Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza ATUT
6 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
biografie
Papusza

Ursula Waage urodziła się w 1928 roku w Breslau. W czasie oblężenia miasta, od stycznia 1945 roku, prowadziła zapiski, w których rejestrowała zarówno ważne wydarzenia, jak i scenki z życia codziennego. Początkowo wraz z matką i siostrą mieszkała w pobliżu Wachtplatz (pl. Solidarności), a potem m.in. na Zimpel (Sępolno). Zapiski odzwierciedlają nastroje ludności cywilnej w oblężonym mieście. Po kapitulacji twierdzy i przejęciu władzy przez Polaków autorka kontynuowała swoje notatki aż do deportacji w 1947 roku.
Obecnie Ursula Waage mieszka w Lipsku.

źródło opisu: http://www.atut.ig.pl/?1263,przezyj!

źródło okładki: http://www.atut.ig.pl/?1263,przezyj!

Papusza | 2017-03-23
Przeczytana: 23 marca 2017

Książka, a właściwie książeczka „Przeżyj! Zapiski z Festung Breslau i polskiego Wrocławia 1945– 1947. Relacja świadka” Ursuli Waage, to zapiski nastolatki urodzonej w przedwojennym Wrocławiu, która przeżyła oblężenie w 1945 r. oraz okres do przesiedlenia do Niemiec w 1947 r.
Autorka znając stenografię, prowadziła zapiski w latach 1945-47. Notatki te zgromadziła w czterech zeszytach które wraz z autorką przetrwały wojenną zawieruchę. Zapisywała dzień po dniu różnego rodzaju informacje dotyczące sytuacji mieszkańców Festung Breslau. Docierające do ludności cywilnej komunikaty, jakość zaopatrzenia w żywność ludności niemieckiej, miejsca pracy i przemieszczania się ludności w momencie ataku wojsk rosyjskich, zapisywane były bez zbędnych emocjonalnych komentarzy, a jedynie jako kronikarskie zapiski. Mieszkańcom Wrocławia bardzo łatwo będzie sobie odtworzyć miejsca zamieszkania i pracy autorki. W książce obok niemieckich nazw ulic czy obiektów, są odnośniki do dzisiejszych polskich nazw....

Fantasmagoria | 2017-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2017