Rudolf Höss. Komendant obozu Auschwitz

Tłumaczenie: Monika Kilis
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
6,83 (30 ocen i 10 opinii) Zobacz oceny
10
2
9
1
8
6
7
13
6
4
5
1
4
1
3
0
2
2
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Rudolf Höß: Der Kommandant von Auschwitz. Eine Biographie
data wydania
ISBN
9788380693982
liczba stron
412
kategoria
historia
język
polski
dodała
Ag2S

Rudolf Höss, który przeszedł do historii jako komendant obozu Auschwitz, to jeden z najbardziej bezwzględnych egzekutorów hitlerowskich zbrodni. Pod jego trwającym trzy i pół roku kierownictwem Auschwitz stał się największym obozem zagłady Trzeciej Rzeszy, miejscem eksterminacji na skalę nieznajdującą precedensu w historii ludzkości. Realizując „ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej”,...

Rudolf Höss, który przeszedł do historii jako komendant obozu Auschwitz, to jeden z najbardziej bezwzględnych egzekutorów hitlerowskich zbrodni. Pod jego trwającym trzy i pół roku kierownictwem Auschwitz stał się największym obozem zagłady Trzeciej Rzeszy, miejscem eksterminacji na skalę nieznajdującą precedensu w historii ludzkości.
Realizując „ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej”, Höss okazywał ślepe i bezwarunkowe posłuszeństwo, był gorliwy, skrupulatny i metodyczny. To właśnie Höss jako pedantyczny perfekcjonista wprowadził obowiązek tatuowania numerów więźniów, by usprawnić „buchalterię” śmierci. Dbał o „wydajność” komór gazowych i krematoriów. Jego żona, Hedwig Höss, była dumna z męża, który wypełniał tak ważną misję w eksterminacji Żydów. W wolnym czasie zajmował się troskliwie rodziną i czytał bajki dzieciom.
Höss, jak żaden inny nazista, otwarcie relacjonował eksterminację Żydów i pozostawił spisane wspomnienia, choć trudno stwierdzić, czy czynił to dlatego, że obudziło się w nim sumienie. W więzieniu w Wadowicach, niedługo przed egzekucją, wyspowiadał się i przyjął Komunię Świętą. 16 kwietnia 1946 r. został powieszony przed swoją dawną willą na terenie obozu Auschwitz.
W swej książce Volker Koop kreśli wierny obraz bezwzględnego masowego mordercy, obalając jednocześnie wiele mitów i korygując liczne przekłamania dotyczące osoby komendanta Auschwitz.

 

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Rudolf_H%C3%B6ss__Komenda...(?)

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Rudolf_H%C3%B6ss__Komenda...»

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
    Obecnie jeszcze nie ma dyskusji powiązanych z tą książką.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (10)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 68
dusia89 | 2019-10-09
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 07 października 2019

Ciężko oceniać tego typu lekturę i wystawiać gwiazdki.. Jednak pod względem historii i wiedzy bardzo wartościowa. Choć wszyscy wiedzą, co to były obozy koncentracyjne i wszyscy wiedzą, co się w nich działo, nie wszyscy znają tę historię i cierpienie ludzi ze szczegółami. Choć wiele jeszcze nie wiemy- i za pewne nigdy się nie dowiemy- dowiedziałam się stąd wiele istotnych faktów z tamtego okresu, o których nie miałam pojęcia. Mnóstwo problemów sprawiało mi odczytywanie oryginalnych nazw w języku niemieckim i stopni żołnierskich, także samo czytanie takich okropieństw mrożących krew w żyłach nie dało się przyjmować ze spokojem... Lektura na wiele dni, przemyśleń i refleksji nad własnym życiem. Bogate wydanie, z najpełniejszą biografią zbrodniarza.

książek: 294
Dariusz | 2018-07-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 06 lipca 2018

Mocna, a zarazem dająca do myślenia. Rudolf Höss komendant obozu Auschwitz, przyczynił się do wymordowania milinów ludzi. Okrutny i nie okazywał litości. Rozkazy wykonywał, bo musiał i chciał zarazem. Jak twierdził, nie ma rzeczy, których nie da się wykonać. Trzeba mu przyznać rację, tylko szkoda że nie innym przypadku i miejscu. Zawsze zastanawiałem się co Oni mieli w głowach i co myśleli wtedy. Troskliwy ojciec i kochający mąż w domu, a jak wychodzi to inny człowiek. Nie dziwię się, że tyle książek zostało zostało napisane o zbrodniarzach nazistowskich. Trzeba przyznać że historia będzie pamiętać o nich do końca świata. Wiedział jaki los czeka Go po wojnie przegranej. Wyrok mógł być tylko jeden kara śmierci przez powieszenie. Dla żołnierza to haniebna kara, wolał pewnie rozstrzelanie. Powieszony w obozie tam gdzie sam wydawał rozkazy. Książka przedstawia również inne postacie z obozu, które nie były gorsze i nawet czasami przewyższały w okrucieństwie.

