Tajemnicza śmierć Marianny Biel

Seria: Kryminał pod psem
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie

W piwnicy chorzowskiego familoka zostają znalezione zwłoki Marianny Biel, dawnej gwiazdy miejscowego teatru. Choć aktorka mieszkała w tym miejscu od lat, nikt z lokatorów nie zauważył jej zniknięcia. Policja lekceważy sprawę i szybko dochodzi do wniosku, że to nieszczęśliwy wypadek. Tylko Szymon Solański, zwolniony z pracy policjant, jest przekonany, że mogło to być morderstwo. W śledztwie wspiera go Gucio, przygarnięty ze schroniska kundelek.

Książka powstała z wielkiej miłości do zwierząt i równie wielkiego, choć szorstkiego uczucia do Śląska. Marta Matyszczak opowiada o współczesnym Chorzowie w ogóle, a o mrocznych tajemnicach mieszkańców pewnego familoka w szczególności. Niewielu rodzimych autorów potrafi tworzyć słodko-gorzkie, skrzące się humorem historie kryminalne. Zaryzykuję twierdzenie, że Matyszczak jest w tej dyscyplinie kryminalnej mistrzynią. Prawdziwą /Robert Ostaszewski

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

RECENZJA PRZEDPREMIEROWA

Premiera: 14.06.2017

„Solański był przekonany, że zaatakował go któryś z sąsiadów. Ergo – w jego kamienicy mieszkał morderca.” – fragment książki.

„Tajemnicza śmierć Marianny Biel” to pisany z dużym przymrużeniem oka oraz humorem kryminał Marty Matyszczak, która wprawdzie debiutuje na rynku wydawniczym, ale jej teksty są znane czytelnikom bloga literackiego „Kawiarenka kryminalna” czy magazynu „Chorzów Miasto Kultury”. Znany jest również współautor tekstów Marty, pewien przeuroczy dżentelmen rasy mieszanej, który w merdającym stylu zarządza rzec by można pisarskimi poczynaniami swojej opiekunki. Mowa tu rzecz jasna o piesku Guciu vel Przewodniczącym, który i do debiutanckiej powieści swej pani w brawurowym stylu łapę przyłożył.

Kiedy Górny Śląsk, a dokładnie rzecz biorąc Chorzów odczuwa już oddech nadchodzącej jesieni, w pewnej kamienicznej piwnicy zostają odnalezione zwłoki starszej pani, gwiazdy sceny chorzowskiego teatru „Uciecha”. Sprawa ta nie daje...

Nowalijki | 2017-06-17
Przeczytana: 16 czerwca 2017

Tomasz Radochoński www.nowalijki.blogspot.com
.........................................

Marta Matyszczak - dziennikarka i miłośniczka kryminałów zna się na tym gatunku literackim, jak mało kto. Jest przecież gospodynią portalu Kawiarenka Kryminalna i tylko kwestią czasu było, kiedy spróbuje swych sił jako autorka powieści z trupem w tle. Albo raczej na pierwszym planie. Tajemnicza śmierć Marianny Biel to taki debiut, o którym każdy aspirujący pisarz może sobie zamarzyć. Powieść Marty Matyszczak to nie tylko sprawnie napisana historia pewnego morderstwa, ale i skrzący się humorem, choć niepozbawiony pewnej dozy krytycyzmu obraz rodzinnego miasta autorki - Chorzowa. Mimo że pierwsze skrzypce w książce gra nie trup, ale pewien fantastyczny Gucio, to miasto jest równie ważnym elementem budującym całość kryminalnej opowieści.

Szymon Solański traci pracę w policji, ale całkiem nie potrafi wyzbyć się nawyków swojej profesji i zaczyna prowadzić agencję detektywistyczną. Jest na tak...

Drops_Książkowy | 2017-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2017

Pełen humoru kryminał, który intryguje do samego końca… Jeśli myślicie, że to niemożliwe, sięgnijcie po bardzo udany debiut Marty Matyszczak. Tajemnicza śmierć Marianny Biel od dziś we wszystkich księgarniach!

