AchtNacht

Droemer Knaur
2017-03-14
2017-03-14
niemiecki

Bliżej temu do filmu sensacyjnego niż kryminału. Jakby w ten sposób było sprzedawane to pewnie nie czułbym się oszukany, a tak to dostałem bardzo słaby kryminał, z oczywistym zakończeniem. Nie licząc jednego twistu na koniec, który wydawał mi się za to głupi. Jako książka sensacyjna za to całkiem nieźle. Miałem jeszcze problem z początkiem, gdzie otrzymaliśmy bohatera tak bardzo skrzywdzonego przez życie, że ciężko było mi mu współczuć bo to już wpadło w skrajność.

Jest ósmy dzień ósmego miesiąca roku. Ósma wieczór. Masz cały kraj wrogów. Czy przeżyjesz Noc Ósmą?
Wyobraź sobie internetową loterię, w której każdy może zgłosić najbardziej znienawidzoną osobę. Ósmego sierpnia zostanie wylosowany jeden człowiek. Przez całą noc będzie on wyjęty spod prawa. Każdy może go bezkarnie zabić. I dostanie za to nagrodę - dziesięć milionów euro.
Uwaga: to dzieje się naprawdę.
Masowy eksperyment psychologiczny wymknął się spod kontroli.
A wylosowano twoje nazwisko...
Przerażający psychothriller. Przerażający, bo tak bardzo realnie napisany. Fitzek to mistrz gatunku. Co prawda uważam, że ma lepsze książki w dorobku, ale i ta jest bardzo dobra. Przede wszystkim duży plus za pomysł na fabułę. Eksperyment społeczny, który wymknął się spod kontroli i żyje własnym życiem; ogarnął miliony ludzi gotowych zabić. Nie można tego zatrzymać. Nominowana dwójka bohaterów musi "tylko" przetrwać noc. Przeżyć. Ale jak to zrobić, kiedy poluje na nich cały kraj? Na to Fitzek też miał ciekawy pomysł, a zakończenie bardzo zaskakuje. Wydawałoby się, że idziemy dobrym tropem, wiemy co się wydarzy i dostajemy taki zwrot akcji, że głowa mała. Całkowicie w stylu Autora; on celuje w takich nokautach. W całość mamy jeszcze wplecioną najnowszą technologię, pewną jednostkę chorobową, kilka trupów...takie kombo gwarantuje wielkie emocje. Zdecydowanie polecam 🔥

Niestety wyszło słabo a potencjał był ogromny. Opowieść momentami nużyła a czasem nie wiadomo było o co autorowi chodzi. Autor ukazał jak trudno w dzisiejszych czasach zostać kimś anonimowym i jak łatwo zbuntować ludzi przeciwko sobie. Pokazuje jak łatwo technologia może zostać wykorzystana do prześladowania.

Dosyć ciekawa i inna książka porównując z wcześniejszymi dziełami Fitzka. Taka bardziej sensacja niż thriller. Mimo wszystko świetnie się czytało więc polecam.

Fitzek to mój ulubiony autor, nigdy mniej niż 8 nie dostanie

Fitzek to mój ulubiony autor, nigdy mniej niż 8 nie dostanie

Nie wciągnęła mnie. Spodziewałam się czegoś lepszego.

Nie wciągnęła mnie. Spodziewałam się czegoś lepszego.

"... Wyobraź sobie, że wolno Ci bezkarnie zabić jednego człowieka, kogo byś wybrał?"

Mógłbyś dokonać zbrodni wiedząc, że nie poniesiesz żadnych konsekwencji? Przez jedną noc, a dokładnie dwanaście godzin będąc wyjętym spod prawa?
Dodatkowo otrzymasz nagrodę w wysokości dziesięciu milionów euro.
Wystarczy, że zgłosisz się do loterii łowieckiej Nocy Ósmej wpłacając wpisowe w wysokości 10euro i wyznaczyć jedno nazwisko.
Co zrobisz, gdy wylosowano Twoje nazwisko?
Życie Bena to pasmo porażek. Brak pracy, nie udane małżeństwo oraz wyrzuty sumienia nie pozwalają mu normalnie żyć. Gdy kolejna tragedia dotyka jego rodzinę, wydaje się że gorzej już być nie może. I właśnie wtedy w każdym programie, na każdym bilbordzie pojawia się jego twarz. To właśnie on został wylosowany podczas Nocy Ósmej.
Rozpoczyna się polowanie...

Sięgając po książki Fitzka wiem, że mogę się spodziewać nieoczekiwanego. To gwarancja doskonałej zabawy i zarwanej nocki. Tu nie ma czasu na nudę, akcja goni akcje. Tym razem inspiracją był film, który uwielbiam "Noc Oczyszczenia".
Brałam pod uwagę różne zakończenia, jednak nawet najbardziej fantastyczne scenariusze w mojej głowie okazały się błędne. Fitzek tradycyjnie zaskakuje grając na naszych emocjach.

Jeśli macie odwagę wsiąść do rozpędzonej kolejki z zardzewiałymi hamulcami to polecam.

Dodatkowo otrzymasz nagrodę w wysokości dziesięciu milionów euro.

Pochłonęłam ją dość szybko, ale nie porwała mnie jakoś mocno. Fajny temat i fajne zakończenie, ale ogólnie nic innowacyjnego.

Jest ósmy dzień ósmego miesiąca roku. Ósma wieczor. Masz cały kraj wrogów. Czy przeżyjesz Noc Ósmą?
Wyobraź sobie internetową loterię,w której każdy może zgłosić najbardziej znienawidzoną osobę. Ósmego sierpnia zostanie wylosowany jeden człowiek .
Przez całą noc będzie on wyjęty spod prawa. Każdy może go bezkarnie zabić . I dostanie nagrodę- dziesięć milionów euro...

Biorąc książkę Fitzek ,bierzemy udział w losowaniu...wytypowano wbrew założeniom dwie osoby: studentkę psychologi,oraz mężczyznę(niespełnionego muzyka)-ojca niepełnosprawnej córki (według wszystkich winnego kalectwa dziewczyny). Pierwsze wrażenie fabuła podobna do powieści "Uciekinier" S. Kinga... Pomysł na fabułę ciekawy ale jak na tego autora za mało emocji...niestety nie poczułam napięcia i efektu "wow", czytało się szybko ,ale tak jak stwierdzam bez tego efektu klasyfikuje tę pozycję do przeciętnych (inne pozycje zrobiły na mnie większe wrażenie!) . Za mało akcji dotyczącej pościgu ,banalne sytuacje (po takich obrażeniach ,żyć i uciekać ...) Główny bohater zostaje szantażowany ,podziwiam go za podjęcie ostatecznej decyzji- w końcu czego nie robi się dla dziecka...

Nie wciągneła mnie tak, żebym nie mogła się oderwać, ale zakończenie ciekawe i fajnie napisane.

• Sebastian Fitzek

Sebastian Fitzek Noc Ósma Zobacz więcej