Warto mimo wszystko. Pierwszy wywiad rzeka

Okładka książki Warto mimo wszystko. Pierwszy wywiad rzeka
Anna DymnaWojciech Szczawiński Wydawnictwo: Znak biografia, autobiografia, pamiętnik
368 str. 6 godz. 8 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
2017-04-10
Data 1. wyd. pol.:
2006-01-01
Liczba stron:
368
Czas czytania
6 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324045426
Średnia ocen

                7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki eleWator nr 26 (4/2018) Zofia Bałdyga, Waldemar Bawołek, Artur Dudziński, Anna Dymna, Wiesław Dymny, Ian Kemp, Ryszard Lenc, Dariusz Muszer, Redakcja kwartalnika eleWator, Damian Romaniak, Lew Rubinstein, Grzegorz Strumyk, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Andrzej Turczyński, Andrzej Wasilewski
Ocena 0,0
eleWator nr 26... Zofia Bałdyga, Wald...
Okładka książki Kto pyta nie błądzi. Rozmowy wielkich i niewielkich Anna Dymna, Mirosław Hermaszewski, Andrzej Komorowski, Krystyna Loska, Małgorzata Niezabitowska, Irena Santor, Irena Szewińska, Beata Tadla, Beata Tyszkiewicz, Lech Wałęsa, Maciej Zięba OP
Ocena 6,7
Kto pyta nie b... Anna Dymna, Mirosła...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
193 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
735
59

Na półkach: , ,

Kilka razy podchodziłam do tej książki. Z początku zawsze wydawała mi się nudna, dlatego odkładałam,aż wkońcu chyba dojrzałam i przeczytałam w całości wywiad Anny Dymnej z Wojciechem Szczawińskim.
Sześć części, podrozdziałów, przedstawiających różne oblicza Dymnej. Każda z części rozpoczęta króciutką scenką – opisem wydarzeń, poprzedzających rozmowy. Te scenki znakomicie odzwierciedlają zachowanie aktorki, jej stosunek do świata i relacje z innymi ludźmi. Szczawiński pokazuje Dymną zdenerwowaną, niezadowoloną, ale też – szczęśliwą i zapracowaną. Próbuje ukazać prawdziwą twarz aktorki pod pancerzem jej doskonałości. Mimochodem ujawnia, w jaki sposób tworzą się mity i plotki o artystach.
Książkę otwiera fragment listu Anny Dymnej przesycony autoironią, ciepłym humorem, optymizmem oraz taką pozytywną energia, która płynie z aktorki.
W sześciu rozdziałach przedstawia się różne zawody i role w życiu Dymnej. Są fragmenty poświęcone jej aktorstwu, pojawia się rozmowa o zajmowaniu się niepełnosprawnymi umysłowo i o działaniu fundacji „Mimo wszystko”, o Salonach Poezji. Znalazło się miejsce dla Dymnej jako osoby publicznej (kwestie związane ze sławą, z byciem „kimś znanym”). Szczawiński nie stronił też od przedstawiania aktorki prywatnie – poruszał niejednokrotnie bolesne i przykre tematy, ale też rozmawiał o rodzinie, dzieciństwie czy przyjaźni i miłości.
Wśród poruszanych motywów wiele miało wymiar ogólnoludzki – refleksje o przemijaniu, najważniejszych w życiu wartościach, o problemach człowieka, o niepełnosprawności czy śmierci. Dymna mówi o zawodzie aktora, o upokorzeniach i przykrościach, pułapkach, jakie czyhają na młodych i zdolnych studentów PWST, o kondycji współczesnego teatru. Przypomina anegdoty z planów filmowych i opowiada o realizacji marzeń. Daleka od narzekania ukazuje też ludzką obłudę, próby wykorzystywania dobroci innych i żerowania na działalności fundacji charytatywnych. Rozprawia się z pesymizmem, stwierdzając: „narzekanie nas przybija, przygnębia. A przecież tylko od naszego stosunku do życia zależy, jakie ono jest. Zwykły codzienny uśmiech jest sposobem na szczęście”.
Dymna robi rzeczy niezwykłe. To o niej może powiedzieć każdy. Ona sama nie widzi w tym nic niezwykłego. „Przecież jestem zwyczajnym człowiekiem: jem, śpię, oddycham, zmywam podłogi...” . Nie próbuje pozować na gwiazdę i „kobietę od niepełnosprawnych”. Mimo upływu lat, wciąż cieszy się sympatią widzów, której nie zachwiało (a przecież mogło) nawet zaangażowanie w tak trudną działalność charytatywną. Z pewnością są sceptycy, którzy uważają pracę z niepełnosprawnymi za pozę, a jej program za możliwość zaistnienia w mediach i „parcie na szkło”.

Kilka razy podchodziłam do tej książki. Z początku zawsze wydawała mi się nudna, dlatego odkładałam,aż wkońcu chyba dojrzałam i przeczytałam w całości wywiad Anny Dymnej z Wojciechem Szczawińskim.
Sześć części, podrozdziałów, przedstawiających różne oblicza Dymnej. Każda z części rozpoczęta króciutką scenką – opisem wydarzeń, poprzedzających rozmowy. Te scenki znakomicie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    253
  • Chcę przeczytać
    183
  • Posiadam
    76
  • Ulubione
    14
  • Biografie
    6
  • Chcę w prezencie
    4
  • 2018
    4
  • Teraz czytam
    4
  • Domowa biblioteczka
    3
  • Biograficzne
    3

Cytaty

Więcej
Anna Dymna Warto mimo wszystko. Pierwszy wywiad rzeka Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także