Kuźnia

Tłumaczenie: Tomasz Malski
Cykl: Generał (tom 1)
Wydawnictwo: ISA
The Forge

Raj Whitehall był młodym szlachcicem w Rządzie Cywilnym, ostatnim bastionie galaktycznej cywilizacji na planecie Bellevue. Obdarzony niezrównanym talentem strategicznym, Raj marzył o poprowadzeniu swego ludu do zwycięstwa nad zalewającymi go hordami barbarzyńców. Lecz największego wyzwania nie postawili przed Rajem zewnętrzni wrogowie, lecz sam Rząd Cywilny. Zasiadający w nim urzędnicy zmienili się w skorumpowanych sprzedawczyków. W szeregach jego armii walczyli najemni barbarzyńcy, gotowi w każdej chwili zwrócić się przeciwko swym znienawidzonym pracodawcom. Najwyżej postawieni dygnitarze wbijali sobie noże w plecy, nie zważając na zbliżających się nieprzyjaciół. A sam gubernator, człowiek, któremu Raj przysiągł absolutne posłuszeństwo, pielęgnował w sobie zawiść i nieufność, które rosły z każdym odniesionym przez Raja zwycięstwem... Na szczęście dla Bellevue Raj miał w rękawie asa, innego jeszcze niż uwielbienie swych żołnierzy i własny geniusz wojenny. Raj był we władaniu — lub sam nim władał — „anioła stróża", który prowadził go bezbłędnie ku przejęciu władzy nad planetą. Ale czy bojowy komputer z Ery Galaktycznej wystarczy, by przeciwstawić się furii wrogów Raja... i zdradzie jego „przyjaciół"?

Bodzepor | 2014-01-16
Przeczytana: styczeń 2014

Całkiem sprawnie napisane militarne SF, czyta się je bardzo szybko. Kampanie Raja przypominają wojny kolonialne w XIX wieku, ale zastąpienie tradycyjnych koni ogromnymi psami sprawiło, że bitwy i życie żołnierzy odbiegają jednak od tego obrazu.
Rozbawiły mnie opisy religii, która panuje w Rządzie Cywilnym, elementy dawnych urządzeń pełnią funkcje relikwii, techniczny żargon zastąpił formuły religijne, a instrukcje modlitwy, po których obowiązkowo mówi się ,,koniec pliku".:D

Yababold | 2013-10-20

Bardzo dobre military fantasy, jeśli ktoś lubi rozbudowane opisy bitew to ta książka na pewno go nie zawiedzie.

Mariusz | 2014-11-04

Z reguły nie sięgam po militarną SF, a ta książka wpadła mi kiedyś w ręce z przypadku. Jest to jednak na tyle dobrze (i realistycznie!) napisana powieść, że sprawiłem ją sobie na półkę, żeby móc do niej wracać - i od czasu do czasu to robię, tak samo jak do całego cyklu 'Generała'. Zalety: pisana przystępnym językiem, bardzo fachowe i bogate opisy bitew, oryginalny pomysł na świat, technologię, kulturę i religię. Zdecydowanie godna polecenia lektura

Daniel Taberski | 2011-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2011

Bardzo niewiele jest książek, po które sięgnąłem więcej niż raz. W zasadzie, to to dopiero trzecia pozycja (o ile liczyć cykl Honor Harrington jako jedną ;) ). Bo cykl "Generał" to naprawdę dobrze napisany military sf.

Khas | 2014-10-07
Przeczytana: 2012 rok

Bardzo dobra ksiażka reprezentująca lubianą przez mnie militarną fantastykę. Najlepsza ze wszystkich części. Świetnie opisane bitwy i epicko przeprowadzona kampania wojskowa.

ZygZag | 2016-12-04
Przeczytana: 01 stycznia 2011