Ortografia – twardy orzech, ale każdy zgryźć go może!

Okładka książki Ortografia – twardy orzech, ale każdy zgryźć go może! Eliza Piotrowska
Okładka książki Ortografia – twardy orzech, ale każdy zgryźć go może!
Eliza Piotrowska Wydawnictwo: Nasza Księgarnia interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
Nasza Księgarnia
2017-06-14
2017-06-14

Okładka książki Oddech smoka Krzysztof Kochański, Barbara Kosmowska, Marcin Kozioł, Eliza Piotrowska, Katarzyna Ryrych, Tomasz Samojlik, Małgorzata Strzałkowska, Rafał Witek, Maciej Wojtyszko
Oddech smoka Krzysztof Kochański...
Okładka książki Ortografia – twardy orzech, ale każdy zgryźć go może! Aleksandra Krzanowska, Eliza Piotrowska
Ortografia – t... Aleksandra Krzanows...
Okładka książki Pstryk! Ale historia! Joanna Gębal, Eliza Piotrowska
Pstryk! Ale hi... Joanna Gębal, Eliza...

Jakiś czas temu prezentowałam Wam rewelacyjną książkę "Jak się nie bać gramatyki" wydawnictwa Nasza księgarnia. Kiedy więc w nowościach zobaczyłam podobny tytuł tylko, że tym razem z ortografią w roli głównej, naprawdę nie mogłam się powstrzymać i musiałam go mieć :) Jesteście ciekawi co też znajduje się wewnątrz? Za moment Wam wszystko opowiem.

Ortografia to nic innego jak zasady i reguły dotyczące odpowiedniego, bezbłędnego zapisywania słów. Ja osobiście raczej nigdy nie miałam zbyt wielkiego problemu z nauczeniem się odpowiedniej ortografii i myślę, że nie robię jakiś wielkich błędów ortograficznych podczas pisania, przynajmniej się staram, chociaż błędy z pewnością zdarzają się każdemu. Nikt nie jest nieomylny ;)

Jednak mój Nikodem ma 9 lat i z ortografią jest niestety na bakier. Ogólnie cały język polski sprawia mu spore problemy więc tym bardziej cieszę się, że trafiłam na takie wspaniałe książki wspomagające zrozumienie tych wszystkich niełatwych zagadnień i zasad. Jestem za nie ogromnie wdzięczna :) Ale do rzeczy, bo ja jak zwykle się rozgadałam, a na temat samej książki nie napisałam jeszcze zbyt wiele.

Może zacznę od tego, że znajdziemy w niej dużo rymowanych tekstów i to właśnie na ich podstawie dzieciaki będą uczyć się zasad ortograficznych. Dodatkowo jest tutaj także wiele zagadek, krzyżówek i okienek do samodzielnego wypełniania przez dziecko dzięki czemu zdobytą wiedzę będzie mogło sobie utrwalić i jednocześnie zacząć wykorzystywać w praktyce. Dla dzieciaków uwielbiających różnego rodzaju zadania to jak bonus - połączenie nauki z zabawą :)

"Kiedy w szkole jest dyktando,
zwykle kończy się to grandą.
Wielu bowiem nie wie (szkoda!),
że nasz język to przygoda.
Trzeba tylko znać zasady
- jak w grze -
bez nich nie da rady!"

Wewnątrz znajdziemy podział na różne literki. Mamy tutaj "ó", "u", "h", "ch", "rz", "ż", "ź", "zi", "ś", "si", ń" "ni", "ć", "ci", "ą" "om", "ę", "em", "nie" razem i osobno, wielka i mała litera". Nie będę Wam tutaj teraz wypisywała wszystkiego dokładnie, bo musiałabym przepisać Wam całą książkę. Tak jak wspominałam wewnątrz mamy różne rymowanki, niektóre nieco dłuższe, inne zupełnie krótkie, ale każda z nich zawiera w sobie odpowiednią literkę, aby szybko i łatwo zrozumiało o co chodzi, co na co się wymienia i gdzie co napisać :)

Na przykład przy literce "Ó" mamy coś takiego - "Ó wymienia się na O", "Ó wymienia się na A", "Ó wymienia się na E", "ÓWKA na końcu wyrazu", "Ów na początku wyrazu", "Ó w liczebinikach" itd. A przy literze "Ż" mamy coś takiego "Ż wymienia się na G", "Ż wymienia się na Z, Ź", "Ż wymienia się na DZ" itd.