Kim jest tytułowa Marianna? To aktorka chorzowskiego teatru. Mieszkała w familoku, który nie cieszył i nie cieszy się dobrą sławą. Sąsiedzi niewiele o sobie wiedzą i zdają się nie zauważać zniknięcia kobiety. Jej tajemnicza śmierć zbiega się w czasie z wprowadzeniem się nowego lokatora. Szymon Solański to cichy i zamknięty w sobie detektyw doświadczony przez los. Były policjant nie wierzy w ustalenia swoich kolegów z komendy, którzy twierdzą, że aktorka zginęła wskutek nieszczęśliwego wypadku. Postanawia ustalić tożsamość mordercy Marianny. Może liczyć na pomoc Róży – sąsiadki i dziennikarki, oraz psa, którego przygarnął ze schroniska.

Gucio to niezwykły kundelek. Jest nie tylko detektywem, ale przede wszystkim narratorem powieści. Bacznie obserwuje poczynania swojego pana...

książek: 1945
Karolina Sosnowska | 2017-06-14
Przeczytana: 04 czerwca 2017

"No właśnie, jak z tym humorem? Jest, rzekłabym, słodko-gorzko, a to najlepsze połączenie. Nie miałam napadów niekontrolowanego śmiechu, ale wiele tu zabawnych momentów, szczególnie za sprawą Gucia, który prowadzi narrację (na zmianę z narratorem trzecioosobowym). Nie da rady nie uśmiechnąć się pod nosem, gdy czyta się o świętym oburzeniu psa, który za zdradę poczytuje fakt, że wzięło się go do weterynarza, gdzie kłuje się go w pupę i każe oglądać na plakatach psie wnętrzności, a przecież: „teraz, kiedy już wiedziałem, że są, to jak bum-cyk-cyk byłem pewny, że mi się popsują” czy o prośbach o jedzonko głodzonego zwierzaka, który nie jadł 15 długich minut, szczególnie, gdy samemu miało się kiedyś tego najlepszego przyjaciela człowieka."

Reszta opinii pod adresem: https://tanayahczyta.wordpress.com/2017/06/14/tajemnicza-smierc-marianny-biel-m-matyszczak-premiera/ :)

Wunderfuchs | 2017-06-20

Takie to było sympatyczne i niewinne, aż się uśmiechnęłam. Plus za to, że książka nie jest "produktem", a autorka nie próbuje nikogo naśladować, za to konsekwentnie idzie za swoim pomysłem - który dla mnie jest jednak nieco infantylny, ale przynajmniej własny. Podobał mi się Śląsk, irytował mnie Gucio, to pewnie dlatego, że pieski i pańcie to nie moje klimaty. Może takie "sympatyczne kryminałki" to jest jakaś nisza, ale ja wolę grubszy kaliber. Obiecujący debiut, chociaż autorka jeszcze musi się sporo nauczyć - na przykład panowania nad frazą. Widać, że autorka lubi swoje słowa, ale musi nauczyć się czasem z nimi żegnać. Książkeczka jest na tyle krótka, że nie daje się to jakoś bardzo we znaki, ale warto popracować, bo mogłoby być naprawdę fajnie. Nie wiem, czy sięgnę po kolejne części, dla mnie jednak decorum zgrzyta, to, co miało bawić nie zawsze bawi. Od kryminału oczekuję ciężaru gatunkowego, a tutaj było za lekko.

tree | 2017-06-20
Przeczytana: 19 czerwca 2017

Ale fajne czytadełko. Cudowne :) Mam nadzieję na ciąg dalszy bo Gucio (psi narrator) skradł moje serce.

olek_zet | 2017-06-16

Pieskie życie! I pieski humor :-) Lekka i zabawna historia kryminalna, która dała przyczynek do historii... psa :)

V1t4lis | 2017-06-23
KochamLitery | 2017-06-20
LubimyCzytać | 2017-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2017
O tym, co duszy najbliższe. Wywiad z Martą Matyszczak i psem Guciem

„Tajemnicza śmierć Marianny Biel”, czyli pierwszy z serii „Kryminał pod psem”, to pełna humoru powieść o detektywie Szymonie Solańskim, który razem z przygarniętym ze schroniska kundelkiem prowadzi śledztwo w sprawie śmierci emerytowanej aktorki. O książce rozmawiamy z autorką, Martą Matyszczak oraz z psem Guciem – pierwowzorem książkowego bohatera.

Patronaty tygodnia

Wykwintna proza o Patricku Melrose i jego relacji z despotycznym ojcem, historia psychopatycznego Ogrodnika i jego kolekcji motyli oraz – to tylko niektóre z książek, które w najbliższych dniach ukażą się pod naszym patronatem. Sprawdźcie, jakie tytuły znajdziecie w księgarniach!