Pazur sprawiedliwości

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Gray
Agnieszka Walczy
Ag2S

Najnowsza książka autorki "Sprawiedliwości owiec" i "Triumfu owiec". Doktor Augustus Huff, wykładowca sławnego Uniwersytetu w Cambridge, staje przed poważnym problemem: Elliot Fairbanks, jeden z jego studentów, zginął w nieszczęśliwym wypadku. Augustus podejrzewa, że mogło to jednak być morderstwo, gdyż ofiara bynajmniej nie była aniołkiem. Morderca w wieży z kości słoniowej – to...

Najnowsza książka autorki "Sprawiedliwości owiec" i "Triumfu owiec".

Doktor Augustus Huff, wykładowca sławnego Uniwersytetu w Cambridge, staje przed poważnym problemem: Elliot Fairbanks, jeden z jego studentów, zginął w nieszczęśliwym wypadku. Augustus podejrzewa, że mogło to jednak być morderstwo, gdyż ofiara bynajmniej nie była aniołkiem. Morderca w wieży z kości słoniowej – to niedopuszczalne; Augustus więc, przy wsparciu Graya, afrykańskiej papugi żako, która należała do zmarłego studenta, wyrusza na poszukiwanie zabójcy. Augustus z początku popełnia błąd za błędem, papuga zaś okazuje się ptaszyskiem nad wyraz przemądrzałym. Lecz niebawem to właśnie Gray zaczyna stawiać właściwe pytania i Augustus pojmuje, że tylko razem są w stanie rozgryźć tę zagadkę.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Queequeg | 2017-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2017

Leonie Swann nad wyraz upodobała sobie przebogaty świat zwierząt, których poszczególne gatunki umieszcza w swoich powieściach jako bohaterów fabuły. Czy to mało rozgarnięte ale rozczulające owce, czy też pogardzane przez nie i w ich opinii szalone kozy, żeby potem wziąć na warsztat pchły z ich cyrkiem, kończąc na szalenie inteligentnej papudze śpiewającej z upodobaniem hit Lady Gagi. Przez ten zabieg jej powieści, już i bez tego absurdalne, groteskowe i pełne czarnego humoru, robią się dużo bardziej absurdalne. Ale to akurat ogromny plus.

„Pazur sprawiedliwości” jest jak dotąd najsłabszą powieścią autorstwa Swann. Pozostałe podobały mi się dużo bardziej. Nie jest zła, ale jednak spodziewałem się po lekturze dużo większej rozrywki. Niestety, akcja była trochę zbyt powolna, chwilami wręcz flegmatyczna. Jednak nie można odmówić, że autorka w jej prowadzeniu jest nieobliczalna i niczego pewnego ani konkretnego nie można się po niej spodziewać. Co jak co, ale zaskoczyć Swann...

Meowth | 2017-09-09
Przeczytana: 09 września 2017

Pamiętacie skecz o papudze z Latającego Cyrku Monty Pythona? Ten, w którym pan Pralinka przychodzi z reklamacją do ekspedienta w sklepie zoologicznym, ponieważ papuga, którą od niego kupił, jest martwa?

Książka Leonie Swann jest równie zabawna i miejscami zwariowana, jak dowcipy brytyjskich komików, chociaż nie aż tak absurdalna. No i jeden z dwójki głównych bohaterów zdecydowanie nie jest "ex-papugą", jak owa nieszczęsna norweska błękitna pana Pralinki. Gray, wyjątkowo bystry, chwilami wręcz przebiegły przedstawiciel gatunku Psittacus erithacus, zawzięty wróg ołówków, charakteryzuje się żywym umysłem, ciekawością świata i nadzwyczajną komunikatywnością. Dziób mu się nie zamyka, do tego pochłania mnóstwo winogron i bananów, te ostatnie rozsmarowując na czym się da.

I taka papuga trafia w książce na Augustusa Huffa, prawie profesora, nieco neurastenicznego i gnębionego natręctwami maniakalno-kompulsywnego czyścioszka. Ta pozornie zupełnie niedobrana para, wykładowca Cambridge i...

Wkp | 2017-06-17

SPRAWIEDLIWOŚĆ PAPUGI

Na polskim rynku wydawniczym Leonie Swann pojawiła się w roku 2006 ze swoją debiutancką, wydaną rok wcześniej powieścią „Sprawiedliwość owiec”, zdobywając serca czytelników i robiąc nieco medialnego szumu. Wydana pięć lat później kontynuacja przeszła już jednak bez większego echa, a na kolejną książkę niemieckiej autorki czytelnicy nad Wisłą czekać musieli pół dekady. Na szczęście Swann chyba na dobre zadomowiła się na półkach naszych księgarń, bo niespełna półtora roku po udanym ”Krocząc w ciemności” dostajemy właśnie znakomity „Pazur sprawiedliwości”, potwierdzający po raz kolejny klasę autorki.

Powieść zaczyna się jak na kryminał przystał – śmiercią. Cambridge. Młody człowiek wspina się na kościelną wieżę, z trudem wędruje po niej, znajdując się czterdzieści metrów nad ziemią, ale w końcu stopa trafia na pustkę. Mężczyzna zaczyna spadać, słysząc jedynie głos wrzeszczący z oddali: „Morderca!”.
Wyjaśnienia sprawy podejmuje się doktor Augustus Huff,...

