Kameleon

MuMin84

źródło okładki: http://wolnelektury.pl

Senyera | 2013-09-23
Przeczytana: 23 września 2013

Było to opowiadanie nadzwyczaj krótkie a zarazem nadzwyczaj treściwe. Czechow w całym swym geniuszu potrafił stworzyć krótką satyrę, w której naśmiewa się z dwulicowości tak często spotykanej w codziennym życiu. Postawa rewirowego Oczumiełowa doskonale obrazuje jak człowiek potrafi szybko zmienić swoje poglądy, aby dostosować się do otoczenia i sytuacji.

tivrusky | 2018-04-17
Na półkach: 2018, Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 17 kwietnia 2018

Napisano już tutaj o Kameleonie Czechowa dużo. Aż za dużo, jak na mój gust, w sumie nic już do pisania nie zostało. Można więc bez wyrzutów sumienia powypisywać trochę banialuk, polać trochę wody nie na temat, wiwat!

Zatem, jeśli chodzi o opowiadanie Czechowa, to skojarzenie jest takie: w dzieciństwie miałem taki sen, jeden z pierwszych zapamiętanych (zdaje się drugi). Zatem jadę na deskorolce w dół swoją ulicą (mieszkam na górce, gdzie bym się nie wybierał, jadę w dół) i dojeżdżam już niemal do końca i nagle, nie wiadomo skąd, wyskakuje pies jakiś. Pies jakiś mały, a wściekły i groźny, i gryzie mnie ten okrutnik w stopę przez but, boli okropnie; pies po chwili, widać zadowolony z dzikiej szarży, daje mi spokój i spokojnie, merdając ogonem, odchodzi i znika gdzieś między płotami.

A ja siadam w trawie i płaczę, bardziej już zezłoszczony, niż obolały, siadam w trawie, płaczę, ściągam but, ściągam skarpetę i po chwili płaczę jeszcze bardziej, tym razem wystraszony, bowiem u prawej...

Medellin | 2015-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2015

O tym, że istnieją równi i równiejsi.

Shila | 2016-02-13
Na półkach: Przeczytane, 2016

Krótkie opowiadanie opowiadające o dwulicowości człowieka i o jego talencie do dopasowywania się do sytuacji. Autor pokazuje bez zbędnych zawiłości prawdę, o której dość rzadko się mówi, w zabawny i przystępny sposób.

Schwarzi | 2014-08-18

Krótkie, porządne opowiadanie poruszające problemy dwulicowości człowieka i jego zmienności po wpływem otoczenia. Tacy ludzie niestety istnieli nie tylko w dawnej Rosji ale także dzisiaj, na całym świecie jest mnóstwo takich właśnie kameleonów,

miś | 2017-05-04

Czechow jak zawsze celnie w sedno.
Morał z tego taki, że nie ważne jaki kundel ważne jaki pan.
Czyli sprawiedliwość ubiera się w szaty bo naga taka jak każde kłamstwo.
Krótkie, dobre, treściwe.
6/10

Nie za bardzo zrozumiałam, niestety. Wiem tylko tyle, że chodzi o dwulicowość ludzi, ale "Kameleon" sam w sobie wcale do mnie nie przemawia...

herodot83 | 2015-11-19
Na półkach: Przeczytane, Antoni Czechow
Przeczytana: 19 listopada 2015

Po lekturze tego krótkiego tekstu uśmiechnąłem się sam do siebie.

koszalekopalek | 2017-04-20

Wartość merytoryczna na +, ale Wielkie Nieba, czytać nie da się za grosz.

olaf2009 | 2014-09-09
Przeczytana: 12 września 2014