Strasznie głośno, niesamowicie blisko

Wydawnictwo: W.A.B.
Extremely Loud & Incredibly Close
literatura piękna
norimenai

Nowe wydanie głośnej powieści! Dziewięcioletni Oskar Schell wyrusza na tajną misję, która zabierze go w podróż przez pięć dzielnic Nowego Jorku. Jego celem jest znalezienie zamka pasującego do tajemniczego klucza, który należał do jego ojca, zmarłego w World Trade Center rankiem 11 września 2001. To z pozoru niemożliwe do wykonania zadanie i kontakt z ocalałymi z tamtych wydarzeń ludźmi...

Nowe wydanie głośnej powieści!

Dziewięcioletni Oskar Schell wyrusza na tajną misję, która zabierze go w podróż przez pięć dzielnic Nowego Jorku. Jego celem jest znalezienie zamka pasującego do tajemniczego klucza, który należał do jego ojca, zmarłego w World Trade Center rankiem 11 września 2001. To z pozoru niemożliwe do wykonania zadanie i kontakt z ocalałymi z tamtych wydarzeń ludźmi stanie się dla Oskara niezwykłym, pełnym emocji, często zabawnym, a wreszcie uzdrawiającym doświadczeniem.

Na podstawie powieści nakręcono głośny film z Tomem Hanksem i Sandrą Bullock.

źródło opisu: www.gwfoksal.pl/wydawnictwo/w-a-b/

źródło okładki: www.gwfoksal.pl/wydawnictwo/w-a-b/

Oficjalna recenzja
Silverq21 książek: 690

Przepracowanie traumy

Jak to jest być dziewięciolatkiem, który w jednej chwili traci swojego najlepszego przyjaciela? I nie mówię tutaj o żadnym rówieśniku, ale własnym ojcu. Nie takim zwykłym tacie, co przychodzi z pracy, rozwala się na fotelu i zanurza w odmęty telewizji. Chodzi mi o inspirującego partnera, kogoś, kto wytycza ścieżkę życiową, odkrywa nieznany świat i codziennie dokłada inspiracji. Jak poradzić sobie z utratą najważniejszej osoby w tak młodym wieku?

Nie wiem czy zastanawiał się nad tym autor, ale między innymi o tym napisał. Jonathan Safran Foer, jak mógł już przyzwyczaić we „Wszystko jest Iluminacją” i tym razem opowiada o rzeczach trudnych w sposób skądinąd nietypowy. Ponownie zaprzęga do tego swoją ekscentryczną narrację, która przebiega dwu-, jeśli nie trójtorowo i z tej trakcji układa jedną, uniwersalną opowieść o odzyskiwaniu i stracie.

Główna oś fabularna tej powieści, to rozwiązywanie przez chłopca pośmiertnej zagadki ojca. Znalezienie zastosowania klucza, które powinno pomóc mu poradzić sobie z stratą taty, a przynajmniej taką ma nadzieję. Drugim wątkiem jest historia pewnej namiętności. Pierwszej miłości zmienionej przez koleje dziejów. Znajdującej swoje ujście jakby w innym świecie, zupełnie odmiennym życiu.

Grunt wydaje się grząski, niepewny, a jeśli dodamy do tego tragedię 9/11 i echa wojenne, to mamy do czynienia z ruchomymi piaskami. Tyle znaczenia, wartości i historycznego obciążenia, to aż za wiele na jedną książkę. Tylko, że to jest Foer i on to po prostu umie. Tam gdzie inni widzą przeciwności, autor widzi rozwiązania. Nie ma znaczenia, że opowiada o charakterystycznym dziewięciolatku, niemym rzeźbiarzu czy jego ukochanej. To co przypomina niezgrabne połączenie, tu jest kunsztownym i drobiazgowym ściegiem.

Z składników dziwnych, niekształtnych i z pozoru odpychających, udaje się tu wytworzyć coś, co można nazwać przepracowaniem traumy. Traumy, która nie tyczy się jedynie chłopca, ale całych pokoleń. Brzemienia przeszłości, która potoczyła się zupełnie inaczej niż tego oczekiwaliśmy i nie potrafimy sobie poradzić z jej skutkami. Świadomości istoty pamięci, jej akceptacji i przechowania, mimo że w danym momencie zdaje się nam wyłącznie ciężarem.

