Kości skryby

Okładka książki Kości skryby Brandon Sanderson Patronat LC
Okładka książki Kości skryby
Brandon Sanderson Wydawnictwo: Iuvi Cykl: Alcatraz kontra Bibliotekarze (tom 2) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Alcatraz kontra Bibliotekarze (tom 2)
Alcatraz Versus the Scrivener’s Bones
2016-02-16
Jacek Drewnowski
Brandon Sanderson Alcatraz

Oficjalne recenzje i

Szalonych przygód Okularników ciąg dalszy!

Link do recenzji

503 175 39

Bardzo dobra kontynuacja serii Alcatraz kontra Bibliotekarze. Sanderson świetnie bawi się i żongluje książkowym konwencjami np. zdradzając w środku książki wydarzenia z końca. Pomysł na fabułę i jej ogranie jest świetny. W tej rozrywkowej jakby nie patrzeć książce autor przemyca też sporo wartościowych przemyśleń i treści. I mimo że książka kierowana jest do młodszego czytelnika to bawię się na niej na tyle dobrze że z przyjemnością sięgnę po kolejny tom

Na półkach: , , , , , , , , ,

Klimat / Subiektywne odczucia 8/10

PODSUMOWUJĄC 7/10

Zachowany poziom pierwszego tomu

Zachowany poziom pierwszego tomu

"Większość zwyczajnych Bibliotekarzy jedynie zabije cię lub uwięzi. Kustosze z Aleksandrii jednak odbiorą ci duszę."

“Kości Skryby” to drugi tom serii „Alcatraz kontra Bibliotekarze” autorstwa Brandona Sandersona. I chociaż cykl kierowany jest głównie do młodzieży, to ja osobiście go uwielbiam. Jest lekki, zabawny i zawsze sięgam po niego, kiedy potrzebuję czegoś na poprawę humoru.
W tej części Alcatraz udaje się śladami Dziadka Smedrego (który znów się spóźnił) do tajemniczej Biblioteki Aleksandryjskiej. To jedno z najniebezpieczniejszych miejsc na ziemi, a sprawujący w niej władzę Bibliotekarze to nie zwyczajne wredne typy z pistoletami, jakich poznaliśmy w poprzedniej książce. O nie, Kuratorzy są dużo bardziej podstępni i niebezpieczni. Czy wspominałam już, że są nieumarłymi i mogę wyssać Waszą duszę w każdej chwili? Nie? No to już wiecie! Na domiar złego, śladem Alcatraza podąża niezmordowanie łowca, którego zadaniem jest odzyskanie jego niedawno nabytych szkieł. I on również nie jest miłą osobą. Tak po prawdzie, to chyba nawet nie jest osobą…
Świetnie się bawiłam czytając tę książkę, czyli jak zwykle w przypadku powieści tego autora. Co mnie jednak zaskoczyło, to odkrycie, że i tutaj pojawia się twardy system magiczny, regulujący Talenty. Kiedy zaczynałam czytać tę serię, byłam przekonana, że Talenty są wymysłem zupełnie abstrakcyjnym i przypadkowym. Po przeczytaniu większości książek autora, powinnam była wiedzieć, że u niego nie ma nic przypadkowego. Okazuje się, że każdy śmieszny i nietuzinkowy talent został wybrany nie bez powodu i wszystkie razem tworzą jedną spójną całość, którą przedstawić można prostym wykresem (a jakże!). W tej części dowiadujemy się również nieco więcej o tym, jak drobne przygody Alcatraza wpisują się w szerszą perspektywę i jak mogą wpływać na resztę świata.
Jak przy pierwszej książce miałam uczucie, że jest to jedynie zabawna i zajmująca historia, tak po tym tomie rozbudziła się we mnie ciekawość i pozostało pytanie: i co będzie dalej? Cieszę się, że kolejna część już czeka na mojej półce i będę mogła sięgnąć po nią kiedy tylko najdzie mnie ochota. No i dodam jeszcze, że ponownie zachwyciłam się z jakim majstersztykiem Sanderson pisze sceny kulminacyjne. Każdy szczegół w książce znajduje się tam nie bez powodu i zakończenie pozostawia poczucie zupełnej satysfakcji.
Serię Alcatraza uwielbiam i polecam czytelnikom w każdym wieku!

Tak, jak pierwsza część, również i ta jest bardzo dobra. Zabawna, momentami zaskakująca. Szybko się czyta i jest to świetny wybór dla młodzieży :)

Alcatraz trzyma poziom, druga część jest tak samo świetna jak pierwsza. A może i bardziej. Nietuzinkowa historia dla każdego, małego i dużego.

Sprytny Alcatraz powraca w kolejnej części i pracuje z nowymi bohaterami i zmaga się na drugim końcu świata. Książka pełna przygód i humoru, wciągająca, którą czyta się bez przerwy przez ciągłe zwroty akcji. Książka bardzo mi się podobała i to nie będzie pierwszy raz kiedy ją przeczytam. Polecam!!!

Krótko napiszę o tej książce:

Rzadko zdarzają się autorzy, którzy potrafią odnaleźć się zarówno w ciężkim, mrocznym fantasy, jak i w z pozoru lekkich powieściach dla nastolatków - choć osobiście uważam, że to ten typ literatury, która potrafi przykuć zarówno młodych, jak i najstarszych czytelników.

Ciekawy świat, dobrze wykreowanie bohaterowie i ogromna dawka poczucia humoru. Nic tylko czytać! :) POLECAM!

Krótko napiszę o tej książce:

Ciekawy świat, dobrze wykreowanie bohaterowie i ogromna dawka poczucia...

Tom drugi lepszy od pierwszego. I to na każdym polu. Ciekawsza akcja, nowi bohaterowie. Dużo humoru. Dla mnie bomba ;)

Drugi tom, równie dobry jak pierwszy, zaskakuje jedynie tym, że jest, bo wszystkie trzy mogłyby być częściami jednego grubego tomu. A nie są. Moda na trylogie rulez, co?
Tak czy inaczej, proza jest dobra, lekkość pióra autora niezrównana, a przy tym mamy wartość dodaną - bohater i członkowie jego rodziny mają każdy po magicznym talencie, a każdy z tych talentów w naszym świecie jest uważany za oczywistą wadę i skazę na charakterze młodego człowieka, za co ów młody człowiek bywa setki razy na dzień karcony, strofowany, a nawet wyśmiewany.
A co mówi Sanderson? Słuchaj, chłopcze czy dziewczyno, ta Twoja wada to może być Twój wielki talent... Nie jesteś felerny/a, mówi, jesteś niezwykły/a, jesteś wyjątkowy/a.
Wie pan co, panie Sanderson? Zrobiłeś pan coś wielkiego dla dzieciaków. Chylę czoła.
PS. Właśnie się zorientowałem, że to nie trylogia, lecz więcej-tomów-logia. No cóż, marketing ueber alles...