Powstanie Warszawskie 1944. Gloria Victis

Okładka książki Powstanie Warszawskie 1944. Gloria Victis Joanna Wieliczka-Szarkowa
Okładka książki Powstanie Warszawskie 1944. Gloria Victis
Joanna Wieliczka-Szarkowa Wydawnictwo: Wydawnictwo AA historia
historia
Wydawnictwo AA
2014-01-01
2014-01-01

W mojej opinii nic nadzwyczajnego. Książka porusza różne aspekty życia powstańców warszawskich. Jest jednak utrzymana w raczej jednostronnej narracji, która ma bezwarunkowo uzasadnić sens rozpoczęcia działań zbrojnych w sierpniu 1944 roku. Brak przypisów jest dodatkowym minusem i wpływa na odbiór i rzetelność tej książki. Można przeczytać jako uzupełnienie wiedzy, natomiast dla kogoś, kto nie jest zaznajomiony z poruszana tematyką, lektura ta nie jest szczególnie godna polecenia.

Książkę Pani Joanny Wieliczki- Szarkowej o Powstaniu Warszawskim wybrałam z jednego powodu- Autorka swoje książki pisze ciekawym i nieskomplikowanym językiem. A tematyka powstańcza zawsze wydawała mi się twardym orzechem do zgryzienia... Nie zawiodłam się. "Powstanie Warszawskie 1944.Gloria Victis" napisana jest językiem zrozumiałym i ciekawym.

Wspaniała książka!

Wspaniała książka!

Powstanie Warszawskie zryw Polaków do odzyskania wolności i niepodległości. Wiele jest książek tematycznych o tym wydarzeniu, różne też opinie.
" Niemcy w barbarzyński sposób zamienili stolicę Polski w miasto gruzów i grobów. Chcieli by Warszawa- serce Narodu- przestało istnieć, tak jak miał przestać istnieć ten naród. Próbowali zabić ciało i duszę Polski"
Świat nie zna dokładnie co się działo w Warszawie, mylą fakty i złe oceniają wydarzenia. Los ludzi, którzy byli zdani na siebie. Kraje koalicyjne nie były skłonne do pomocy powstańcom. Polska była już sprzedana Związkowi Radzieckiemu. Pamięć o bohaterach trzeba pielęgnować i dbać o to by nie zapomnieć o ich heroicznej walce.
Wielu poniosło śmierć i zostało przez ustrój wymazani z kart historii
Trzeba przewrócić to co utracili godność i chwałę.

Świat nie zna...

Ogromnie cenię dr Szarkową. Pisze rzetelnie, solidnie, bez upiększeń i niepotrzebnego dramatyzowania. Opisuje jak było. To jedna z wielu książek na temat Powstania, ale jedna z lepszych. Aż warto powtórzyć za prof. Kieżunem słowa kard. Wyszyńskiego - Straszne to były dni, ale jakże wspaniałe.

• Powstanie Warszawskie
  • POPULARNO-NAUKOWE
  • Przeczytane - historyczne
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)

Dodaj cytat z książki Powstanie Warszawskie 1944. Gloria Victis