Jak widzicie jest to książeczka, przy której nie ma czasu na nudę :) Świetne rymowanki, zadania do rozwiązywania i wspaniały wspomagacz w zapamiętywaniu bardzo, ale to bardzo ważnej wiedzy. Moim zdaniem jest to książka idealna dla dzieci zaczynających przygodę z nauką języka polskiego, a jak wiadomo język polski do łatwych nie należy i każda pomoc jest jak najbardziej mile widziana :)

Wygląd tej książki uznałabym raczej za niepozorny. Mnie osobiście okładka niespecjalnie przyciągnęła i gdyby nie to, że znałam już poprzedni tego typu tytuł to pewnie ominęłabym tę książeczkę bez zwrócenia na nią jakiejkolwiek uwagi, a szkoda, szkoda, bo moim zdaniem naprawdę warto :) I co? Wam także taka rymowanka do nauki ortografii się przyda? Jestem pewna, że jeśli tylko macie w domu dziecko w wieku szkolnym to ta pozycja przypadnie Wam do gustu. Polecam jak najbardziej! W duecie z gramatyką to lektura obowiązkowa :)

Ortografia to nic innego...

Ortografia to zmora każdego ucznia. Nudne uczenie się reguł na pamięć, pamiętanie wyjątków, zgłębianie tajników języka, przykładanie wagi do znaczeń i związanej z tym pisowni zajmuje wiele lat i jest żmudną pracą, której efekty pozwalają na skuteczniejszą komunikację. Niuanse naszego języka nie pozwalają na całkowite poleganie na programach tekstowych poprawiających pisownię. Czasami od zapisu „rz” lub „ż”, „u” lub „ó”, „ą” lub „om” itd. zależy znaczenie wyrazu, a nawet całego zdania. Poprawność językowa świadczy też naszym szacunku do tradycji, ojczyzny, kultury, w której się wychowaliśmy. Znajomość reguł pozwala także na tworzenie tekstów, które łatwiej czytać, pozwala czytelnikowi szybciej odnaleźć się w tekście, lepiej go zrozumieć oraz pozwala na poprawne pisanie ważnych pism, zachowanie zasad logiki. Osoby bardzo dobrze znające tajniki ortografii wiedzą, że dzięki wielu prostym regułom jest ona prosta i tylko wyjątki. Jednak sama nauka zasad może wydawać się męcząca. Jednak dbałość o poprawną pisownię pozwala na precyzyjną komunikację. Bez ortografii mielibyśmy problem ze zrozumieniem wielu wyrazów, trudniejszy byłby do odczytania kontekst zdań.
Nie należałam do miłośników uczenia się wszystkich zasad na pamięć. Później odkryłam, że jest to konieczne i wiem jak bardzo męcząca jest taka nauka. Zabrakło w moim dzieciństwie książki, która wyszłaby naprzeciw moim potrzebom, pozwoliła miło spędzić czas na nauce, dlatego z wielkim zainteresowaniem sięgnęłam po kolejną książkę Elizy Piotrowskiej, pisarki znanej nam z tłumaczenia przygód Tupcia Chrupcia, serii książek „Święci uśmiechnięci” oraz „Cioci Basi”. Ze względu na wcześniejsze lektury troszkę wiedziałam czego mogę się spodziewać po książce „Ortografia – twardy orzech, ale każdy zgryźć go może”.
W książce znajdziemy proste wierszyki pomagające zapamiętać skomplikowane i nudne reguły rządzące ortografią języka polskiego. Dzięki rymom, grze słów młodzi czytelnicy chętniej przyswoją sobie zasady, które tu są bardzo przejrzyste i zrozumiałe. Każdej regule poświęcono odpowiednio wiele miejsca. Nie zabraknie też podania wyjątków. Na końcu każdego z mini rozdziałów znajdziemy podsumowanie w formie zadań. Dzięki przejrzystości bardzo łatwo można odnaleźć interesujący nas materiał. Krzyżówki, rebusy, gry słowne pomagają dzieciom na zapamiętanie poznanych tajników języka. Dużym plusem jest stopniowanie trudności: zasady pisowni poznajemy od najłatwiejszych reguł, a kończą je pozornie skompilowane odmiany, końcówki.
Całość wzbogacono estetycznymi ilustracjami dostosowanymi do tekstu i pozwalającymi łatwo zapamiętać tekst. Twarda oprawa i bardzo dobrze zszyte strony sprawiają, że książka jest estetyczne i trwała. Takie wizualne dopełnienie tekstu sprawia, że wzrokowcom łatwiej będzie przyswoić wiedzę.
Myślę, że to książka, która pozwoli każdemu uczniowi w miły sposób zapamiętać reguły ortografii. Dzięki pięknej oprawie młodzi czytelnicy chętnie po nią sięgną.

