Kodeks Światowy

10 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
poradniki
Jacek

Ten traktujący o zasadach dobrego wychowania tekst nie stracił do dzisiaj swej aktualności, mimo że został napisany i wydany w drugiej połowie dziewiętnastego wieku. Epokę mamy teraz inną i pewne rady już się mocno zdeaktualizowały, jak na przykład ta, że wieczorem pan domu przyjmuje gości we fraku a pani domu w wydekoltowanej sukni, albo ta, że osoba należąca do rodziny narzeczonej może jej ofiarować, jako prezent elegancki powóz. Książka podaje sporo szczegółowych porad o tym jak się zachować w różnych sytuacjach. Stwierdza się w niej jednak, jak najbardziej słusznie, że nie sposób jest przewidzieć wszystkich sytuacji jakie mogą się zdarzyć. I wtedy należy się kierować pewnymi ogólnymi zasadami czy wartościami, które w tym tekście są często przytaczane i podkreślane w różnych kontekstach i konfiguracjach. I to właśnie te zasady i wartości, po ich odpowiedniej adaptacji do obecnych czasów, są jak najbardziej nadal warte stosowania a przynajmniej wiedzy o ich istnieniu.

Lektura tej książki to podróż w mocno odległą i dość egzotyczną dla dzisiejszego czytelnika przeszłość. Jest przez to tym bardziej interesująca, bo odkrywa przed nim świat mało znany, różniący się znacznie od dzisiejszego pod wieloma względami.

Tekst ten został, na potrzeby niniejszego, elektronicznego wydania poddany delikatnej, niewielkiej korekcie, aby współczesny czytelnik lepiej go rozumiał i nie rozpraszał swojej uwagi na rozszyfrowywanie znaczenia niektórych (dawno już nie używanych) słów, lub na zdziwienie, że pisownia niektórych wyrazów jest niezgodna z obowiązującymi dzisiaj zasadami ortografii i gramatyki. Zmiany te są jednak niewielkie i niezbyt częste, przez co książka ta posługuje się nadal językiem stosowanym w ówczesnej epoce, ale dzięki tym niewielkim zmianom, lepiej się ją czyta.

Książka dostępna za darmo tu:

źródło opisu: http://najpierwprzeczytaj.pl/ebook/217/kodeks-swiatowy

źródło okładki: http://najpierwprzeczytaj.pl/ebook/217/kodeks-swiatowy

Jacek | 2017-03-29
Przeczytana: 29 marca 2017

Świetna książka - naprawdę warto przeczytać.

Evriell | 2017-10-13