Obrona Piemontu 1742-1748 Wstęp do studium o Napoleonie

Okładka książki Obrona Piemontu 1742-1748 Wstęp do studium o Napoleonie Wilkinson Spenser
Okładka książki Obrona Piemontu 1742-1748 Wstęp do studium o Napoleonie
Wilkinson Spenser Wydawnictwo: Napoleon V historia
244 str. 4 godz. 4 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Napoleon V
Data wydania:
2014-08-25
Data 1. wyd. pol.:
2014-08-25
Liczba stron:
244
Czas czytania
4 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788378892328
Tagi:
XVIII wiek historia nowożytna
Średnia ocen

7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
687
251

Na półkach: , ,

Nieco żmudna, ale satysfakcjonująca lektura. Konflikty pierwszej połowy XVIII stulecia niestety nie cieszą się zbytnim zainteresowaniem, a wojna o sukcesję austriacką jest w Polsce co najwyżej wspominana przy okazji zajęcia Śląska przez Prusy. Jej włoski teatr działań to już zupełna "biała plama".

Napisana ponad 90 lat temu pozycja brytyjskiego historyka wojskowości wyczerpuje konflikt od strony militarnej. Mamy tu szereg manewrów, oblężeń i
kilka starć w południowej Francji oraz w północnych i centralnych Włoszech, okraszonych dynastyczną rozgrywką dworów. Cieszy, że początek książki przybliża tło polityczne, w tym tak mało znane w Polsce epizody jak wojna sojuszu poczwórnego, czy działalność takich postaci, jak Elżbieta Farnese, Wiktor Amadeusz II i Karol Emanuel III. Większą część książki zajmuje jednak żmudny menuet wojny manewrowej, w którym więcej żołnierzy ginie z głodu, chłodu i chorób niż w trakcie walk. Śledzenie planów i posunięć obu stron wymaga skupienia oraz dokładnej analizy załączonych map, nie zawsze czytelnych. Warto mieć pod ręką także mapę Włoch z atlasu. Niestety trafiają się błędy w tłumaczeniu, literówki i błędy redakcyjne (np. z uporem powtarzana Padwa zamiast właściwej Pawii, na szczęście na mapie jest bez błędu). Mimo to warto przeczytać.

Dlaczego? Od 1745 roku i przejęciu dowództwa przez markiza Maillebois sytuacja robi się bardziej dynamiczna i możemy śledzić wciągającą kampanię. Może jeszcze nie w napoleońskim stylu, ale o zamyśle, który 50 lat później zainspirował Bonapartego zdobywającego sławę w tych samych miejscach. Doskonałym dowodzeniem wykazali się markiz Maillebois i z drugiej strony król Karol Emanuel. Mamy tu udane współdziałanie kilku grup wojsk, aktywną
obronę mimo przewagi liczebnej przeciwnika, obchodzenie pozycji nie do przełamania, sprawne działanie po liniach wewnętrznych, a także błyskotliwą ucieczkę z okrążenia. Najlepsze plany podkopywane są przez niesubordynację sojuszników i fatalne decyzje polityczne na najwyższym szczeblu. Zwycięstwo wymyka się z rąk obu stronom, a ostatecznie o rezultacie wojny decydują kampanie Maurycego Saskiego we Flandrii.

Autor w przystępny sposób opisuje specyfikę działań wojennych w XVIII stuleciu. Nadrzędna rola zaopatrzenia i transportu i związana z nią kwestia twierdz tłumaczy sporo posunięć obu stron. Dostajemy także typowe smaczki z epoki - sformalizowany do granic absurdu rytuał oblężenia, bezsensowne frontalne natarcia "o honor" na górskie okopy, czy powstanie w Genui wywołane przez zbyt sadystyczną postawę jednego z austriackich oficerów.

Dla wszystkich zainteresowanych wojnami czasów Ludwika XV oraz epoką napoleońską, której korzenie tkwią właśnie w konfliktach XVIII wiecznych, pozycja obowiązkowa.

Nieco żmudna, ale satysfakcjonująca lektura. Konflikty pierwszej połowy XVIII stulecia niestety nie cieszą się zbytnim zainteresowaniem, a wojna o sukcesję austriacką jest w Polsce co najwyżej wspominana przy okazji zajęcia Śląska przez Prusy. Jej włoski teatr działań to już zupełna "biała plama".

Napisana ponad 90 lat temu pozycja brytyjskiego historyka wojskowości...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    5
  • Przeczytane
    3
  • Posiadam
    3
  • 13 Historia: XVIII w.
    1
  • XVIII wiek
    1
  • Wojskowość powszechna
    1
  • Wojskowość
    1
  • Historia
    1
  • Nowożytność
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Obrona Piemontu 1742-1748 Wstęp do studium o Napoleonie


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne