Cela: Odpowiedź na zespół Downa

Wydawnictwo: W.A.B.
zespół Downa, dziecko
okruszek

Autorka opisuje historię swojej córki Cecylii, dziewczynki z zespołem Downa. Dwunastoletnia dziś Cela chodzi do szkoły integracyjnej, doskonale wypełnia rozmaite role społeczne i zadziwia wyobraźnią oraz talentami artystycznymi. Sobolewska opowiada o uczuciach towarzyszących narodzinom dziecka upośledzonego i reakcjach otoczenia. W dalszych rozdziałach mówi o kształtowaniu się wyobraźni dziecka, o pierwszych sukcesach i niepowodzeniach w szkole, o mitach i przesądach związanych z zespołem Downa. Przedstawia przy tym rezultaty terapii opartej na zabawie i wspólnym uczestnictwie w kulturze. Rzeczowo omawia zalety i wady programów edukacyjnych, metod nauki czytania i zajęć z rówieśnikami w przedszkolach integracyjnych.

Agnieszek | 2016-09-26
Przeczytana: 26 września 2016

Anna Sobolewska jest humanistką i to właśnie humanizm stanowi spoiwo przemyśleń autorki powiązanych z zespołem Downa, którym obarczona jest jej córka.
Wiele tu dygresji na temat społeczeństwa, edukacji, religii, literatury i filmu, jednak główną siłą tej pozycji jest uczciwość: bez słodzenia i utyskiwania autorka przedstawia codzienność osób z trisomią i ich bliskich.
Dlatego warto.

Mądra i wartościowa pozycja.

Evik | 2013-07-01
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 24 czerwca 2013

Cecylia urodziła się w 1989roku. Ma zespół Downa. Zmagania z chorobą, realia życia z chorym dzieckiem opisuje jej matka.
Zaczyna od dnia narodzin córki. Pobyt w szpitalu nie należał do miłych.

"Nasze dziecko było już na świecie, obciążone podejrzeniem o zespół Downa, czyli upośledzenie umysłowe i fizyczne, o czym poinformowała mnie pani doktor. Jej pytanie o badania prenatalne oznaczało, że jestem sama sobie winna i że szpital przy ulicy Karowej w Warszawie nie lubi upośledzonych dzieci.[...] Dla mnie szpital stał się więzieniem, a lekarze - prześladowcami.
[...] Nieoczekiwanie z. [...] widok szpitalnej posadzki w czarno-białą szachownicę wywoływał zawrót głowy i mdłości. ostałam przeniesiona do innej, pustej sali na oddziale septycznym. Do dziś śni mi się ta posadzka jako powracający koszmar". s. 8-10.

Z książki dowiedziałam się o plusach i minusach szkół integracyjnych, o sposobach rehabilitacji dzieci upośledzonych. Autorka krytykuje metodę czytania globalnego, czy...

Magda | 2012-11-27
Przeczytana: listopad 2012

Książką zainteresowałam się ze względu na autorkę, której nazwisko poznałam podczas zgłębiania wiedzy o Mironie Białoszewskim. Muszę przyznać, że Cela robi wrażenia. Bohaterka książki całkowicie zmieniła moje poglądy na zespół Downa i sprawiła, że przestałam mieć stereotypowe pojęcie o tej chorobie. Polecam.

Onilom | 2013-11-16

W świecie niepełnosprawnych poruszam się od dawna. Zespół Downa znam niemalże od podszewki. Kto twierdzi, że książka jest piękna, mądra, bo tak cudownie mówi o małej Celi, ten nie zna niepełnosprawnych.
Książka napisana przystepnym językiem i tylko to jej wychodzi na plus.
Rzekoma akceptacja córki? Nie bardzo. Krytyka rehabilitacji czy szkół integracyjnych? Coś nie tak. I ostatnie najbardziej porażające: twierdzenie, przez matkę, że Cela jest zdrowa i na siłę wypychanie jej do świata osób pełnosprawnych, gdy ona tego wyraźnie nie chce. Porażające.

Książkę przeczytałam 3/4. Dalej nie mogłam. Z racji tego kim jestem i w jaki sposób żyję, nie dokończyłam. Nie każdemu musi się podobać to, co tu zostało napisane. Na szczęście w kraju jest (jeszcze) wolność pióra. Jest mnóstwo lepszych książek o dzieciach z Zespołem Downa. Choćby i "Poczwarka" Terakowskiej. Tej tutaj opisywanej pozycji, stanowczo nie polecam.

Jolka | 2014-06-25

Piękna książka,która wzruszyła mnie do łez.

ta książka wzruszyła mnie całkowicie

Anna | 2010-01-20

Autorka opisuje życie swojej rodziny po tym jak na świecie pojawiła się jej córka Celina, dotknięta zespołem Downa.
Bardzo optymistyczna i ciekawie napisana książka.

adorable | 2010-09-17

Książka ciekawie opisuje świat osób (oraz ich bliskich) z zespołem Downa. Plusem i ciekawym dodatkiem tej książki są rysunki Celi oraz rodzinne zdjęcia.

Paula | 2012-03-14
Przeczytana: grudzień 2011

Szeroko opisane życie rodziny z dzieckiem z zespołem Downa. Dużo wartościowych przemyśleń autorki na temat sytuacji osób niepełnosprawnych w naszym kraju. Warto.

Ewa | 2013-02-17

piękna i mądra opowieść o wychowywaniu dziecka z zespołem Downa.