Ujmuje mnie to, że choć między innymi o dziecięcym umyśle się tu opowiada, to wcale nie traktuje się go dziecinnie. Nie pomniejsza jego znaczenia czy przemyśleń. Nie traktuje protekcjonalnie, nie stara się zagłaskać po tragedii. Jest tu miejsce na smutek, złość, gorsze chwile, ale nie ma go na umniejszanie. Czuć tu zrozumienie, istotę zmiany, zaburzenia porządku, lecz i świadomość tego, że nieugięty świat toczy się dalej.

Jak widzicie, trochę się w tej recenzji skradam, bo nie chcę wam niczego zdradzić. Jonathan Safran Foer w jedynej w swoim rodzaju formie serwuje opowieść pełną humoru, ironii i zrozumienia dla zarówno błędnych i poprawnych postaw. Widzi rzeczywistość w kawałkach i powoli pozwala pojedynczym puzzlom odnaleźć swoje miejsce, w drodze do nieoczywistego, ale wydaje się jedynego słusznego finału.

Patryk Rzemyszkiewicz

Lolek90 | 2019-09-11
Przeczytana: 11 września 2019

11 września 2001 roku na zawsze odcisnął swoje piętno w najnowszej historii naszego świata. W nieludzkim i niewyobrażalnym zamachu, jaki miał wtedy miejsce po drugiej stronie oceanu, zginęły tysiące ludzi. Setki dzieci straciły na zawsze matki, ojców, babcie i dziadków. Jednym z nich jest Oskar, fikcyjny bohater książki Jonathana Safrana Foera - "Strasznie głośno, niesamowicie blisko" oraz filmu nakręconego na jej podstawie pod tym samym tytułem.
Mały Oskar mieszka z rodzicami w Nowym Jorku. Z obydwojga ma doskonały kontakt, jednak silniejsza więź łączy go z ojcem, Thomasem. To on wymyśla dla synka różne misje, które mają pomóc mu przezwyciężyć własne obawy i lęki, a przy okazji są fantastyczną przygodą dla chłopca. 10 września wieczorem opowiada mu o legendarnej Szóstej Dzielnicy miasta, która aktualnie znajduje się na Antarktydzie pod lodem. Oskar nie do końca wierzy tej opowieści, ale cieszy się, że ojciec poświęca mu swój czas.
Szczęśliwe i beztroskie dzieciństwo ośmiolatka...

malseir_79 | 2019-06-19

Zachwycona ubiegłorocznym odkryciem- „Wszystko jest iluminacją” z wielkimi oczekiwaniami sięgnęłam po kolejną książkę Autora, utwierdzając się tylko w przekonaniu o wielkości talentu i niesłychanej wyobraźni Foera.
„Strasznie głośno, niesamowicie blisko” to historia o przepracowaniu traumy. O tych, którzy muszą żyć po stracie. Ludziach pogrążonych w żałobie, bólu, nieustannie poszukujących odpowiedzi o przyczynę utraty bliskiej osoby oraz sens dalszego życia bez niej..
Poznajemy Oskara Schell’a ,osobliwego 9-latka próbującego za wszelką cenę poradzić sobie ze stratą ojca, który zginął w ataku terrorystycznym na WTC w 2001 roku. Ponadprzeciętnie inteligentny chłopiec zabiera nas w głąb swojego świata, w podróż pełną kolorów, fotografii, wyznań, uczuć, lęków, wyobraźni i słabości..Intryguje, porusza, inspiruje w sile determinacji z jaką podąża w nieznane, by rozwikłać zagadkę tajemniczego klucza i karteczki z napisem „Black”, znalezionych w gabinecie Taty. Udręka poszukiwań Oskara...

mszka | 2019-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2019

Książka o poszukiwaniu sensu i znaczeniu bliskich osób w naszym życiu. Wzruszająca, na pewno do niej wrócę jeszcze.

Izabela | 2019-05-29

Cudowna!!

marti | 2019-05-04
Przeczytana: 03 maja 2019

Powieść Foera w rzadko spotykany sposób opisuje ból i stratę, ale także pogodzenie się z nieuniknionym.

Barni | 2019-04-25
Przeczytana: kwiecień 2019

Smutna to książka.
Każda postać ma mocno poharatane życie i mocno namieszane w głowie.
Oprócz wątku WTC są też inne, równie niepokojące.

Przede wszystkim okrutnie podoba mi się forma.
Puste strony.
Pojedyncze zdania.
Zdjęcia.
To podkręca klimat.
Główny bohater, Oskar, to również ogromny plus. Bystry dzieciak, z zaburzeniami, lekko przemądrzały ale bardzo sympatyczny. Chce się mu kibicować od początku do końca.
Niestety rozdziały opowiadane przez tych starszych są niekiedy chaotyczne, trudne. Trzeba się zatrzymać i zastanowić. Zdecydowanie wolałabym tylko historię 9-latka, który szuka odpowiedzi.

