czasopisma
Dawid J

intro: Patryk Nadolny, Warunki graniczne Wiesław Dymny: Dariusz Żółtowski, Dymny: zatomizowany i zespolony sierota. Między sowizdrzałem a artystą kompletnym, między zapomnieniem a legendą Chciał mnie chronić przed złem tego świata. Z Anną Dymną o Wiesławie Dymnym rozmawiają Karol Samsel i Maciej Libich Wiesław Dymny, Notatki świniopasa Damian Romaniak, Scenariuszowe perypetie Wiesława...

intro:
Patryk Nadolny, Warunki graniczne

Wiesław Dymny:
Wiesław Dymny, Notatki świniopasa
Damian Romaniak, Scenariuszowe perypetie Wiesława Dymnego
Wiesiek Dymny to był autentyczny człowiek żywioł. Z Edwardem Linde-Lubaszenką rozmawia Damian Romaniak
Radek Bruch, Husarz bez konia, czyli aktor niedokończony. Epizody Dymnego
Wiesław Dymny, Polski szynkwas żydowski
Maciej Libich, Jeden z wielu światów Wiesława Dymnego. Kilka notatek wokół Opowiadań zwykłych
Wszystko jest ważne. Z Adamem Opatowiczem rozmawia ADL
Izabela Pajdała, Od domu do domu, a po drodze życie piękne i krótkie
Wiesław Dymny, Czerwony Kapturek

poezja:
Lew Rubinstein, Genesis, Drabina bytów (przeł. Marcin Gaczkowski)

proza:
Ryszard Lenc, Motel między wzgórzami
Grzegorz Strumyk, Spinka

ze szkicowników:
Marta Zelwan, Twarz Boga, oczy diabła
Anna Pietras, EpistoloMYŚLografia

poezja:
Zofia Bałdyga, Czy ty wiesz, że ona się znowu przeprowadza?, Nam, Migracja wewnętrzna
Artur Dudziński, Bo albo dzień dzisiejszy, Na śmierć, O milczeniu

Waldemar Bawołek, Święty Wawrzyńcu, módl się za mnie

z Paryża:
Andrzej Wasilewski, Labirynty 2

sztuki plastyczne i architektura:
Andrzej Turczyński, Zapiski na bambusowym liściu. Ogólniki o taoistycznym malarstwie i poezji czasu Dynastii Tang. 2
Radek Bruch, David Lynch i Gregory Crewdson. Unikatowa retrospektywa i malarskie fotografie

krytyka literacka:
Anna Łozowska-Patynowska, Istnieć w nieustannej interpretacji (Miłosz Waligórski, Sztuka przekładu)
Marek Czuku, Pochwała kruchości (Barbara Gruszka-Zych, Tacy kruchutcy)
Anna Dominiak, Wędrująca w sobie (Łucja Dudzińska, METAmorfozy.wybrane)
Ilona Paczyńska, Głos w sprawie bylejakości (Kazimierz Grochmalski, Traktat o marionetkach)
Bartosz Suwiński, Echo migotania przedsionków (Małgorzata Południak, Pierwsze wspomnienie wielkiego głodu)
Jarosław Błahy, Jak hartowała się stal, czyli w oparach wilczego szańca Andrzeja Łuczeńczyka (Andrzej Łuczeńczyk, Dzieła zebrane)
Radek Bruch, Apokalipsa zwykłych ludzi (Daniel Odija, Przezroczyste głowy)
Konrad Liskowacki, Zapiski z domu polskiego (Maria Jentys-Borelowska, Z wyroku cara. Dziennik zesłanki)
Anna Łozowska-Patynowska, Case study (mania przepełnienia sobą) (Jacek Bielawa, Kościelec)
Patrycja Chajęcka, To the End of Love (Lucian Dan Teodorovici, Inne historie miłosne)
Leszek Szaruga, Pro / za i przeciw. 19 (Adam Balcer, Turcja, Wielki Step i Europa Środkowa, Karl-Markus Gauss, Dwadzieścia lewów albo śmierć. Cztery podróże, Georg Gospodinow, Koniec minotaurów. Wiersze wybrane)
Anna Pietras, Życie osobiste (Magdalena Grzebałkowska, Komeda. Osobiste życie jazzu)
Damian Romaniak, Obsesje Davida Lyncha (David Lynch, Rozmowy)
Beata Patrycja Klary, Gorące bułki 6 (Ks. Józef Tischner, Historia filozofii po góralsku, Kathleen McAuliffe, Pasożyty w twoim mózgu, Adam Kay, Będzie bolało. Sekretny dziennik młodego lekarza, Jerzy Sosnowski, Barbara Młynarska-Ahrens, Życie nie tylko snem, Tadeusz Batyr, Spowiedź Nikosia zza grobu, Belinda Bauer, Martwa jesteś piękna, Keith Stuart, Chłopiec z klocków, Marek Kusiba, Ryszard Kapuściński z daleka i z bliska)

komiks:
Jarosław Kozłowski, Z bibliotecznej teki. 13

muzyka:
Adam Mańkowski, Dążenie do wielkości (Christopher Chaplin, Paradise Lost)
Radek Bruch, Folgowanie twórczej wyobraźni (Lunatic Soul, Under The Fragmented Sky)
Rafał Wawrzyńczyk, Trudne kółka 1 (Brian Ferneyhough, La Terre est un Homme, Iwan Wyszniegradski, Alain Bancquart, Alain Moëne, Pianos Quart De Ton, Gérard Pesson, Musique de chambre, Cantates, Corneliu Dan Georgescu, Model Mioritic, Octavian Nemescu, Apokatastasis)

nadesłano

stałe felietony:
„poniewczasie” – Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Zegadłowicz Emil, Kraszewski Józef Ignacy, Konarski Kazimierz Bogdan, Rościszewska Maria
„dlaczego nie jestem malarzem” – Małgorzata Południak, Skazani na zwierzęta
„esoesy” – ADL, Piętnaste
„poza mainstreamem” – Izabela Fietkiewicz-Paszek, Wewnętrzny pakt poety z kapłanem. O wierszach ks. Adama Kraski
„bez przesady” – Edward Balcerzan, Notatki do powieści edukacyjnej

źródło opisu: http://www.elewator.org/archiwum/nr-26-42018-pazdziernikgrudzien/

źródło okładki: http://www.elewator.org/archiwum/nr-26-42018-pazdziernikgrudzien/

• Szklany las
  • Wąż z Essex
Szklany las
Cynthia Swanson

8 (1 ocen i opinii)
Pustynny snajper, czyli jak zwykły Angol poszedł na wojnę z ISIS
Ed Nash

8 (1 ocen i opinii)
Blady król
David Foster Wallace

9 (6 ocen i opinii)
Magia bioinżynierii. Ciało, geny i medycyna przyszłości
Adam Piore

Erhard Loretan , Jean Ammann

7 (8 ocen i opinii)
Smętarz dla zwierzaków
Stephen King

7,58 (15880 ocen i opinii)
Kochaj mnie czule
Gabriela Gargaś