Dimiter

Dimiter
978-832457906-8
Literatura amerykańska
Dorota_1988

Najnowsza, wyczekiwana od lat powieść Williama Petera Blatty’ego, autora kultowego Egzorcysty. Sam Blatty określił tę powieść jako „thriller duchowy”, mający być najważniejszą książką w jego życiu. Akcja Dimitra zawiązuje się w jednym z najbardziej izolowanych, okrutnych państw totalitarnych: Albanii lat siedemdziesiątych XX wieku. Mężczyzna podejrzewany o to, że jest agentem obcego wywiadu,...

Sam Blatty określił tę powieść jako „thriller duchowy”, mający być najważniejszą książką w jego życiu. Akcja Dimitra zawiązuje się w jednym z najbardziej izolowanych, okrutnych państw totalitarnych: Albanii lat siedemdziesiątych XX wieku. Mężczyzna podejrzewany o to, że jest agentem obcego wywiadu, jest przesłuchiwany przez funkcjonariuszy służby bezpieczeństwa. Więzień, niepokojąca osobowość, zachowuje nieprzeniknione milczenie, choć poddawany jest niewyobrażalnym torturom. W końcu ucieka, a w drodze ku wolności wypełnia tajemniczą misję. Ten więzień to Dimiter, amerykański „agent z piekła rodem”. Kiedy akcja przenosi się do Jerozolimy, do szpitala Hadassah, potykamy tam sympatyczną, barwną ekipę postaci. Wszyscy zostają wplątani w serię tajemniczych, niewytłumaczalnych zgonów, aż wreszcie akcja kulminuje w zaskakującym rozwiązaniu.

źródło opisu: nota wydawcy

Reckless Bastard | 2013-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2013

5/10 – PRZECIĘTNA

Albania, lata siedemdziesiąte XX wieku. Służba bezpieczeństwa chwyta mężczyznę podającego się za zmarłego przed laty mieszkańca jednej z tamtejszych wsi. Podejrzewany o szpiegostwo, zostaje poddany okrutnym torturom. Pomimo prowadzenia brutalnych przesłuchań, więzień nie daje się złamać i zachowuje milczenie. Jego nieludzka wytrzymałość budzi w oprawcach niepokój, jeszcze bardziej jednak przeraża ich spokój więźnia oraz bijąca z niego wewnętrzna siła. Pewnego dnia tajemniczy mężczyzna niespodziewanie ucieka z niewoli, kierując swoje kroki do Jerozolimy, do miejsca, gdzie ma do wypełnienia swoją ostatnią misję.

Sam autor określa „Dimitra” jako najważniejszą powieść w swoim dorobku i trzeba przyznać, że faktycznie sprawia ona wrażenie całkiem osobistej. Jest to historia o miłości, przebaczeniu i próbie pogodzenia się z otaczającą rzeczywistością, a w szczególności z samym sobą. Trudno jednak jednoznacznie zdefiniować tę książkę. Blatty określa ją jako thriller...

kasandra_85 | 2011-12-12
Przeczytana: grudzień 2011

Isadora | 2011-05-31
Przeczytana: 31 maja 2011

Kiedy tylko dotarło do mnie, że "Dimiter" jest kolejną powieścią Williama Petera Blatty'ego, autora niezapomnianego "Egzorcysty", nic już nie mogło mnie powstrzymać przed sięgnięciem po tę lekturę.
Książka zaintrygowała mnie tym bardziej, że sam autor określił ją mianem "thrillera duchowego", które to sformułowanie przywodzi co prawda na myśl kilka luźnych skojarzeń, lecz z całą pewnością nie wyczerpuje tematu i zamiast rozwiewać, jedynie przydaje jej aury tajemniczości.
A rozwiązanie zagadki, która stanowi sedno tej skomplikowanej, cudownie wielowątkowej fabuły sprawia, że na czytelnika spływa olśnienie - tak właśnie to odczułam. Bo choć jest to powieść mieszcząca się w ramach konwencji sensacyjno - szpiegowskiej i odwołująca się do najlepszych tradycji gatunku, to posiada ona drugie dno - mistyczne, ledwo przeczuwalne, delikatnie zasygnalizowane, pozostające niejako w cieniu głównej intrygi, choć przewrotny i zaskakujący finał dowodzi raczej, że to właśnie ten wątek determinował...

Stało się i dopadli mnie osaczyli, gdy byłem w drewnianej chatce. Te albańskie psy gończe nie spoczną, póki nie dowiedzą się o wszystkich mieszkańcach niezweryfikowanych przez służby specjalne. Zwłaszcza jeden jest na mnie cięty nie daje mi spać, męczy obijając moje opuchnięte ciało. Wytrwam i nie poddam się moja misja jest zbyt ważna. Jestem biskupem, ale nie zdradzę ani wam ani nikomu którego Kościoła. O nadchodzą słyszę ich oddechy. Uwaga otwierają drzwi podchodzą do mych niemych ust i szyderczo uśmiechając się wyrywają mi paznokcie. Najpierw pierwszy, a ja nic. Potem drugi, potem trzeci, czwarty i kolejne. Mój krzyk słyszy tylko Bóg. Jemu odpowiadam na pytania. Kim jesteś? Boże tylko sobą. Dlaczego cierpisz? Boże zabijałem. Kiedy się urodziłeś? Boże trwam od momentu, kiedy mnie oślepiłeś bym przejrzał. O chyba dali mi spokój, ale to tylko chwilowe. Tacy jak oni nigdy nie odpuszczają są do szpiku kości przesiąknięci komunistyczną ideologią. W Albanii ginie wielu ludzi, ale kim...

