Piękna i Bestia

Okładka książki Piękna i Bestia Elizabeth Rudnick
Okładka książki Piękna i Bestia
Elizabeth Rudnick Wydawnictwo: Egmont Polska Seria: Kinoteka fantasy, science fiction
Kinoteka
Beauty and the Beast Novelization
Egmont Polska
2017-03-15
2017-03-15
2017-01-31
Miłosz Urban
piękna i bestia baśń miłość

7/10 ⭐

Jest to w zasadzie spisanie historii z produkcji Disney'a. Bardzo lubię wersję animowaną jak i aktorską, dlatego książka podobała mi się. Nie jest to jednak nic nowego, ale jeśli ma się ochotę wrócić do historii Belli, to książka jest fajną alternatywą. Przez swój zimowych klimat idealnie nadaje się na zimne dni

7/10 ⭐

Piękna książka. Kolejna rewelacyjna pozycja Elizabeth Rudnick.

Piękna książka. Kolejna rewelacyjna pozycja Elizabeth Rudnick.

Jak dla mnie "Pięknej i Bestii" nigdy dość, a piękna okładka filmowa tylko przyciąga wzrok. Cóż możną więcej napisać. Historia stara jak świat, wiec każdy wie, jak potoczy się akcja i cała historia. Język bardziej przeznaczony dla dzieci, ale i tak miło się czyta.

Raczej każdy zna Piękną i Bestię, ale uważam ,że ta pozycja powinna znaleźć się jako lektura szkolna. Zwykła dziewczyna mieszkająca w Paryżu, po utracie matki przeprowadza się do małego miasteczka. Potem poznaje Bestię, do którego na początku nie była przekonana. Cudowna książka, ale przewidywalna jeżeli obejrzało się film.

Piękna historia miłości, której nikt nigdy nie brał pod uwagę.
Bella i Bestia mimo skrajnych podejść do życia, mimo faktu, że Bella była więziona w Zamku. Jednakże z upływem czasu i wspólnie spędzonych chwil, zakochują się w sobie.
Jedynie jedna osoba jest temu przeciwna, "bohater", "najwspanialszy" kawaler i "dobry" człowiek - Gaston, tylko że tylko Bella odgadła jaki Geston jest naprawdę.

Piękna historia miłości, której nikt nigdy nie brał pod uwagę.

✨“The people who talk behind your back are destined to stay there.”✨
Wszyscy chyba znają baśń o "Pięknej i Bestii", a jeszcze więcej osób prawdopodobnie zna jej wersje z Disneya. Książka przedstawiona na zdjęciu to w sumie przepisany film o Pięknej oraz Bestii, który wszedł do kin w 2017, ale z małym dodatkiem od autorki.
Co mogę powiedzieć o tej książce? Hmm... Jest dobra. Nie umiem określić jej przydatności oraz wciągnięcia w fabułę, gdyż jest to kropka w kropkę film. Tak jakbym czytała scenariusz, ale z dokładnym opisem myśli bohaterów i świata. Jeśli ktoś bardzo lubi "Piękną i Bestię" lub nie zna tego, a pragnie poznać, to ta książka jest dla niego i może się dobrze bawić. Natomiast jeśli ktoś tego nie lubi lub wystarczy mu tylko raz coś obejrzeć, to nie zachęcam do lektury, bo można się wynudzić.
Mimo to uważam, że sam styl, opis wszystkiego i fabuła są naprawdę ciekawe i dobre, ale mało wciągają i zaskakują, gdy zna się oryginał na pamięć lub też ogólnie kojarzy baśń.
Jak dla mnie ta książka jest dobrym dodatkiem do całej historii. Nieco wyjaśnia pewne sprawy niewypowiedziane w filmie i przedstawia całą opowieść w formie papierowej. Dla fanów jest do z pewnością niezwykła gratka i idealna książka, ale dla zwykłego czytelnika, który szuka czegoś nowego, raczej nie jest to coś wspaniałego i urzekającego.
✨“People say a lot of things in anger," she said. "It is our choice whether or not to listen.” ~ Elizabeth Rudnick "Beauty and the Beast Novelization"

✨“The people who talk behind your back are destined to stay there.”✨
Co mogę powiedzieć o tej książce? Hmm... Jest dobra....

