Państwo SS. Organizacja i funkcjonowanie niemieckiego obozu koncentracyjnego

Wydawnictwo: Replika
Der SS-Staat - das System der deutschen Konzentrationslager
historia
AdrianX

Klasyczne opracowanie, należące do ścisłego kanonu `literatury obozowej`! Eugen Kogon swój unikalny raport oparł na zeznaniach świadków, jak i na własnych doświadczeniach. Sam, jako przeciwnik nazizmu, był więziony w obozie w Buchenwaldzie przez blisko sześć lat. `Niemieckie obozy koncentracyjne były światem samym w sobie, państwem w państwie - porządkiem bez prawa, w który wrzucano człowieka....

Klasyczne opracowanie, należące do ścisłego kanonu `literatury obozowej`!
`Niemieckie obozy koncentracyjne były światem samym w sobie, państwem w państwie - porządkiem bez prawa, w który wrzucano człowieka. Musiał on teraz, ze wszystkimi swoimi cnotami i słabościami - często więcej było tych słabości niż cnót - walczyć o własne życie i starać się po prostu przetrwać. Samotnie przeciw SS? Na pewno nie. Podobnie przychodziło mu nieraz walczyć przeciw współtowarzyszom niedoli. To wszystko kryło się za żelaznymi kratami opartej na przemocy dyscypliny. Tworzyło dżunglę zdziczenia, do której strzelano, z której wywlekano ofiary, aby je powiesić na szubienicy, w której zabijano trucizną, zagazowywano, bito i torturowano na śmierć. W gąszczu tej dżungli toczyły się intrygi, których stawką było życie, wpływy lub władza, gdzie walczono o materialną poprawę bytu, nie cofając się przed szwindlem i oszustwem, gdzie tworzyły się warstwy i kliki, gdzie wśród szeregów niewolników można było znaleźć prominentów, parweniuszy i pariasów. Tu zmieniała się ludzka świadomość, wykrzywiały hierarchie wartości, odbywały się orgie i odprawiano msze, dotrzymywano wierności, dawano wyraz miłości i zapluwano się z nienawiści; krótko mówiąc, przed oczyma przesuwa się nam tragoedia humana w najosobliwszej postaci.
Zło może jednak przybierać takie formy, że pióro wzdraga się przed przeniesieniem ich na papier, a to jest już rzeczywiście sygnał ostrzegawczy. Widziałem bowiem albo opowiadano mi sceny, które wolałbym zapomnieć nie z powodu ich okrucieństwa, ale uwidaczniającej się w nich okropności zła. Jedna z jego tajemnych sił pozwala złu opanować wyobraźnię także osoby wzbraniającej się przed nim; pełna odrazy wola broni się przed opętaniem, ale wyszczerzona maska przeciwnika popycha naszą wyobraźnię w otchłań, w której chce nas pogrążyć. Niech Bóg mnie broni, abym nigdzie nie ustąpił przed tymi szatańskimi sztuczkami! Mam nadzieję, że udało mi się, nawet w krytycznych momentach, dać świadectwo prawdzie, tak aby służyła dobru, a nie złu`.
Państwo SS ukazało się w 1946 roku jako pierwszy kompleksowy opis obozu koncentracyjnego i jego działania. Odtąd książka ta, wielokrotnie wznawiana (15 wydań w samych Niemczech!) i wydana w kilkunastu językach, niezmiennie do dziś pozostaje jednym z najważniejszych opracowań, ukazujących omalże `na gorąco` nieludzki mechanizm terroru.

źródło opisu: http://www.gandalf.com.pl/b/panstwo-ss/

źródło okładki: http://www.gandalf.com.pl/b/panstwo-ss/

Arkovianin | 2019-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2019

Poleca.

BookParadise | 2017-09-02
Przeczytana: 02 września 2017

Niewyobrażalny ogrom cierpienia przelał się przez świat w czasie funkcjonowania obozów koncentracyjnych. Traumatyczne przeżycia wyniesione z tego "piekła na ziemi" odcisnęły piętno nie tylko na samych osadzonych, ale rzutowały negatywnie na ich rodziny. Kogon szczegółowo scharakteryzował w swojej książce wszystkie elementy składające się na funkcjonowanie tych miejsc. Przytoczył zatrważające historie z najdrobniejszymi szczegółami. Jak wielu ludzi przeżył dramat i przez całe późniejsze życie dążył do uświadomienia reszcie świata do czego może doprowadzić taki sposób polityki. Z zapisanych przez niego słów wylewają się emocje , które uderzają z niewyobrażalną siłą w czytelnika. Mam nadzieję, że kolejne wydania jego książek będą wznawiane tak długo, aż ostatni fanatycy tego systemu przejrzą na oczy i zaprzestaną swoich wynaturzonych  działań. Do takiej lektury zdecydowanie trzeba dojrzeć.

MaRs1988 | 2017-06-29
Przeczytana: 28 czerwca 2017

Bardzo dobra książka o tematyce obozowej. Autor opisał zasady funkcjonowania niemieckich obozów koncentracyjnych, najwięcej miejsca poświęcił obozowi w Buchenwaldzie z uwagi na fakt, że był więźniem tego obozu. Książka nie ogranicza się jedynie do przedstawienie życia obozowego, kar, szykan, pracy, apeli itd. Książka choć zawiera opisy ważniejszych wydarzeń w obozie jest raczej próbą analizy funkcjonowania obozu koncentracyjnego. Autor pokusił się również o analizę psychologiczną więźniów oraz SS-manów stanowiących załogę obozu. Uważam jego spostrzeżenia za trafne choć, nie do końca zgadzam się z oceną typowego SS- mana, który według autora jest nieudacznikiem, miernotą, nieukiem który zyskał szansę wzbogacenia się i wyładowania na więźniach złości za swe życiowe niepowodzenia. Pogląd ten trafny jest jedynie częściowo, bo jak sam autor zauważa w książce do SS należeli również członkowie arystokracji oraz lekarze. Książka warta polecenia zarówno jako uzupełnienie wiedzy o...