książek: 97
Przemysław Szlacheta | 2018-04-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 15 kwietnia 2018

Historia która jeży włos na głowie. Człowiek który próbuje się wybielić odpowiedzialnością za masowe zabójstwa milionów ludzi że nie wiedział lub że to były rozkazy. Dobrze napisana, jasnym językiem książka która odnosi się do ostatnich zapisków Rudolfa Hossa i też naprostowuje je z danymi odniesieniami do dokumentów które przetrwały.

książek: 828
agataczytaksiazki | 2018-01-01
Na półkach: Przeczytane, 2017

Solidna pozycja, którą czyta się naprawdę szybko, głównie dzięki temu, że jest napisana w niezwykle ciekawy sposób. Nie jest to może typowa biografia, zawiera bowiem mnóstwo informacji na temat stosunku Hössa do nazistów, z którymi miał okazję współpracować, dzięki czemu daje nam obraz osobowości komendanta obozu Auschwitz.

książek: 301
oureion | 2017-09-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 04 września 2017

Być może biografie Bormanna i Himmlera, które zostały napisane przez tego samego autora, są rzeczywiście dziełami wybitnymi i, jak to mi było dane czytać w recenzjach raz za razem, monumentalne. Pech jednak chciał, że mój pierwszy kontakt z twórczością Koopa stanowiła książka o komendancie obozu w Auschwitz, a w jej przypadku z pewnością ani jednego, ani też drugiego przymiotnika nawet nie śmiałbym użyć.

Chylę czoła przed ogromem pracy, z jaką niewątpliwie wiązało się zgromadzenie licznych źródeł, co do tego nie mam żadnych zastrzeżeń. Książka aż kipi od odniesień do materiałów źródłowych, liczba przypisów przekracza jak mi się zdaje 400, co przy tak ubogiej w strony książce (przeczytałem ją błyskawicznie, przy czym nie dałem rady przeczytać całej – o czym za chwilę), mówi już wiele. Problem jednak w tym, że przeczytałem już kilka różnych książek biograficznych, choćby niezwykle udaną biografię Stalina pióra Jörga Baberowskiego (co ciekawe, również Niemca), przewinęły się przez...

książek: 315
Mictlante | 2017-05-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 09 maja 2017

Nigdy więcej, jak to zwykle się mówi. Trzymać się proszę od tego z daleka. Najpierw mnie zadziwiło, że Hoess zeznawał we Frankfurcie w pierwszym procesie załogi Auschwitz, pomyślałem, cóż zdarza się. Później zobaczyłem, Auschwitz III(!) - Birkenau. Później przeczytałem nikomu niepotrzebne skrócone historie innych SS-manów.Ze sto stron. Później przygody Hoess'a w SS-WVHA DI, w takim skrócie, że nic prawie nie napisano. Następnie retrospekcja i ....... i jakby z monografii Auschwitz o Monowicach, z lekkimi, bardzo lekkimi wstawkami o komendancie. Zobaczyłem, słynne skądinąd, zdjęcie z procesu w Polsce podpisane, że z Norymbergi. Ale jak przeczytałem, że Lageraltester po zadenuncjowaniu i osadzeniu w bunkrze, po wyjściu kontynuował swoją karierę w SS, jako funkcyjny w obozie, to mnie opadło wszystko, chociaż w tym wieku nie powinno.Ludzie! "Uciekajcie, uciekajcie do swych ziem! Tutaj trąd i zaraza".

książek: 864
Fantasy-Bestiarium | 2016-08-17
Na półkach: Przeczytane, Ulubione

"Rudolf Höss. Komendant obozu Auschwitz" jest książką, która pokazuje makabryczny obraz bestialskiego mordercy. Volker Koop przekazuje nam wierny obraz sadystycznego kata, który za nic ma ludzkie życie. Komendant Auschwitz, Rudolf Höss był jednym z najbardziej bezwzględnych katów hitlerowskich mordów. Podczas jego skrupulatnego kierownictwa eksterminowano ogromną ilość ludzi, Trzecia Rzesza dokonała ludobójstwa, które dołączyło do jednych z największych zbrodni przeciwko ludzkości w mrocznej historii świata. Rudolf Höss w obozie Auschwitz był bestią w ludzkiej skórze, aby w domowym zaciszu przeistaczać się w kochającego męża i ojca.