Elizabeth Rudnick jak widać lubi przenosić ekranizacje na wersje książkowe. Podobnie jak było z "Czarownicą", w 2017 roku do kin trafiła adaptacja baśni Disneya z 1991 roku, która urzekła wielu, przy czym stała się ulubioną baśnią. Nie ma się co rozpisywać w kwestii tej powieści, gdyż znamy ją bardzo dobrze. Kolejne odświeżenie zawdzięczamy tylko filmowi.
Jak odświeża tę historię autorka?
Dosyć wiernie co do znanej nam animacji. Dotyka problemów inności, konfrontując Bellę, nieprzeciętną dziewczynę lubiącą czytać i imaginować sobie podróże do innych światów, oraz niecierpiącą rutyny. Z Bestią, kudłatym monstrum, zmienionym siłą czarów, lecz w środku wrażliwym i mającym twardy kręgosłup moralny. Skupia się na emocjach i uczuciach, odgrywających sporą rolę w całej historii. Dzięki tekstowi sami możemy poczuć, to co czuli bohaterowie. Książkowa wersja nam to opisuje i jesteśmy zmuszeni wyobrazić to sobie, na tyle, aby poczuć. Nie mamy pokazanego obrazka i taka reakcja jest bardziej wymagająca, ale doświadczenie nie zapomniane, gdy jeszcze utożsamimy się z bohaterami.
Zmiana Bestii i nasilające się uczucie Belli do tkwiącego gdzieś w środku księcia jest emocjonujące i rozluźnia czytelnika przed finałem. Książka napisana jest przystępnym i łatwym językiem. Najmłodszy poradzi sobie z nią bezproblemowo, a starszy czytelnik będzie miał krótką frajdę. Krótką, bo tę książkę połyka się za jednym zamachem. Jedno jest pewne - będzie się do niej wracać!

Jak odświeża...

Napisana bardziej językiem dla dzieci, co nie zmienia faktu, że jest to moja ulubiona historia miłosna z dzieciństwa :)

Szczerze mówiąc, nie sądzę aby ktokolwiek nie znał tej starej jak świat opowieści, na przestrzeni lat napisanej i sfilmowanej kilkakrotnie. Jedna historia różne wersje, a wszystkie prawdziwe, ale chyba ta najbardziej znana dla nas to bajkowa wersja Walta Disney’a. Jak dziś, pamiętam wyprawę z wujkiem do wypożyczalni kaset wideo żeby obejrzeć tę cudowną bajkę. Oczywiście zapisani w kolejkę dostaliśmy upragniony film. Cudowna opowieść w której zakochałam się jako dziewczynka, niedawno na nowo ożyła na ekranach kin, a kilka tygodni temu w moje dłonie trafiła również książka o tym samym tytule.

Musiałam ją przeczytać. Musiałam też zobaczyć jak bardzo różni się od tej bajkowej wersji sprzed lat. Okazało się, że ta powieść spisana została na podstawie filmowego scenariusza i choć opowiada dokładnie tę samą historię co kiedyś, to jest napisana szerzej i z myślą o czytelnikach w wieku szkolnym. Prawie 270 stron przedstawia ze szczegółami losy Belli i Bestii. Młoda wiejska dziewczyna mieszka w niewielkiej francuskiej wsi i jak z pewnością pamiętacie, uznawana jest przez jej mieszkańców za dziwaczkę. Jej ojciec wracając z targu zawędrował do opuszczonego zamku, gdzie zostaje uwięziony przez tytułową Bestię. W zamian za wolność ojca, dziewczyna proponuje mu swoje życie. Bestia akceptuje tę zamianę i dziewczyna staje się więźniem tego zamku. Szybko odkrywa, że jest on pełen zaczarowanych i ożywionych, ale bardzo sympatycznych przedmiotów. W biegu wydarzeń Bella poznaje łagodne oblicze Bestii i zaczyna żywić do niej ciepłe uczucia.

Choć to opowieść dobrze wam znana, to w książce została rozwinięta o nowe, dodatkowe wątki (które pojawiają się również w nowym filmie z 2017 roku). W starej animowanej wersji nie znajdziecie bowiem dramaturgii i tragicznych przeżyć z dzieciństwa bohaterki. W nowej natomiast zaskoczy was również wyjątkowo paskudne zachowanie Gastona (samozwańczego pretendenta do ręki Belli).

Co ja kocham w tej historii? Otóż podziw dla samej Belli. Dziewczyna z małego miasteczka, która marzy o odkrywania świata i ucieczce od nudnej codzienności. W związku z tym widzi wszystko znacznie szerzej niż inni. Sięga po literaturę mimo, że dziewczynki w tamtych czasach nie były nawet dopuszczane do nauki czytania. A ona czyta przecież Szekspira! Do tego dzieli się swoją wiedzą z innymi i chętnie pomaga potrzebującym. Złote serce, pozytywne myślenie i oczywiście zakończenie… Zakochuje się w Księciu, odczarowuje go i będą żyli długo i szczęśliwie, jak na Disney’owską historię przystało.

Zakochałam się w tym wydaniu "Pięknej i Bestii"! Normalnie cudo!! ♥

Zakochałam się w tym wydaniu "Pięknej i Bestii"! Normalnie cudo!! ♥