"Strasznie głośno, niesamowicie blisko" mną wstrząsnęło. Tak.
I to nie ze względu na straszny temat jakim jest atak na WTC.
To wynik ogromnego bólu jaki ci bohaterowie w sobie noszą. A mi jest ich po prostu żal.
Ta książka długo pozostanie w mej pamięci chociaż daleko jej do ideału.

Adrian Kopp | 2019-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2019

Bardzo cenna, dosyć złożona powieść. Nie ukrywam, że kupiłem ją ze względu na naprawdę dobry film o tym samym tytule, jednak książka - jak to często bywa - okazała się lepsza. Historia młodego Oskara, który traci ojca w zamachach 11 września, przeplatana historią jego babci i dziadka - pełna pewnej abstrakcyjności oraz baśniowości. Podróże i poszukiwanie chłopca, jego przeżycia, spostrzeżenia i osoby, na które natrafia wypełnione są emocjami i prawdziwie chwytają za serce, ukazując wielką tragedię 11 września z perspektywy jednostki - jednostki bardzo sympatycznej, spostrzegawczej, z ogromną wyobraźnią... Dodana do tego nie najłatwiejsza historia retrospektywna dziadków Oskara oraz zapisy graficzne powieści w połączeniu ze zdjęciami i ilustracjami sprawiają, że mamy przed sobą cenną, złożoną i niezwykle inteligentną powieść.

Kupiłam tę książkę przypadkiem, uwiedziona promocją i wysokimi ocenami na LC.

Jak się okazało, opowiada ona o chłopcu, którego ojciec zginął w zamachu na World Trade Center. Od razu poczułam się tak, jakby autor zastosował wobec mnie podwójny szantaż emocjonalny. Raz, że potworna tragedia. Dwa, że opowiada o niej dziecko. W dodatku dziecko nie byle jakie. Supermądrala, uroczo szczery w wyrażaniu opinii. Gada tylko z dorosłymi. Właściwie nie ma przyjaciół wśród rówieśników. Czyta Hawkinga. I wie, co to mineta. Wydrukował sobie nawet ilustrujące to zdjęcie. 9 lat. Zuch!

Jest jeszcze dwoje narratorów ze starszego pokolenia, potwornie poharatanych przez wojnę. Widocznie pan Foer stwierdził, że musi jeszcze mocniej złapać czytelnika za gardło. Półsierota z Aspergerem i ofiary WTC to jeszcze za mało. Trzeba było dołożyć naloty dywanowe na Drezno. A także Hiroszimę. Dotarłam do końca żeby sprawdzić, czy machnął coś o Oświęcimiu (nie, ale wspomniał o innym obozie).

Autor cierpi na...

Anna | 2019-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2019

To jest książka o samotności. Głównie o samotności. Smutna bardzo.

Bardzo mi było źle, kiedy ją czytałam.
Tyle nieszczęścia... I żadnej nadziei. Żadnego ratunku.

Niedoczytana_Basn | 2019-02-20
Przeczytana: 19 stycznia 2019

KLUCZ DO INNEGO WYMIARU

Każdy z nas kiedyś kogoś stracił. Ktoś odszedł, ktoś umarł, ktoś inny po prostu zniknął. Każdy z nas zna to przejmujące uczucie pustki i strachu, kiedy nadzieja na lepsze jutro jest ostatnim, co przychodzi nam do głowy. Milion myśli i zaklinanie rzeczywistości – gdybym odebrała telefon
wcześniej? Gdybym nie odebrała go wcale? Gdybym nigdy nie zobaczyła tego zdjęcia? Gdybym nigdy o niczym się nie dowiedziała? Czy chciał się pożegnać? Czy po prostu wolał zniknąć? Czy kiedyś wróci? A jeśli jest już tam, skąd nikt nie może wrócić?
Jak uporać się ze stratą? Jak sprawić, by znów zaczęło świecić słońce? Co zrobić, by znów zacząć
żyć?
W powieści „Strasznie głośno, niesamowicie blisko” Jonathan Safran Foer porusza temat jednej z największych tragedii XXI wieku. Maluje obraz uczuć po 11 września, po tym jak miliony ludzi straciły swoich bliskich w samobójczych atakach na WTC. Bo właśnie o to w tej książce chodzi – o tych, którzy zostali i muszą znaleźć sposób, by...