Srebrny widelec

Wydawnictwo: Muza
przyjaźń, kobiety
malena

Nawet najsilniejsi ludzie muszą mieć w życiu ostoję. Tam, gdzie bezduszny świat przetacza się nad człowieczymi losami z siłą huraganu, gdy spełnienie marzeń przychodzi nie w porę, gdy najłatwiej jest powiedzieć, że to już koniec, nie chcę w tym uczestniczyć, trzeba znaleźć kogoś, kto odegna upiory i pomoże nam się podnieść. Dwie kobiety, Laura i Antonina, dwie utracone nadzieje, nieprzyjazny świat i łzy, które potrafią przesłonić rzeczywistość.
W tym zamęcie jest też ciepły kąt, domowa kuchnia w magicznym miejscu, gdzie przy pierogach i gorącej herbacie to, co złe, znika, niczym śnieg po wiosennym deszczu. I choć nie można mieć wszystkiego, czasami wystarczy chwila, którą nieoczekiwanie zsyła nam przyjazny los.
Wanda Majer-Pietraszak po raz kolejny pokazuje, jak wielka siła kobiecej przyjaźni potrafi pokonać najtrudniejsze chwile. A że odważnym szczęście sprzyja, Laura i Antonina nie zostaną ze swoimi troskami tak zupełnie same. Bowiem Srebrny Widelec to miejsce, gdzie niejedno się może wydarzyć.

źródło opisu: https://muza.com.pl

źródło okładki: https://muza.com.pl

korcia | 2017-08-08
Przeczytana: 11 lipca 2017

Książka z pewnością zasługuje na uwagę i to nie tylko takiego maniaka kulinarnego jak ja. Polecam ją wszystkim tym, którzy lubią życiowe historie, w których przeplatają się blaski i cienie, w których ludzie popełniają błędy, szukają szczęścia i potrafią je dostrzec. Spędziłam czas w doborowym towarzystwie i Wam życzę tego samego. Oczywiście może się zdarzyć, że pocieknie Wam ślinka w trakcie czytania, więc najlepiej, jeśli będziecie mieli pod ręką małe co nieco, tak na wszelki wypadek.

vicky222 | 2017-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2017

Wzięłam do ręki książkę Wandy Majer-Pietraszak i po paru godzinach ją skończyłam. Mowa o Srebrny widelcu, który dostałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa MUZA.

Po pierwsze: okładka. Przyciąga uwagę, powoduje, że chciałam się zabrać za tę powieść szybko. Dała mi też pewność, że książka będzie przyjemna w odbiorze.

Po drugie: fabuła. Powieść rozgrywa się na "moim podwórku" - we Wrocławiu, co jeszcze bardziej zachęciło mnie do czytania. Czasy dość niespokojne, właśnie króluje PRL, który wprowadził wiele ograniczeń do życia ludzi. Mimo wszystko bohaterki książki się nie poddają i układają swoje życie pomalutku. Każda z kobiet chce być szczęśliwa. Na wyróżnienie zasługuje klimat tamtych lat. W Srebrnym widelcu oddana jest codzienna, szara rzeczywistość. Bohaterowie zaznaczają niesprawiedliwość w postaci zamykania ośrodków kultury czy braku żywności.

Po trzecie: bohaterowie. Poznajemy dwa przeciwieństwa: Antoninę i Laurę. Kobiety dzieli wszystko, natomiast łączy bezgraniczna, szczera...

tajemniczeksiazki | 2017-05-29
Przeczytana: 29 maja 2017

Przyznam szczerze, że kiedy tylko zobaczyłam okładkę tej książki, od razu wiedziałam, że będę musiała ją przeczytać, bowiem urzekła mnie ona totalnie. Cieszę się zatem, że miałam okazję w tak szybkim czasie zasiąść do jej lektury. Jednakże, czy finalnie jestem z niej zadowolona?

Antonina i Laura są jak dwa różne światy. Jak ogień i woda. I choć obie są aktorkami, dzieli je dosłownie wszystko, począwszy od charakterów, skończywszy na doświadczeniach życiowych. Jest jednak jedna rzecz, której obie pragną doznać. To bezgraniczna i szczera miłość, dla której są w stanie zrobić wszystko. Pytanie tylko, czy nie jest już na to za późno?