Ortografia – twardy orzech, ale każdy zgryźć go może została podzielona na rozdziały. Każdemu z nich „patronuje” inna litera. W rozdziale przedstawione są podstawowe reguły rządzące pisownią danych liter, pokazane są też słowa, które nie mieszczą się w regułach, a na końcu każdego rozdziału znajduje się podsumowanie pozwalające na usystematyzowanie wiedzy.

W książce nie zabrakło również zadań dla młodych czytelników – trzeba między innymi uzupełniać litery w lukach, ale i całe wyrazy. Takie zadania pozwalają na utrwalenie zasad opisanych w wierszykach.

W książce nie...

Ortografia była koszmarem mojego dzieciństwa... Przyznaję się bez bicia - niemal z każdego dyktanda miałam oceny, których do dziś się wstydzę! Pocieszał mnie jedynie fakt, że nie ja jedyna miałam problem z poprawną pisownią - prawie cała klasa robiła błąd za błędem. Dzisiejszym dzieciom na pomoc przychodzi Ortografia – twardy orzech, ale każdy zgryźć go może!

Mówiąc najkrócej jak się da, znajdziemy w tej książce wierszyki, które pomagają zapamiętać reguły rządzące naszą polską ortografią. Jak wiadomo - mózg lubi rymy i szybko je zapamiętuje. Opierając się na tej wiedzy, stworzono książkę, która pozwoli przypomnieć sobie wierszowane regułki podczas dyktanda lub pisania wypracowania. Dzięki temu dzieci na pewno będą robić mniej błędów i na dłużej zapamiętają wierszowane zasady poprawnej pisowni.

Wielkim atutem tej niepozornej książki jest przejrzystość. Zasady są uporządkowane według konkretnych trudności, a na końcu zawsze znajdziemy podsumowanie tego, czego uczyliśmy się we wcześniejszych wierszykach. Autorka nie zapomniał nawet o wyjątkach, w których reguły niestety nie mają znaczenia. Oddzielny podrozdział poświęcono na przykład literze ó na początku wyrazu! Łatwo zatem odnajdziemy to, co aktualnie jest nam potrzebne.

Dużą przyjemność podczas przeglądania książki sprawiają również ilustracje. Warto zauważyć, że dzięki nim również łatwiej jest zapamiętać zasady, zwłaszcza wzrokowcom. Wystarczy, że będą kojarzyć rysunek z odpowiednim wierszykiem bądź wyjątkami, które trzeba zapamiętać.

Żałuję, że nie było tej książki za moich czasów. Wtedy na pewno cierpień byłoby mniej. Nigdy nie potrafiłam zapamiętać regułek, wszystko robiłam "na czuja", ale wierszyki z podstawówki pamiętam do tej pory. Gdyby zatem uczyć dzieci „wierszykowo” zasad ortografii, to mogłyby je sobie łatwo przypomnieć w każdej chwili i szybciej wszystko przyswoić. Gorąco polecam dla wszystkich dzieci, nie tylko dyslektyków!

Mówiąc...

• Dla starszaka
  • Popularnonaukowe
  • Do kupienia
  • Moonstone
  • Językoznawstwo
  • Dziecięce
  • Nasza Księgarnia

Dodaj cytat z książki Ortografia – twardy orzech, ale każdy zgryźć go może!