Paulina | 2013-04-30
Na półkach: Przeczytane, Zrecenzowane

"Nie grymaś. Jeśli prosiłeś o rosół czysty, a dostałeś z kluskami, pielęgniarka ci powie: zjedz rosół, zostaw kluski"

Ok. Grymasić nie będę. Prosiłam o horror milion razy lepszy od świetnego "Egzorcysty", wszak sam Blatty o "Dimitrze" mówi "najważniejsza dla mnie osobiście powieść w moim dorobku", a dostałam coś zgoła innego. Ale co, właściwie?
Ani to horror... ani, w sumie, thriller... Powieść szpiegowska? Mistyczna? Thriller duchowy, jak napisano na tylnej okładce?

Albania, 1973 rok. Poznajemy Więźnia, podejrzewanego o konspirację i szpiegostwo oraz Śledczego. Śledczy przesłuchuje Więźnia, choć "przesłuchanie" to za duże słowo, skoro przesłuchiwany milczy. I jest torturowany. I nawet podczas tortur milczy. Taki twardziel? Czy może nerwy ma chore? Bo nie pisnąć nawet, nie skrzywić się, nie zapłakać, gdy ci paznokcie zrywają? A o tym człowieku mówią, że miłosierdzie ma w oczach, że archanioł, że emanujący dobrem. To... szpieg? Czy ksiądz? A może ktoś jeszcze inny?
Po wielu...

kulka | 2014-06-04

Po przeczytaniu tej książki poczułam się tak, jakbym przyszykowała się do zjedzenia pysznego sernika a dostała szklankę pełną powietrza. Naprawdę.
Fabuła rozpada się w rękach i jest bardzo niejasna. To jedyne, co mogę powiedzieć na temat tego tytułu, bo książkę przemęczyłam, zupełnie mnie nie zajęła.
Mam ją na półce i myślę, że kiedyś jeszcze po nią sięgnę - może za kilka lat, gdy obraz o niej całkiem mi się zamaże, a ja sama odrobinę dorosnę. Zobaczymy, co wtedy.

Barcki | 2012-01-15

Pomijając peany wydawcy na cześć tej książki, do sięgnięcia po nią skłoniły mnie również liczne, entuzjastyczne recenzje internetowe i pozytywna opinia wydana przez tego i owego znajomego. Dodajmy do tego stojącego na wysokim poziomie „Egzorcystę”, którego autorem jest też przecież Blatty i człowiek momentalnie zaczyna wierzyć, że ta „najważniejsza w dorobku pisarza” książka jest faktycznie literackim opus magnum, które przewartościuje światopogląd czytelnika. Ja w to przynajmniej uwierzyłem, po lekturze jednak stwierdzam, że chyba więcej w tym sztucznie nadmuchanej ekscytacji niźli faktycznych powodów do zachwytu. „Dimiter” jest dobry i to jest pewne – choćby z takiego powodu, że czytanie idzie jak zjazd po ślizgawce. Pomysł też niczego sobie: po historii o tajemniczym więźniu politycznym, który nic nie robi sobie z wyrywanych paznokci i potrafi mastiffowi skręcić kark, do tego ma do wypełnienia jakąś tajemniczą misję, można naprawdę wiele oczekiwać. Z tym że – w moim przypadku...

Emka | 2014-01-18
Przeczytana: 2013 rok

Jak na najważniejszą książkę w dorobku (stwierdzenie autora), powieść przeciętna, wręcz słaba- momentami czytana na siłę.

kasskora | 2012-04-05
Przeczytana: 04 kwietnia 2012

Na początku nie porwała mnie ta książka. Nie mogłam połapać się w ogóle o co chodzi, bo rozdziały były tak dziwnie ustawione - każdy prawie o czymś innym. Jednak kiedy jakoś przebrnie się przez tę nudniejszą część, czyli połowę książki, to wszystko zaczyna nabierać sensu, nawet te rozdziały, które wydawały się nie pasować układają się w logiczną całość. Trzeba się wykazać cierpliwością. Książka ta w dużej mierze mówi o Bogu, czy w niego wierzyć, czy nie. Trzeba przyznać, że jest to pozycja nieco inna, nietuzinkowa i wyjątkowa, jak na książkę z gatunku thriller.

Piotrek | 2011-09-26
Przeczytana: wrzesień 2011

Duże nadzieje...niespełnione. Fajny początek, intrygujący, a im dalej tym gorzej. Mnóstwo nielogiczności, schematyczna itd. Zakończenie jeszcze gorsze. Zamknąłem książke i właściwie o niej zapomniałem

999 tom 2
    Gene Wolfe, Dennis L. McKiernan, Bentley Little, David Morrell, William Peter...
    Egzorcysta
    William Peter Blatty