Wanda Majer-Pietraszak to polska aktorka, która z wyróżnieniem ukończyła warszawską PWST. Od lat jest także pisarką i autorką słuchowisk radiowych. Autorka takich powieści jak "Czy pani jest żoną tego aktora?", "Kwitnący krzew tamaryszku", czy też "Dom i dalekie ścieżki". Obecnie mieszka wraz z mężem pod Warszawą.

"Srebrny Widelec" to moje...

Wiele z Was na pewno poznało już powieści Pani Wandy Majer-Pietraszak. Dla mnie było to pierwsze, bardzo udane spotkanie z autorką i jej ujmującą opowieścią. Dzięki uprzejmości wydawnictwa Muza trafiłam do „Srebrnego widelca” – magicznego miejsca, gdzie spełniają się marzenia, ludzie są mili i uprzejmi, pełni empatii i chęci niesienia pomocy. To tutaj serwowane są domowe obiady – niby proza życia, moglibyśmy nawet powiedzieć, że nic szczególnego, a jednak… To niesamowite miejsce bardzo szybko urzekło mnie swoją przemiłą atmosferą.

Antonina – kiedyś aktorka, dzisiaj wspaniała organizatorka, gospodyni i właścicielka „Srebrnego widelca”. Ostatnia przedstawicielka swojego rodu, kobieta doświadczona przez życie, ale umiejąca zachować dystans do siebie i otoczenia. Antonina posiada szczególny dar zjednywania sobie ludzi i to przede wszystkim dzięki niej bywalcy „Srebrnego widelca” stają się prawdziwymi przyjaciółmi, a miejsce to posiada rodzinną, ciepłą atmosferę, która, niczym magnes,...

Elwira | 2017-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2017

O nietuzinkowe, mądre powieści wbrew pozorom, i w zalewie współczesnej prozy, wcale nie jest dziś tak łatwo na naszym rodzimym rynku.
Powieść traktuje o ważnych wartościach, na pewno wiele w niej tzw. magii, nostalgii czy tajemnic (zwłaszcza rodzinnych). Ta książka to jak takie miejsce w którym możemy znaleźć schronienie dla zmęczonej i skołatanej duszy.

Rzecz bardzo mądra i życiowa. To powieść, która niosie ze sobą wiele poważniejszych kwestii, czy przemyśle. Dodaje nadziei i otuchy. Świetna lektura niezależnie od stanu naszego ducha, bo czyta się doskonale. Nie jest schematyczna, ani nudna.
Ma niepowtarzalny ciepły klimat. I oby więcej takich smakowitości jak Srebrny widelec spod pióra tej autorki.

Milena | 2017-05-26
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 26 maja 2017

Jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki, więc w sumie nie wiedziałam czego mogę spodziewać się po tej pozycji.

Tytułowy „Srebrny widelec” to restauracja z domowymi obiadami, której właścicielką jest Antonina. Jej przyjaciółka Laura jest aktorką, jednak jej życie nie układa się tak jakby tego sobie marzyła. Teatr został zamknięty, umarła bliska dla niej osoba, a do tego mężczyzna, którego kocha jest daleko od niej.

Książka Wandy Majer-Pietraszak to historia o radzeniu sobie w czasie życiowego zakrętu. Autorka udowadnia jak w takich chwilach ważna jest obecność drugiej osoby, jej wsparcie i serdeczność. Jest to ciepła i pełna nadziei na lepszy dzień książka. Bohaterowi są mili, zwykli i pomocni. Czytając książka ma się uczucie, że wszyscy są jedną wielką rodziną, a spaja ich Srebrny widelec i oczywiście Antonina. Nie da się ich nie lubić.

Lektura ta z pewnością znajdzie swoich sympatyków wśród tych, którzy lubią lekkie, pogodne książki. Właśnie takie idealnie się...

Katarzyna | 2017-05-25
Przeczytana: 25 maja 2017

„ … Pęknięty na pół i w poprzek,
z wgnieceniami i choć nie stracił zębów, stracił głowę ...”

„Srebrny Widelec”, to powieść Wandy Majer – Pietraszak, ukazująca siłę kobiecej przyjaźni pomiędzy Laurą i Antoniną. Punktem łączącym jest miejsce, w którym można się dobrze, domowo i smacznie posilić, oczywiście pod tytułowym szyldem „Srebrny Widelec”.

To zmagania i trudy obu kobiet w życiu codziennym. Karty powieści ukazują pragnienia, niespełnione marzenia i szarość dnia codziennego. Obie bohaterki, pragną jednak prawdziwego i gorącego uczucia, czyli miłości. Czy ją odnajdą?