Morgana | 2017-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2017

Kolejna książka pani Swann, w której głównym bohaterem jest zwierzę. Mieliśmy już taką plejadę jak niesforne owce, waleczne pchły, mityczne smoki. Teraz kolej na papugę. Strach pomyśleć, kto będzie następny :) Pomimo wielkiej sympatii jaką darzę tą autorkę, "Pazur sprawiedliwości" nie przyczynił się do wzmocnienia mięśni brzucha. Czegoś mi zabrakło...czegoś abstrakcyjnego...tego czegoś, które chłonęłam z "Krocząc w ciemności". Tak na jeden raz.

daka | 2017-10-03
Przeczytana: 03 października 2017

Warto przeczytać dla świetnych dialogów, szczególnie tych z udziałem papugi żako. Sama intryga kryminalna nie za szczególna, ale z drugiej strony na pewno przypadnie do gustu miłośnikom brytyjskich kryminałów. Znowu środowisko akademickie- i to akurat lubię :-) - z masą dziwnych postaci. Podczas brzydkiej pogody czyta się znakomicie!

Ida_wrześniowa | 2017-07-10
Przeczytana: 09 lipca 2017

"Cambridge. Cytadela wiedzy. Światło w ciemności."
I to angielskie światło spowije mrok, ponieważ dnia pewnego ginie spadając z wieży zdolny student Elliot Fairbanks. Nikogo to nie dziwi, choć powinno, że młody człowiek-zdolny, ambitny, zajmujący się wspinaczką hobbistycznie ( notabene będący w niej świetny) nagle, w niewyjaśnionych okolicznościach ginie. Szczęście w nieszczęściu doktor Augustus Huff za sprawą papugi żako-Graya, która była ulubieńcem Elliota, postanawia zająć się zarówno osieroconym ptakiem, jak i samą sprawą nieszczęśliwego wypadku. Bo jak słusznie zauważa, coś mu tutaj nie gra. Dużą rolę w poskładaniu tych puzzli odgrywa nasz upierzony przyjaciel, który poprzez swoje nieustanne paplanie naprowadza doktora na odpowiednie ścieżki prowadzące do rozwiązania zagadki. Bo przecież "chybić ciut, ciut to też nie trafić". Sama postać doktora nękanego przez nerwice natręctw + postać papugi żako, której dziób się nie zamyka, nadaje lekturze ton żartobliwie rozkoszny....

nina19 | 2017-11-21

Polubiłam Leonie Swann od pierwszej książki i do dzisiaj jej umiejętność konstruowania wciągającej, zabawnej, optymistycznej (mimo wszystko) fabuły mnie nie zawodzi. Czytało mi się znakomicie i byłam zawiedziona, że rzecz skończyła się tak szybko. Polecam wszystkim, którzy chcą się zrelaksować, oderwać od rzeczywistości, a zwłaszcza tym, którzy uważają, że i zwierzęta (także papugi) mają swój rozum.

Lily76 | 2018-11-17
Przeczytana: 16 listopada 2018

Kolejna niezwykła powieść Leonie Swann. Tego klimatu po prostu nie da się opisać nie posiadając talentu dorównującego talentowi tej autorki.
Tym razem bohaterem jest cierpiący na nerwicę natręctw doktor Augustus Huff, wykładowca z Cambridge. Zupełnym przypadkiem pewnego dnia zostaje tymczasowym opiekunem wyjątkowej papugi żako o imieniu Gray (jest to też oryginalny tytuł książki). Gray jest papuga wyjątkowo elokwentną i wrażliwą, a jej pierwotnym opiekunem był student Elliot, który w tajemniczych okolicznościach spadł z dachu katedry. I te właśnie okoliczności nie dają spokoju Augustusowi, który postanawia rozwikłać zagadkę, narażając się na rozmaite niedogodności, a w końcu na prawdziwe niebezpieczeństwo.
Cokolwiek by mówić o samej fabule, to jednak relacja pomiędzy Grayem i Huffem oraz urok papugi stanowią dla mnie zdecydowany "gwóźdź programu" w tej wyjątkowej powieści.

Olga Z-Szopa | 2017-10-22
Przeczytana: 2017 rok

Na terenie Cambridge doszło do wypadku. Ale czy na pewno? Czy sprawny wspinacz - Elliot mógł dokonać pomyłki, która kosztowała go życie? Kto mógłby chcieć go skrzywdzić? Kim naprawdę był zdolny student? Na te pytania odpowiedzi szukają: nieporadny wykładowca z nerwicą natręctw - Augustus Huff oraz przemądrzała papuga żako - Gray, która była towarzyszem zmarłego studenta. Podczas lektury czytelnik zastanawia się kto tak naprawdę jest Sherlockiem, a kto Watsonem w tej niecodziennej parze, kto ma więcej oleju w głowie i kto jest bardziej... normalny.. Jedno jest pewne - tylko razem mogą rozwiązać tajemnicę śmierci Elliota, który wcale nie jest postacią jednowymiarową i prostą..

Jak zwykle rewelacyjna - Leonie Swan tym razem przygotowała dla nas kryminał z delikatną nutą fantazji i humoru. W porównaniu z takimi "abstrakcjami" jak Krocząc w ciemności czy Sprawiedliwość owiec, Pazur Sprawiedliwości wypada dość... zwyczajnie, ale zwyczajne w wykonaniu tej autorki i tak pozostaje...

asia_33 | 2017-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2017

Ciekawa powieść kryminalna w której bardzo ważną rolę odgrywa papuga żako Gray.Polecam!!