Morderca na plebanii, czyli klasyczna powieść kryminalna o wdowie, zakonnicy i psie (z kulinarnym podtekstem)

Cykl: Karolina Morawiecka (wdowa po aptekarzu) (tom 2)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Lira
cosy crime
aleqsia

W Wielmoży umiera starsza parafianka. Zwyczajna kolej rzeczy? A może... zabójstwo idealne? I co ma z tym wspólnego zbrodnia sprzed lat? Do akcji wkracza znana ze „Śledztwa od kuchni” wdowa po aptekarzu ze Skały, Karolina Morawiecka. To miejscowa panna Marple, której pomagają zakonnica, pies oraz znajomość literatury i sztuki kulinarnej. Cztery sprawy. Pięć ciał. Dwie detektywki. Jeden...

Cztery sprawy. Pięć ciał. Dwie detektywki. Jeden morderca… I oczywiście zaskakujący finał!
Karolina Morawiecka (autorka) zaprasza do rozwikłania zagadki kryminalnej wspólnie z Karoliną Morawiecką (bohaterką)!

źródło opisu: Lira

źródło okładki: Lira

WampirkaJustynka | 2019-05-18
Na półkach: 2019 ✬, Przeczytane
Przeczytana: 18 maja 2019

To moje drugie spotkanie z tą autorką i muszę przyznać, że jej pierwsza książka bardziej mi się podobała. Tutaj trochę zabrakło moim zdaniem humoru z poprzedniej części. Owszem wdowa po aptekarzu nadal bawi (siostra Tomasza również). Zagdaka kryminalna też jakby się bardziej rozwinęła. Jest tu więcej wątków i więcej podejrzany. Aczkolwiek od początku podejrzewałam, że chodzi o TĘ sprawę (Kto czytał ten wie o co mi chodzi). Jak na mój gust było trochę za mało komisarza Cegły i Rafałka Batorego. Nieco mnie zmęczyły przydługawe opisy, które dość często się pojawiają. Nie mniej przyjemnie się czyta i można się przy tej książce odprężyć.

kuzo | 2019-06-01
Na półkach: Legimi, Ebook, Przeczytane
Przeczytana: 29 maja 2019

Specyficzny humor autorki byłby niezły, gdyby nie mnóstwo powtórzeń (np.o trzęsących się trzech podbródkach wdowy po aptekarzu). Przydługie opisy. Mało sympatyczna główna detektywka, czyli wdowa po aptekarzu. Nie zna podstawowych dzieł literatury (nie miała lektur szkolnych?). Akcja kryminalna lepiej rozwinięta niż w 1-ym tomie. Niezłe postaci policjantów. W trakcie czytania robiłam przerwy, w których przeczytałam chyba ze cztery inne książki. Czyli - spokojnie można się od niej oderwać, nie przykuwa uwagi. Ciągle nie tracę nadziei, że następny tom będzie lepszy od poprzedniego. Do trzech razy sztuka - dam autorce jeszcze szansę i sięgnę po następny tom.

Vemona | 2019-05-07
Przeczytana: 06 maja 2019

Z wielką przyjemnością przeczytałam kolejny tom opowieści o wdowie po aptekarzu ze Skały. Zarówno sama Karolina Morawiecka, jak i siostra Tomasza i inne postaci wywołują wiele szczerego śmiechu, choć okoliczności, w jakich spotykamy bohaterki zdecydowanie nie są zabawne.
Umiera starsza kobieta, była chora, wszyscy są zdania, że to nic nadzwyczajnego, gdyż w jej wieku możliwe są powikłania po przyjętych lekach – jednak okazuje się, że przed śmiercią napisała list, z którego wynika, że uważała zgon z powodu wypadku mający miejsce wśród sąsiadów jakiś czas temu – za morderstwo. Czy w takim razie ktoś nie chciał, żeby sprawa wyszła na jaw?
Do akcji przystępuje dzielna wdowa, a jej metody dochodzeniowe muszą rozbawić każdego, choć, co trzeba przyznać, są niespodziewanie skuteczne.

Ogromnie podoba mi się w tej książce nagromadzenie cytatów i odniesień literackich, od Agathy Christie poczynając, ale absolutnie na niej nie kończąc. Te cytaty, którymi porozumiewają się siostra Tomasza i...

WMagdalena | 2019-05-30

Karolina Morawiecka rozkochała mnie w swojej twórczości, zauroczyła stworzoną przez siebie bohaterką. „Morderca na plebanii” niby jest kryminałem, to dosyć swobodny kryminał retro, ogromnie zabawny, który bardziej przypadnie do gustu przede wszystkim fanom komedii obyczajowych.

Jadwiga | 2019-05-17

Polubiłam oryginalny styl i wykwintny literacki język K.Morawieckiej!
Polubiłam głównych bohaterów i psa!
Polubiłam sposób dedukcji przy prowadzonym śledztwie i nie tylko!
Zrelaksowana zachęcam do czytania!

słowikowa_czyta | 2019-05-07
Przeczytana: 02 maja 2019

W Wielmoży umiera starsza kobieta. Niby nic dziwnego - swoje lata miała to pewnie zwyczajna śmierć, prawda? Ale czy na pewno skoro kobiecina wyzionęła ducha na plebanii?

Kolejna część przygód wdowy po aptekarzu ze Skały i po raz kolejny Karolina Morawiecka - miejscowa panna Marple bierze sprawy w swoje ręce i próbuje rozwikłać zagadkę śmierci starszej kobiety.