Laura – to aktorka, którą zwolniono z teatru. Antonina, ma smykałkę do gotowania, ale kiedyś straciła głowę dla dużo starszego mężczyzny – reżysera, który rzeczywiście, posiadał nieodparty urok osobisty, ale i żonę w stolicy. Życie bywa przewrotne, ale i zaskakujące.

Filmowy epizod, to nie tylko przygoda, ale i powrót do starych nawyków. Wtedy to, jedna z głównych bohaterek udowodni nie tylko sobie, ale i innym,...

Megan Jameson | 2017-06-16

Laura i Antonina nie mogły być bardziej do siebie nie podobne. Różniło je wszystko. Wiek, doświadczenie. Lecz obie dążą do odnalezienia swojego miejsca na ziemi. Wiedzą, że wielkie uczucia i życiowe dramaty to nie tylko scenariusze, napisane przez scenarzystów i odgrywane na teatralnych deskach. A samo życie to często pasmo rozczarowań.

Los jednak bywa przewrotny, bo gdy obie już tracą wszelką nadzieję, że spotka je coś dobrego, nieoczekiwanie wszystko się zmienia. Powraca wielka, utracona miłość, kariera rozwija się w zaskakujący sposób a starzy znajomi dostarczają coraz to nowych dowodów prawdziwej przyjaźni. Wszystko układa się pomyślnie, ale niestety przeznaczenie znów płata im figle...

Czytając najnowszą powieść Wandy Majer-Pietrzak na pewno nie można spodziewać się nudy. Historia jest prowadzona ciekawie, choć ja osobiście nie przepadam za tego typu obyczajową literaturą. Jednak postanowiłam dać jej szansę i powoli przekonuję się, że nie jest ona taka straszna. Czasem warto...

BetweenBooks | 2017-08-26

Chyba każdy przyzna, że tytuł tej powieści obyczajowej jest intrygujący. To właśnie on spowodował, że sięgnęłam po tą pozycję, ponieważ zazwyczaj trzymam się z daleka od polskich obyczajówek. W sumie od każdej obyczajówki trzymam się z daleka, po prostu preferuję np. kryminały czy fantastykę. Ale muszę powiedzieć, że to pierwsza obyczajówką, którą mi się tak dobrze czytało. Momentami dialogi były nienaturalne, ale nie powodowało to, że miałam ochotę odstawić tą książkę, więc jest to jak najbardziej do przeżycia.

Mamy dwie główne bohaterki – Laurę i Antoninę. Oby dwie są aktorkami, które chwilowo musiały zrezygnować z pracy w teatrze na rzecz pracy w restauracji nazwanej Srebrny Widelec. Restauracja ta ma swoich stałych klientów, którzy są przyjaciółmi naszych bohaterek. Dzięki nim ich życie ulega zmianie, one same się zmieniają, zaczynają walczyć o swoje szczęście. Oczywiście na swojej drodze spotykają także nowe osoby, które przewracają ich życie do góry nogami, albo to one...

angelika | 2017-05-21

Wybór swojej ścieżki życiowej na pozór nie jest łatwy.Mając plan ,jak ma wyglądać nasze wymarzone życie,nijak ma się to realnego życia.Czasami na jakiś czas niestety trzeba porzucić marzenia zawodowe i zająć się czymś innym.I tak właśnie było z głównymi bohaterkami powieści Srebrny Widelec.
Laura i Antonina z zawodu są aktorkami ,niestety ich życie potoczyło się tak,że na pewien czas marzenia o sławie i aktorstwie musiały pozostawić w tyle.Kobiety zajmują się prowadzeniem "Srebrnego widelca"w,którym serwują smaczne domowe jedzenie.Czy uda się bohaterką odnaleźć szczęście na ziemi?
Gdy kobiety wiedzą normalne i spokojne życie,nie spodziewają się,że wszystko zmienia się o 180 stopni.Wszystko co utracone wraca ze zdwojoną siłą.Kariera aktorska zaczyna się rozwijać w dobrym kierunku.Czy w końcu bohaterki złapią wiatr w żagle?
Pióro tej autorki miałam okazję poznać czytając książkę ''Kwitnący kwiat tamaryszku'',była to spokojna lekka powieść i tak podobnie jest z tą książką.Dwie...