Utwory wybrane 1: Wielki Guslar i okolice

Wydawnictwo: Wydawnictwo Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej "Współpraca"
Czudiesa w Guslarie- Wielikij Guslar
cykuta

Wielki Guslar: krótki przewodnik

- Trzeba pomóc
- Świeży transport złotych rybek
- Kontakty osobiste
- Dwie krople na szklankę wina
- Wzajemność
- Timeo Danaos
- Są wolne miejsca
- Rycerze na rozdrożach

Tibora | 2017-03-13

Czytane lata temu, ale nadal pamiętam, że to bardzo dobre historie :)

byłem_fprefectem | 2014-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2014

Jeśli czegoś jeszcze nie wiecie o tym mieście, to z pewnością, krótki przewodnik dostarczy wam tych wiadomości. Dowiecie się z niego miedzy innymi tego, że kosmici zaczęli przybywać do miasta w 1967 roku.
Niektórym trzeba pomóc było i choć zadanie niby dość proste i nieskomplikowane, to okazało się być bolesnym doświadczeniem.
Ile problemów może sprawić świeży transport złotych rybek, zwłaszcza kiedy ludzie są życzliwi i nie nastawieni tylko na dobra doczesne? Wódka może płynąć z kranu chociażby i weź się człowieku umyj.
Kontakty osobiste z niżej rozwiniętą cywilizacją są właściwie zabronione. Tylko co zrobić, jak przez głupi błąd rozwaliło się drogę tym małpoludom, a w trakcie remontu zabrakło białej farby na słupki.

Dodatki i zagadka na http://niepamietnikfprefecta.blogspot.com/2014/02/podroz-po-nie-jeden-usmiech.html

lucas688 | 2018-02-23
Przeczytana: 19 lutego 2018

Coś pięknego. Sposób pisania bardzo mi odpowiada, Bułyczow podchodzi humorystycznie do tematu, Wielki Guslar to wszędzie i nigdzie i nie bójcie się, to że było to pisane za czasów i w ZSRR wcale nie deaktualizuje treści. Problemem są tu pytanie filozoficzne a nie spotkania z ludzikami z UfO

Krzysztof | 2013-11-19
Przeczytana: 2007 rok

Wielki Guslar to nie miejsce - to stan umysłu!

Lucek | 2017-12-22
Przeczytana: grudzień 2017

Przeczytałem po blisko 30 latach ponownie. Z powieści "Rycerze na rozdrożach" nie pamiętałem niemal nic. Opowiadania znakomite. W późniejszych (kiedy już ZSRR się chylił albo całkiem upadł) Bułyczow mówił bardziej wprost, był zgryźliwy - tu oczywiście cenzura by nie puściła, ale i tak czegoś się o Sowietach dowiadujemy. Śmieszne, dobrotliwe, rosyjskie. Najbardziej chyba podobało mi się "Zmartwychwstanie Czapajewa" - nostalgiczne, o sile wspomnień z dzieciństwa, choćby nawet to była sowiecka propaganda. "Rycerze na rozdrożach" - tu początek jest nudnawy, ale potem się rozkręca. Chyba najbardziej psychologiczna i liryczna z tekstów Bułyczowa, które znam; niemal medytacja nad przemijaniem życia. I o tym, czy wchodzi się po raz drugi do tej samej rzeki. Też bardzo dobra rzecz.

Jak to mówią młodzi - czad! Nie wiem tylko, czy ów czad wytrzymał próbę czasu i czy dla młodych jest strawny. Ale chyba poczucie humoru jest uniwersalne.

Złote rybki :-)

Mario | 2012-03-31

Jak wszystko, co guslarskie - klasa sama dla siebie.

Krysia | 2012-10-13
Przeczytana: 01 października 2012

Bardzo przyjemnie mi się czytało opowiadania Bułyczowa - taka komunistyczna fantastyka. Nie sposób nie polubić bohaterów i nie czekać niecierpliwie na kolejny wynalazek Minca.

Ergo_sum | 2015-08-07
Przeczytana: 1998 rok

Żałuje, że sprzedałem... super SF jednego z moich bardziej ulubionych pisarzy SF.

bburza | 2018-05-09