Niesamowicie lekka, przyjemna, troszkę zwiariowana i zabawna historia pewnej zwyczajnej kobiety, która oprócz tego, że smakowicie gotuje, o czym mogą przekonać się wszyscy mieszkańcy miejscowości, to także ma zadatki na idealnego detektywa - i to jeszcze jakiego! Perypetie Karoliny Morawieckiej - niezwykle barwnej postaci, wciągają, książkę czyta się błyskawicznie. Zagadka śmierci parafianki, na pozór prosta mająca swoje korzenie gdzieś w przeszłości i próba jej rozwiązania ciekawią, co sprawia, że ciężko Wam będzie odłożyć tę książkę na bok.

Morderstwo na plebanii sprawdzi się idealnie jeśli ktoś z Was nie chce zbytnio...

Danuta | 2019-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2019

Bardzo się cieszę, że autorka nie poprzestała na jednej książce, tylko napisała kolejną, a chodzą słuchy, że to nie koniec …
Jest okazja, by znów podziwiać piękny język i styl „retro”, który ja osobiście lubię – choć tym razem bardziej przypominał mi „Klub Pickwicka” Dickensa niż książki Boya-Żeleńskiego czy Szymiczkowej.

Znów spotykamy się z Wdową po aptekarzu, siostrą Tomaszą, sąsiadką Karoliną z mężem Jackiem i wielu innymi osobami występującymi w „Śledztwie od kuchni”. Tak przy okazji informuję, że jeśli ktoś nie czytał „Śledztwa …” to nic nie szkodzi, „Morderca na plebanii” jest odrębną książką i można ją spokojnie czytać bez znajomości treści poprzedniej części. Ale moim zdaniem, lepiej się czyta te książki po kolei – znana jest chronologia wydarzeń, wiadomo, kto kim jest i jakim jest człowiekiem i bardziej zrozumiałe są różne wspominki bohaterów.
Łaknących krwi uprzedzam, że i tu, tak jak w „Śledztwie od kuchni”, sednem rzeczy jest zagadka, a nie przerażanie...

ZuzaManiek | 2019-05-16

Odpoczęłam sobie przy tej książce 😊 jaka ona lekka, zabawna i przyjemna, relaks gwarantowany 😉
Główna bohaterka, Karolina Morawiecka, wdowa po aptekarzu, po raz kolejny wkracza do akcji i porywa się na rozwiązanie zagadki kryminalnej. Choć właściwie może żadnej niepokojącej historii wcale nie ma? W końcu śmierć starszej Pani mogła być zupełnie naturalna.

Ale niezwykle dziarska Pani Karolina, z pomocą siostry Tomaszy łapie już trop i szuka rozwiązania. Nie da sobie w kaszę dmuchać, ani oczu mydlić 😉

A przy tym jest mistrzynią gotowania i wywołuje ślinotok, aż na książkę kapie 😂😋 "może i milczenie jest złotem, ale Karolina Morawiecka ewidentnie gustowała w srebrze." Taka kobitka 💪📖

Ayasha | 2019-06-04

Zanim sięgnęłam po tę książkę przeczytałam pierwszą część tej serii, która przypadła mi do gustu. Wiedziałam już czego mogę się spodziewać i z zainteresowaniem zaczęłam czytać o kolejnych przygodach wdowy i zakonnicy. Czy ten tom również mi się spodobał?

Karolina Morawiecka i siostra Tomasza rozpoczynają kolejne śledztwo. W Wielmoży umiera starsza pani Marta. Wygląda na to, że nie ma w tym nic podejrzanego, ale czy nie było to jednak idealnie zaplanowane zabójstwo? Okazuje się, że ma to jakiś związek ze sprawą sprzed lat, ale nie jest łatwo ją odnaleźć, bo podejrzanych spraw były cztery. Która z nich doprowadzi wdowę i zakonnicę do rozwiązania zagadki?

Wdowa po aptekarzu świętuje jeszcze swoje ostatnie zwycięstwo, a tu już kolejna zagadka czeka na rozwiązanie. Muszę przyznać od razu, że ta część też mnie wciągnęła. To książka, która dostarcza rozrywki dzięki specyficznej bohaterce i która intryguje zagadką kryminalną. Spodobało się mi się takie połączenie, bo z jednej strony jest...

Agnieszka Bendkowska | 2019-05-27
Przeczytana: 22 maja 2019

"Tłumaczę mu na spokojnie, że Marta Dobrowolska umarła, a przecież nie powinna. Że lekarkę na czas wezwałam, że rosół jej ugotowałam... A on mi na to, że w zgonie denatki (DENATKI! Wyobraża sobie siostra?) nie ma żadnych niepokojących elementów! Zgon z przyczyn naturalnych."

Wcześniej słyszałam już nazwisko autorki, słyszałam o pierwszej części przygód nieustraszonej Karoliny Morawieckiej (bohaterki, a nie autorki :P), ale jakoś czas nie pozwolił na to, by po nią sięgnąć. Teraz gdy dostałam część drugą do recenzji, żałuję bardzo, że nie wzięłam się najpierw za pierwszą.

Książka "Morderca na plebanii czyli klasyczna powieść kryminalna o wdowie, zakonnicy i psie" opowiada o morderstwie idealnym, ale powiecie jak to... No, więc umiera starsza parafianka i tu się zaczyna, bo przecież nie ma nic dziwnego w naturalnym umieraniu. Natomiast starsza pani zostawia list w którym opisuje, że u sąsiadów doszło do morderstwa parę lat temu.

Do akcji wkracza nasza nieustraszona pani detektyw...