Kalwaria i Msza Święta

Okładka książki Kalwaria i Msza Święta Fulton John Sheen
Okładka książki Kalwaria i Msza Święta
Fulton John Sheen Wydawnictwo: Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu religia
religia
Calvary and the Mass
Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu
2017-04-28
2017-04-28
Izabella Parowicz
abp sheen fulton sheen fulton j sheen kalwaria msza

Ta krótka książka jest znakomitym wstępem do odkrycia na nowo czym jest Msza. Dlaczego na nowo? Ponieważ współczesny katolik może nie zdawać sobie sprawy z tego, że kapłan, który składa Ofiarę, jest drugim Chrystusem, który powtarza akt Kalwarii, ale w sposób bezkrwawy. Z tego konkluzja jest taka, że jeżeli tego kapłana nie będzie, nie będzie Ofiary przebłagalnej, a co za tym idzie nie będzie odpuszczenia grzechów. Msza Święta jest centrum życia Kościoła, czy zdajemy sobie z tego sprawę?

dzięki tej książce poznałem kobiętę mojego życia - Matkę Boską. zawsze była postacią nieco przeze mnie pomijaną zarówno w modlitwie jak i rozmyślaniach. nie spodziewałbym się, że kilka zdań Sheena zupełnie mnie przekona, że oto Jezus obdarza nas wszystkich Świętą Matką z którą możemy mieć autentyczną relację. piękna sprawa.

tak generalnie - Sheen ukazuje jak wydarzenia na Kalwarii i "Siedem Ostatnich Słów" Jezusa odpowiadają siedmiu głównym punktom Mszy. oraz jak w ten sposób Kalwaria i Msza Święta są jednym. króciutka, przystępna forma, a treści całkiem obficie.

tak generalnie - Sheen ukazuje jak wydarzenia na...

Arcybiskup w typowy dla siebie sposób opisuje, co się dzieje podczas Mszy Świętej (w rycie wszech czasów). Toteż otrzymujemy bardzo plastyczne wizje i subiektywne wizje ukrzyżowanego Zbawiciela, które realizują się podczas liturgii. Podkreślę to jeszcze raz, jest to subiektywna wizja ekscelencji. Do niektórych te obrazy przemawiają do mnie nie do końca. Jednak książka warta przeczytania dla katolika integralnego.

Wspaniała, mała objętościowo książeczka słynnego amerykańskiego (w sensie USA) kapłana. Msza święta to jedyny ... akt , który utrzymuje gniew Boga z dala od grzesznego świata (1936 rok). Właśnie! Autor w przystępny sposób opisuje związki między Kalwarią Pańską a Mszą Świętą, podkreślając jej charakter ofiarny! Msza Święta i Kalwaria to Jedno !!! Piękne. Sheen pisze nie gorzej niż de Liguori. Omawia po kolei 7 części Mszy. Podkreśla, że ofiara Mszy Świętej musi być święta, nieskalana i nieskażona. Przypomina, że Maryja jako Ta, która wychowała Świętego Bożego, miała i ma wychować nas na świętych Boga. A dwaj łotrzy wiszący po bokach Chrystusa są symbolem kozłów i owiec z Sądu Ostatecznego. Współczesny świat neguje istnienie grzechu, czy też go usprawiedliwia, podczas gdy Chrystus przypomina, że grzech jest najstraszliwszą, ze wszystkich rzeczywistości.

Rynek książki katolickiej jest dziś coraz liczniej zapełniany kolejnymi pozycjami. Wiele z nich to treści poparte z pewnością dużym zapałem i chęciami, ale niestety słabymi treściami. Jednak tak książka na prawdę wyróżnia się - w krótkich słowach zawiera wiele wartościowych myśli. Autor nie przedstawia nam swoich przemyśleń ale głęboką analizę, którą daje raczej do zapoznania się niż dyskusji. Będzie to bardzo cenna lektura dla uczęszczających na Mszę św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, bo o nim właśnie jest mowa w treści. Świadomość tego, co dzieje się podczas Mszy świętej z pewnością rośnie dzięki tym spostrzeżeniom.

Bardzo ciekawy jest fragment, w którym abp. Sheen mówi o tym, że Msza to nie modlitwa - to Boski Pierwiastek. A Msza pozwala nam go przeżyć niczym radio pomaga usłyszeć dźwięki, które są w nadawane w powietrzu.

Podziwiam autora za tak proste ukazywanie prawd katolickiej wiary. Rozpoczynam przygodę z jego dziełami i cieszę się, że mam taką możliwość.

"Jeśli ktoś przychodzi na Mszę Świętą i widzi tylko krzyż, świece, księdza, Ołtarz, a nie widzi tu Chrystusa, to Msza Święta jest najnudniejszym spektaklem na świecie." - ks. Piotr Pawlukiewicz.

Maleńka książka Arcybiskupa Fultona J. Sheena, którą powinien przeczytać każdy katolik. Niekatolik też. Arcybiskup w sposób prosty, zrozumiały, z właściwą sobie umiejętnością, czy raczej darem głoszenia wyjaśnia, czym jest Msza Święta. Książeczka liczy sobie 100 stron, z czego treść zajmuje 95, pozostałych kilka zajmują słowniczek, życiorys Arcybiskupa, oraz modlitwy.
Autor wyjaśnia znaczenie poszczególnych momentów Mszy Świętej. Robi to w siedmiu punktach, tyle bowiem części składa się Msza. Oprócz wyjaśnienia istoty samej Mszy, Arcybiskup poświęca też trochę miejsca Maryi. Matka Boża jest traktowana niechętnie, pogardliwie, a często nawet nienawistnie odrzucana i wyśmiewana przez osoby nie będące w Kościele Katolickim, a które określają się jako chrześcijanie. Rola Maryi jest tutaj wyjaśniona w bardzo piękny sposób; podobnie jak fałszywe przekonanie, że katolicy traktują Ją na równi z Bogiem.
Uczestniczymy we Mszy Świętej, ale wielu z nas nie wie, w czym tak naprawdę bierzemy udział. Ta skromna objętościowo, ale przebogata treścią książka jest pomocą w zrozumieniu, a nawet w odkryciu na nowo, czym jest Msza Święta.
Mam nadzieję, że będzie ona taką pomocą dla każdego, kto po tę książkę sięgnie. A zachęcam naprawdę szczerze i z serca.
Jako że jest to, najprawdopodobniej, ostatnia recenzja przed Świętami, wszystkim życzę błogosławionych Świąt Narodzenia Pańskiego. :)

Abp Sheen w bardzo przystępny, ale nie w banalny sposób opisuje czym jest Eucharystia. Porównuje jej elementy do kolejnych słów wypowiedzianych na Krzyżu przez Jezusa. Polecam każdemu kto chce zrozumieć sens Mszy Świętej.

Wspaniała.

Wspaniała.

Epicko porównuje etapy męki i drogi na Kalwarię z częściami Mszy Świętej pogłębiając przy tym obraz miłości pasterza do swoich owiec.

• Religijne
  • Mama