Gorzkie lata

Wydawnictwo: Ośrodek Karta
jarr74

Przedwojenna komunistka trafia do stalinowskiego więzienia jako ofiara paranoicznych poszukiwań wroga w szeregach partii. Jej poruszająca opowieść to obraz jednostki postawionej wobec zbrodniczego systemu, który trudno wpisać w dominujące nurty polskiej pamięci o ówczesnych represjach. To także świadectwo wielkiego rozczarowania i oskarżenie totalitaryzmu.

źródło opisu: https://ksiegarnia.karta.org.pl/produkt/gorzkie-lata/

źródło okładki: https://ksiegarnia.karta.org.pl/produkt/gorzkie-lata/

jarr74 | 2017-03-08
Przeczytana: 2017 rok

To bardzo unikatowe, w swoim wymiarze i treści, świadectwo polskiej (bardzo prominentnej) komunistki, będące żywym przykładem tego, iż wprowadzona do naszego kraju (również przy jej znaczącym udziale) tzw. dyktatura proletariatu nie oszczędzała nawet swoich największych i najgorliwszych wyznawców. Obrazem tego, jak bezlitosne tryby stalinowskiego totalitaryzmu (tu, oczywiście, w polskim wydaniu) po krwawym rozprawieniu się z polityczną opozycją (PSL) i działającymi jeszcze w podziemiu organizacjami niepodległościowymi, zaczęły rozprawę z prawdziwymi czy wyimaginowanymi wrogami w łonie samej partii komunistycznej (PPR- PZPR) oraz Ludowym Wojski Polskim.

„Najwybitniejszych działaczy komunistycznych bezpodstawnie oskarżano o to że są renegatami i szpiegami. Niektórych zabijano pokątnie, bez sądu, innych prezentowano światu na pokazowych procesach, na których-umęczeni torturami fizycznymi i psychicznymi- recytowali wyuczone oskarżenia. Nieustannie wzywano do czujności, w imię...

Razdwatrzy | 2017-04-17

ważna książka. ważne świadectwo. Stanislawa Sowinska, mądra, odważna kobieta