Światło, które utraciliśmy

Wydawnictwo: Otwarte
The light we lost
Mateusz Borowski
Ag2S

Nauczyłeś mnie, że zawsze trzeba szukać piękna. W ciemności, w ruinach potrafiłeś odnaleźć światło. Nie wiem, jakie piękno i jakie światło teraz odnajdę. Ale spróbuję. Zrobię to dla ciebie. Bo wiem, że ty zrobiłbyś dla mnie to samo. Lucy i Gabe poznali się 11 września 2001 roku. Gdy wieże WTC runęły, a pył przykrył Nowy Jork, zrozumieli, że życie jest zbyt kruche, by przeżyć je bez pasji i...

Lucy i Gabe poznali się 11 września 2001 roku. Gdy wieże WTC runęły, a pył przykrył Nowy Jork, zrozumieli, że życie jest zbyt kruche, by przeżyć je bez pasji i emocji. I zbyt krótkie, by nie być razem.
Wkrótce jednak Gabe postanawia przyjąć pracę reportera na Bliskim Wschodzie i wtedy wszystko się zmienia. Lucy dowiaduje się o jego decyzji w dniu, w którym produkowany przez nią program telewizyjny zdobywa nagrodę Emmy. Dzień jej triumfu staje się też dniem, w którym coś nieodwracalnie się kończy. W kolejnych latach Lucy będzie musiała podjąć niejedną rozdzierającą serce decyzję. Czy pierwsza miłość okaże się też ostatnią?

„Dreszcz emocji i niszczycielska siła miłości – odczułam je na własnej skórze dzięki książce Jill Santopolo”.

Renée Carlino

źródło opisu: www.znak.com.pl

źródło okładki: www.znak.com.pl

Cattleya | 2017-06-24

"To właśnie miłość. Sprawia, że człowiek czuje się nieskończony i niezwyciężony, jakby cały świat stanął przed nim otworem. Niestraszne mu żadne przeszkody, a każdy dzień jest pełen cudów. "

"Światło, które utraciliśmy" to jedna z tych książek, które pozostawiają pustkę w sercu i skłaniają do zastanowienia się nad swoim życiem.
Z pozoru to prosta historia miłosna, bo takie najlepiej się teraz sprzedają, jednak ta wzbudza tyle emocji, że trudno jest się nie wzruszać. Piękna, poruszająca, ujmująca. Nieraz musiałam zamknąć książkę, popatrzeć w sufit i zaczerpnąć kilka głębszych oddechów.

W naszym życiu spotykamy różnych ludzi, którzy pojawiają się i znikają. Sęk w tym, że trzeba wiedzieć, komu pozwolić odejść, a kogo zatrzymać. Niektórzy zostawiają po sobie bałagan, rozdarte serca, gamę emocji i mogą diametralnie zmienić nasze życie. Jednak ich obecność nie jest przypadkowa. Pozwala nam ukształtować siebie, dowiedzieć się, co jest w życiu ważne, jak postępować i unikać...

Claudia Reads | 2017-06-09
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 08 czerwca 2017

Tekst pochodzi z bloga claudiaaareads.blogspot.com - zapraszam :)

„Światło, które utraciliśmy” to wspaniała opowieść o sile miłości. Pozwala nam poznać zupełnie różne oblicza tego uczucia, spotykające nas zależnie od wieku czy sytuacji życiowej. Pokazuje, jak niewiele czasami potrzeba, by zapłonęło w nas uczucie tak silne, że aż spalające od środka i niemożliwe do ugaszenia. Uświadamia nam również, że można kochać na wiele sposobów, niby tak samo mocno, a jednak zupełnie inaczej. A przede wszystkim – że nowy ogień nie jest w stanie ugasić starego, na dobre rozpalonego w naszym sercu.

tygrysica | 2017-06-22
Przeczytana: 11 czerwca 2017

Jak wiele jesteś wstanie poświecić, aby spełnić swoje marzenia? Czy miłość jest wstanie wygrać z ambicjami? Lucy i Gabe pierwszy raz spotkali się 11 września 2001 roku, kiedy wieżę World Trade Center runęły na ulicę Nowego Yorku. Przerażeni ogromem tej katastrofy uświadamiają sobie, że życie jest zbyt krótkie by przeżyć je nie spełniając marzeń. Zmotywowani postanawiają zrobić w swoim życiu coś co uświadomi innym, że wszyscy na świecie jesteśmy tacy sami, więc nie powinniśmy marnować życia na nienawiść.

„Niektóre relacje przypominają jej pożar, są tak potężne, wszechogarniające, majestatyczne i niebezpieczne. Możesz w nich spłonąć, zanim się zorientujesz, jak bardzo cię pochłonęły. Inne są podobne do ognia na kominku, który pali się jednostajnie, dając ciepło i tworząc przytulną atmosferę.”

„Światło, które utraciliśmy” to niezwykle wzruszająca historia o miłości, która wciągnie was bez reszty. Pokochałam tą książkę od samego początku za sposób w jaki autorka opowiada historię...

Amiya_ | 2017-06-16
Przeczytana: czerwiec 2017

Tekst pochodzi z bloga: http://amandaasays.blogspot.com/

11 WRZEŚNIA
11 września 2001 roku na zawsze zapisał się w historii. I chociaż w Polsce aż tak tego nie odczuliśmy, w Stanach Zjednoczonych miliony ludzi płakało nad okrucieństwem i śmiercią bliskich im osób. Tego dnia ludzie zrozumieli, że życie jest zbyt krótkie, by niewłaściwie je przeżyć. W takich chwilach zdobywali się na wielkie gesty, okazywali miłość, tworzyli najsilniejsze więzi, obierali kierunek swojej kariery, chociaż wcześniej bali się wypowiedzieć na głos swoje marzenia. 11 września wpłynął także na Lucy i Gabe'a, którzy poznali się właśnie tego dnia.

