Krocząc w ciemności

Prószyński i S-ka
2016-02-16
2016-02-16
Agnieszka Walczy
detektyw fantasy kryminał magia niebezpieczeństwo przestępstwo śledztwo thriller ucieczka zagadka kryminalna
Inne

Z owcy w pchłę

Mocno pokręcona, odjechana z dużą dozą absurdu. Dla miłośników takiej literatury lub inaczej sprawę ujmując dla tych, u których w głowie klepki są jednak nieco poluzowane i takie treści mogą się w nich umościć.
Miłością od pierwszego wczytania obdarzyłam Legulasa.
Z dozą niepokoju obserwowałam rozwój Łazarza Ciemnoskoka - od początku uważałam go za istotną postać. Posiadam kota i muszę czasami stosować zabiegi dezynsekcyjne, a po przeczytaniu tej książki nie wiem jak to teraz będzie...
A Ślimacza Lady? Wspaniała, dostojna, arystokratyczna.
I tak można by wymieniać bohaterów tej powieści i wymieniać. Ale lepiej samemu wziąć ją do ręki i sprawdzić kto pozostanie z nami na dłużej.

Miłością od pierwszego wczytania obdarzyłam Legulasa.

Fantastyczna rozrywka! Legulas podbił moje zielone serce ;) (a co, jeśli ono nie jest zielone? :O )

Absurdalna, intrygująca, w sam raz na naszą zwariowaną rzeczywistość

Absurdalna, intrygująca, w sam raz na naszą zwariowaną rzeczywistość

Bardzo specyficzna, ale jeśli trafi w czyjś gust, to ma mnóstwo do zaoferowania.

Czytanie "Krocząc w ciemności" to sama radość! Absurdalno-fantastyczno-sensacyjna powieść wyszła spod pióra Laonie Swann, autorki "owczych" kryminałów ("Sprawiedliwość owiec", "Triumf owiec"). Nieprawdopodobnie obłędna historia jubilera i tresera pcheł, Juliusa Birdwella, i jego poszukiwań zaginionej rusałki to narracja dowcipna, a zarazem bliska mrocznej baśni. Na kartach powieści spotykamy detektywa o podwójne tożsamości, hipnotyzera pomagającego "pacjentom" w pozbywaniu się niechcianych wspomnień, rogatą piękność i...smoka. Połączenie motywów realistycznych z nadrealnymi daje rewelacyjne efekty fabularne, a rzeczy i zjawiska wymyślone zyskują równe prawa do istnienia, jak te uzasadnione racjonalnie. Zaskakująca i wciągająca historia, świetne portrety i czarny humor - pani Swann, za to panią lubię!

Ta książka jest dziwna, absurdalna i momentami zabawna. Jeśli ktoś polubił "Sprawiedliwość owiec", to ta też mu się spodoba. Zbliżony poziom absurdu. ;)

"Dziwna i subtelna zarazem". Dobrze powiedziane. Autorka zderza fantastyczny świat magii i tajemnic z powszednimi problemami codzienności we współczesnym świecie. Wraz ze zgrabnymi, niezwykle przekonującymi portretami myśli bohaterów i niezobowiązującymi zachętami do filozoficznych rozważań otrzymujemy uroczą, ale też niezwykle niebezpieczną mieszankę wybuchową.

Lektura przypadnie do gustu jedynie tym, których stać na pewną dozę cierpliwości wobec absurdu i tajemnic, które na początku są serwowane w zawrotnym tempie. Autorka nie pozostaje jednak dłużna i kredyt cierpliwości spłaca sumiennie, aż do ostatniego grosza i z pokaźnymi procentami. Martwiłem się, jak po mrocznym "Wiedźminie" wrócę do świata Leonie - niepotrzebnie, pani Swann wciągnęła mnie w książkę na wiele późnych godzin nocnych.

Lektura...

Książki pani Swann trzeba lubić. Ja uwielbiam. Absurd, fantazja, humor, ironia, słownictwo i słowotwórstwo autorki są niesamowite.
No i chapeau bas dla tłumaczki za karkołomne zadanie.

No i chapeau bas dla tłumaczki za karkołomne zadanie.

Wszystko to już było. Doczytałem do końca, jednak z poczuciem wtórności i braku w fabule jakiegoś celu. Ot, historia.

W swojej kategorii książka nawet bardzo dobra, dobrze napisana, wielowątkowa i spójna. Jednak oceniając ogólnie pod względem literackim - schematyczna, powielająca pomysły, zbyt rozbudowana, wręcz 'napakowana' wszystkim, czym tylko się da. Do przeczytania tylko dla prostej rozrywki.

• 2016