Rudolf Höss realizował z zapalczywą pieczołowitością zabijanie więźniów, systematycznie i bezwzględnie. To właśnie on wprowadził tatuowanie numerów więźniów, aby jeszcze szybciej i sprawniej wywiązywać się ze swoich bestialskich obowiązków. W komorach gazowych i krematoriach zginęło bardzo wielu ludzi, którzy tak samo jak Höss mieli swoje rodziny....

książek: 4315
eR_ | 2016-08-07
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 07 sierpnia 2016

II wojna światowa, to temat rzeka.Na temat jej przebiegu, przyczyn wybuchu i skutków napisano, tyle, że osobom, interesującym się tym tematem, na wiele lat starczy lektury.Nie chodzi tu tylko, o naukowe rozważania, ale i fabularne treści, opisujące jakieś postaci w samym sercu pożogi.

"Rudolf Hoss.Komendant obozu Auschwitz", to próba przedstawienia, działań człowieka, przez większość postrzeganego, jako, jednego z największych zbrodniarzy, jacy chodzi po po tym świecie.I nie jest to postrzeganie, zbytnio oddalone od rzeczywistości.Jako komendant obozu Auschwitz, wykazał się szczególną gorliwością w kierowaniu eksterminacją Żydów, w swoim obozie, ale nie tylko.Ślepo posłuszny, żaden rozkaz nie był dla niego problemem.Równocześnie, "po pracy", był człowiekiem niezwykle rodzinnym, uwielbiał swoje dzieci, którym poświęcał dużo czasu, a jego żona była dumna z takiego męża.Pod koniec wojny, już jako skazany, na śmierć, za swoje zbrodnie, wyspowiadał się i przyjął komunię świętą.Niedługo...

książek: 1257
anetapzn | 2016-07-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 09 lipca 2016

Rudolf Höss przeszedł do historii jako komendant obozu Auschwitz, był jednym z najbardziej bezwzględnych egzekutorów hitlerowskich zbrodni, jednym z najokrutniejszych ludzi w historii świata.
3,5 roku kierował obozem w Auschwitz i przez taki sam okres czasu mordował, skazywał an śmierć setki tysięcy ludzi. Pod jego kierownictwem Auschwitz był miejscem wprost niewyobrażalnym, miejscem eksterminacji na skalę bez precedensu w historii ludzkości.
Höss nie tylko był ślepo posłuszny rozkazom z Berlina, ideologii nazistowskiej, ale nawet wyprzedzał ja czyniąc niewyobrażalnie wiele zła ot tak sam z siebie. Przodował w wykonywaniu „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”. Wyjątkowo dbał o wydajność swojego miejsca pracy i zaprojektował wszystko tak, iż można było mordować 2 tys. osób na godzinę.
Höss jako pedantyczny perfekcjonista wprowadził obowiązek tatuowania numerów więźniów, by usprawnić „buchalterię” śmierci, dodatkowo wszystko notował, prowadził dokładne dzienniki swoich...

książek: 690
Mecha_Kulturacja | 2016-07-04
Na półkach: Przeczytane

http://mechaniczna-kulturacja.blogspot.com/2016/07/rudolf-hoss-komendant-obozu-auschwitz.html

Volker Koop, autor takich bestsellerów jak Werwolf, Ostatni Zaciąg Himmlera, czy Borman, Pierwszy po Bestii, tym razem ukazuje nam sylwetkę kolejnego z niemieckich zbrodniarzy, a mianowicie Rudolfa Hössa, komendanta obozu w Auschwitz. Pozycja ukazuje się na naszym rynku wydawniczym nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka i szatą graficzną nawiązuje do poprzednich książek ukazujących negatywne postacie z czasów II Wojny Światowej.

Rudolf Höss pośród całej pseudo elity nazistowskich przywódców znalazł by się pewnie na szarym końcu. Mimo, że należał do elitarnego zakonu SS, to nie miał w nim wielkich wpływów. Nie stanęło to jednak na przeszkodzie, aby uczynić go komendantem obozu zagłady w Auschwitz. Czym takim się zasłużył, że dostał tak odpowiedzialne zadanie? Przede wszystkim cechowało go ślepe posłuszeństwo przełożonym. Nie zadawał zbędnych pytań, a rozkazy, nawet te najokrutniejsze...

Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Cytaty z książki
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd