzami, mediami, wywoływaniem duchów, natychmiastowym uzdrawianiem itd. Derren sam wciela się w różnych szarlatanów, pokazuje, że on też tak potrafi, a używa przecież „tylko” „prostych” sztuczek. Niektóre rzeczy nawet tłumaczy:)
Eksperymenty – głównie odtwarzanie klasycznych eksperymentów psychologicznych, jak np. eksperyment Milgrama.
Wkręty – wkręcanie ludzi, czasami dla czystej rozrywki, czasami żeby coś uświadomić. Potrafił przekonać pewną dziewczynę, że nie umarła, albo pewnego chłopaka, że żyje w postapokaliptycznym świecie.
Może to tylko moja nadinterpretacja, ale wydaje mi się, że Derren Brown ma poczucie jakiejś misji. Pokazuje nam, jak bardzo kruchy jest nasz rzekomy racjonalizm i jak łatwo wpływać na nasze decyzje. W programie „Mesjasz” w ciągu kilku minut nawraca kilkunastu ateistów i agnostyków. Czyż nie strach pomyśleć, ilu takich mentalistów jak on może w tajemnicy pracować za kulisami polityki albo w mediach? Tym cenniejsze stają się w tym świetle jego programy, które wydają się mieć walory edukacyjne.

O samej sztuce iluzji scenicznej nie ma tutaj zbyt wiele, książka jest napisana w szerszym kontekście o mechanizmach ludzkich zachowań (jak zresztą głosi podtytuł),o tym, jak bardzo są one niedoskonałe, jak inni ludzie mogą je wykorzystać, jak my sami możemy je wykorzystać, oraz to, w jaki sposób sami często padamy ofiarami własnych myśli.

W dużym skrócie, Derren Brown przedstawia w swojej książce kilka sztuczek z kartami i monetami, zaznaczając przy tym wyraźnie, że sztuczka sama w sobie się nie liczy. Ważny jest sposób jej wykonania, osobowość, umiejętność odpowiedniego koncentrowania i rozpraszania uwagi publiczności w odpowiednich momentach. Podstawowa rada jest taka: idź do księgarni, kup jakąś książkę ze sztuczkami i ćwicz. Dalej jest już trochę bardziej o mentalizmie, bo jest o sugestii. Potem zwięźle i treściwie są omówione niektóre mnemotechniki oraz sposób, w jaki można je wykorzystać w swoich przedstawieniach jako osobne sztuczki, lub jako ich niezbędna podstawa. Opisany jest tylko pałac pamięci oraz metody na zapamiętywanie słów, liczb i kart, ale w zasadzie na tym opiera się znakomita większość bardziej zaawansowanych mnemotechnik. Następnie mamy krytyczne spojrzenie na programowanie neurolingwistyczne (NLP) i trochę o hipnozie, wprawdzie już nie krytycznie, ale Brown obala kilka mitów z nią związanych (wiedzieliście, że nie ma czegoś takiego, jak trans hipnotyczny)? Książkę kończy rozdział o nauce, pseudonauce, placebo, zjawiskach nadprzyrodzonych itd. Potem jest podana literatura uzupełniająca dla tych, którzy chcą rozwinąć swoją wiedzę.

Jeśli szukacie kompleksowego kursu magii i myślicie, że po przeczytaniu tej książki zostaniecie mentalistami, to się rozczarujecie. Mimo wszystko jest to dobre wprowadzenie ze względu na cenne wskazówki. Książka jest jednak cenniejsza jako przekrój tego, jak działa umysł. W tym właśnie kontekście widzimy, jak iluzjoniści mogą wykorzystywać wiedzę o ludzkiej psychice, żeby wprawiać w osłupienie widzów, jak my możemy tę samą wiedzę wykorzystać do usprawnienia naszego umysłu a także do poprawy relacji między ludźmi. Widzimy też, jak łatwo inni ludzie mogą nas zwieść, oraz jak jeszcze łatwiej zwodzimy siebie samych. Brown opisuje i chwali ciekawe techniki, ale jest również świadom ich ograniczeń. Dla kogo ta książka? Chyba przede wszystkim dla tych, którzy chcieliby się dowiedzieć czegoś o ludzkiej psychice od strony praktycznej. Bo czym innym jest układanie teorii i przeprowadzanie badań w warunkach laboratoryjnych, a czym innym wykorzystywanie tej wiedzy w praktyce. A w tym drugim Derren Brown jest mistrzem.

Dzieło mistrza iluzji i mentalizmu jakoś do mnie nie trafiło, choc wciąż je doceniam. W przeciwieństwie do Galosa niestety autor skupia się głównie na własnych przemyśleniach, przygotowaniu spektakli, własnych fragmentów biograficznych i sztuczek zamiast na samej dziedzinie psychologii jaką jest mentalizm. Mam też wrażenie, że sama książka jest po prostu zbiorem pomysłów i zagadnień przez co jest bardzo niespójna. Mimo wszystko jako uzupełnienie o psychologii i hipnozie spełnia swoje zadanie i dzięki niej poznałem wiele myślowych tricków do w miare szybkiego wprowadzania w pseudotrans zaskoczonych ludzi :)

Bardzo cenię tę książkę i każdemu polecam kto interesuje się tematami typu: manipulacji, szybkiego zapamiętania, hipnozy itd. Książka idealna wręcz dla kogoś zielonego. Jest tam wszystkiego po trochu. Chciałbym zaprosić na bloga, który porusza właśnie tematy zawarte w książce. Myślę, że zainteresuje on każdego sympatyka Derrena Browna :)

• Popularnonaukowe
  • Psychologia