Sztuka podróżowania

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
9788375061987

Szczegółowe informacje, praktyczne rady i niezastąpione wskazówki w tej publikacji wynikają z niebywałego bagażu doświadczeń niezmordowanego eksploratora. Lektura książki zbliża do świata przygody, pozwala marzyć i zastanawiać się, wzbogacać naszą kulturę i odkrywać nowe odległe zakątki świata. To kompendium wiedzy, w którym Autor nie tyle wprowadza w świat podróży, ile przekazuje głęboką pasję, zapewniając przeżycie udanej podróży. Istna biblia do konsultacji przed wyjazdem na urlop z rodziną czy wyprawą na drugi kraniec świata. Od dawna używam terminu eksplorator, od łac. exploratio, czyli badanie, poszukiwanie, odkrywanie czegoś. W Polsce mało się go używa, a szkoda, bo oddaje we właściwy sposób sens niektórych podróży. Eksplorator, czyli geograf pracujący w terenie, sumiennie przygotowuje swoją wyprawę. Niczego nie pozostawia przypadkowi, bo wie, że to może pokrzyżować jego plany. Zdaje sobie sprawę, że nabyta przed wyjazdem wiedza ma istotny wpływ na to, co i jak zobaczy. Eksplorator ucieka od turystycznego zgiełku, wtapia się w lokalną społeczność, podgląda, nawiązuje kontakty z tubylcami. Szuka obiektywnej rzeczywistości. Jacek Pałkiewicz

Monika | 2018-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2018

Jak ja nie znoszę dzielenia osób lubiących oglądać świat na turystów (gorszy sort) i podróżników (lepszy sort)! Niby Autor też opowiada się przeciw podziałom, ale tylko "niby".
Tak więc wielki pan podróżnik opowiada nam, jak przygotować się do podróży... Chwilę wcześniej skończyłam książkę o Kukuczce. W niej też spotkałam wielkiego pana podróżnika, ale widzianego oczami innych. Wielki pan podróżnik i "survivalowiec" w górach z himalaistami nie przetrwał ;)

Death_Proof | 2014-05-16
Przeczytana: 13 maja 2014

Sztuka podróżowania" to rewelacyjny pomysł dla fanów Jacka Pałkiewicza. Ten nadzwyczajny podróżnik niejednokrotnie inspirował do dalekich wypraw w innych swoich książkach. Tym razem opowiada jak od praktycznej strony zorganizować wyjazd i na co zwrócić uwagę w podróży. Cenne, praktyczne rady są przeplatane anegdotami z wyjazdów oraz wtrętami historycznymi. Autor przybliża nam też kilkanaście sylwetek podróżników, o których mogliśmy nigdy nie słyszeć, a szkoda, bo warto ich znać.

Książka jest w relacji z blogiem palkiewicz.blogspot.com, który jest tworzony w oparciu o informacje zawarte w "Sztuce podróżowania". Mam wrażenie, że treść tej publikacji dryfuje między skrajnościami. Czasem autor wyszczególnia wszystko bardzo dokładnie, nie pozostawiając miejsca na wątpliwości a innym razem ledwie dotyka jakiegoś tematu i opisuje go powierzchownie nie sygnalizując o ile głębszy jest problem. Przez to książka nie ma raczej określonego odbiorcy i po prostu każdy znajdzie kilka rozdziałów...

tom5210 | 2013-02-07
Przeczytana: 06 lutego 2013

Książka poprawna, nawet obrzydliwie poprawna. Pewnie dlatego, że napisał ją Pałkiewicz, autor który ma niesamowitą cechę opisywania oczywistych oczywistości. Od razu przyznam się, że to było moje pierwsze zetknięcie się z tym pisarzem i od razu go nie polubiłem. Dlaczego? Może przez pisanie takich truizmów w stylu "Wyposażenie podróżnika: Buty- buty służą do chodzenia, dobrze, żeby były lekkie ale wytrzymałe itd, Czapka- czapkę należy zakładać jak jest zimno albo do ochrony przed słońcem, papier toaletowy- papier toaletowy służy do..." i tutaj już się powstrzymam przed objaśnieniami ale UWAGA! Pałkiewicz się nie powstrzymał i objaśnił czytelnikowi dlaczego warto mieć papier toaletowy przy sobie (choć przyznam, że zrobił to dyplomatycznie). Mnóstwo jest w tej książce tabelek pt. "Cnoty dobrego podróżnika", " Klucze do sukcesu podróży", " Dekalog pozwalający ustrzec się przed kłopotami", " Panorama zagrożeń w mieście". Fajnie, tylko mam wrażenie, że każdy głupi mógłby opisywać takie...

madziekk | 2010-08-03
Przeczytana: 2009 rok

Rady typu: zrób przed wyjazdem listę przedmiotów i nie zapomnij paszportu. Nic nie wnosząca a miejscami wręcz żenująca dla osób rzeczywiście podróżujących, dla reszty raczej nieprzydatna. Na plus kilka ciekawych anegdot - za to ten jeden punkt.

magika78 | 2011-06-04
Przeczytana: 2010 rok

jak to mówią: szału nie ma. typowy poradnik napisany naprawdę "suchym" językiem. Po tak wielkim podróżniku spodziewałam się więcej.

Maja | 2013-01-10

Cenię tę książkę głównie za inspirujące historie i anegdoty dotyczące ciekawych podróżników takich jak Benedykt Polak czy Kazimierz Nowak. Praktyczne wskazówki na pewno ułatwią podróż odkrywcom-amatorom. Jedyne, co mnie w niej drażni to nachalna reklama szkoły survivalowej należącej do autora. Poza tym, bez zarzutu.

owliktuk | 2012-01-08

Niestety posiadam. Zbiór matczynych wytycznych co ze sobą zabrać przed wyjściem z domu.

szymkowsky | 2013-05-16

Słabe i niewiele wnosi. Fragmenty powielone z innych książek (kobieta w podróży).

książek: 1950
Kamila | 2010-08-23
Przeczytana: 2009 rok

jak podróżować, dokładny, szczegółowy przewodnik dla każdego, który chce podróżować

cuernosdechivas | 2012-02-11

Można przebrnąć ale z trudem :)