LUCY I GABE
Właściwie znali się już wcześniej, chodząc na te same zajęcia na uczelni, jednak nie zwrócili na siebie uwagi aż do tego dnia. Coś między nimi zaiskrzyło i chociaż ponownie spotkali się dopiero po jakimś czasie, to był to początek niesamowitego uczucia.
Lucy pragnęła uczyć amerykańskie dzieci poprzez swoje programy telewizyjne, Gabe - fotografować...

Lucy i Gabe to studenci nowojorskiej uczelni. Poznają się 11 września 2001 roku, w dniu, w którym miasto zostało zaatakowane przez zamachowców Al-Ka'idy. Gdy wieże WTC osuwają się na ulice, młodzi ludzie ukrywają się w studenckim kampusie, próbując skontaktować się z najbliższą rodziną.
Lucy i Gabe windą wjeżdżają na dziesiąte piętro budynku Wien, z którego mają widok na pnanoramę Nowego Jorku. W czasie, kiedy tysiące ludzi ginie, para oddaje się namiętnemu pocałunkowi. Tego dnia zrozumieli, że życie jest zbyt kruche i krótkie, by nie być razem.
Sielanka i wspaniała miłość nie trwa zbyt długo, gdyż na przeszkodzie staje kariera. Lucy zbiera laury jako producentka seriali dla dzieci, natomiast Gabe postanawia przyjąć pracę fotoreportera na Bliskim Wschodzie. Kobieta staje przed trudnym wyborem: zostać w Nowym Jorku i porzucić miłość swojego życia, czy może odwrotnie - porzucić pracę i ukochany Nowy Jork i wyjechać razem z Gabe to krajów objętych wojną. Jaką drogę wybierze Lucy?...

SunReads | 2017-06-26
Przeczytana: 25 czerwca 2017

Lucy i Gabe poznali się 11 września 2001 roku, gdy wieże WTC w mieście, którym byli wtedy runęły, a oni poznali, czym jest smak miłości. Mimo wyrzutów sumienia, ten dzień stał się dla nich światłem, które wyznaczało im drogę do końca życia. Zrozumieli, że życie jest zbyt kruche, by nie próbować spełnić swoich swoich marzeń, które w końcu zwyciężyły ponad miłością. W dniu, w którym program produkowany, że przez Lucy otrzymuje nagrodę Emmy, Gabe postanawia wyjechać na Bliski Wschód i rozwijać swoją karierę. Podejmuje decyzję bez żadnych kompromisów i wtedy całe dotychczasowe życie tych dwojga się zmienia. Coś się kończy, by coś innego mogło się zacząć. Czy ostatnia miłość będzie też tą ostatnią?

Tym, co czyni tę książkę wyjątkową jest narracja Lucy, w której zwraca się bezpośrednio do Gabe'a. Opowiada nam ich historię oraz to, jak potoczyły się dalsze losy obojga, gdy ich ścieżki rozeszły się w dwóch różnych kierunkach, zabierając ze sobą światło, które towarzyszyło im, kiedy byli...

dzejniczyta | 2017-06-26
Przeczytana: 24 czerwca 2017

Lucy i Gabe pierwszy raz spotkali się 11 września 2001 roku, kiedy w Nowym Jorku wieże World Trade Center runęły na ulice miasta. Tego dnia zrozumieli, że życie jest zbyt krótkie i nigdy nie będą wiedzieć co może ich czekać na następnym kroku. Pod wpływem emocji poznają czym jest smak zakochania, próbując nie myśleć o wielkiej, wstrząsającej katastrofie. Jednak ich miłość nie trwa długo. Po cudownym pocałunku na dziesiątym piętrze budynku Wien, Gabe dostaje telefon od swojej byłej dziewczyny Stephanie. Czy to zniszczy ich uczucie?

Okazuje się, że nie Stephanie stoi na przeszkodzie w miłości, gdyż tą barierą jest kariera. Lucy pragnęła uczyć dzieci przez programy telewizyjne, jednak Gabe nie chciał tak samo jak ona - zwykłej, normalnej pracy. Pragnął fotografować emocje towarzyszące ludziom na każdym kroku, ale w tym marzeniu niestety nie było miejsca dla Lucy. Jak potoczy się ich historia? Czy dokonają właściwego wyboru?

Nie pamiętam nawet, kiedy ostatnio czytałam książkę pisaną...

jozefina24c | 2017-06-26
Przeczytana: 25 czerwca 2017

Kiedy zaczynałam czytać "Światło, które utraciliśmy" spodziewałam się kolejnej zwykłej młodzieżówki. Powiem wam, że pozytywnie się zaskoczyłam! Zabawna, wzruszająca i przeurocza! Na samym końcu złamała mi serce i potrzebowałam chwili by z powrotem zacząć normalnie funkcjonować. Nie ma w niej zbędnych przerysowań, jest niezwykle realistyczna i skłania do refleksji. Bardzo podobał mi się sposób narracji w którym główna bohaterka zwracała się bezpośrednio do adresata. Nie przypominam sobie czy w jakiejś innej powieści z nim się spotkałam. Książka ta pokazuje, że istnieje wiele różnych rodzajów miłości, jak czasem trudne bywa podejmowanie decyzji oraz że nawet najdrobniejsze z nich potrafią nieodwracalnie wpłynąć na nasze życie.
Moim zdaniem jest to książka idealna na wakacje! Mogę ją szczerze polecić. Premiera już 4 LIPCA

Sol | 2017-06-15
SzukamyRomansów | 2017-06-13