Ostatni legion

Wydawnictwo: Rebis
The Last Legion
Ostatni, legion
dona

Potężna niegdyś Konfederacja dożywa swego kresu. Jej upadek może oznaczać wiele wieków upadku cywilizacyjnego. Jednak wśród degenerujących się instytucji i formacji zbrojnych pozostała jeszcze siła zdolna przeciwstawić się temu, co rozsadza państwo od środka - stacjonujący na światach pogranicza Zespół Uderzeniowy. Pierwszym jego zadaniem jest zaprowadzenie pokoju na frontowej planecie w systemie Cumbre. Żołnierze borykają się z intrygami warstwy rządzącej, niezadowolonymi obcymi i terrorystami, narastające napięcie zagraża rewolucją, a tymczasem władze Konfederacji milczą...

Książka, która spodoba się napewno miłośnikom cyklu "Honor Harrington" Davida Webera i fanom militarnej science fiction.

Chris Bunch to były żołnierz armii amerykańskiej, autor scenariuszy telewizyjnych, dzienikarz i pisarz. Popularność zdobył ośmiotomowym cyklem "Sten", napisanym wspólnie z Allanem Colem. Dzięki doświadczeniu wojskowemu i bojowemu świetnie "czuje się" w realiach militarnej SF.

źródło opisu: [Rebis, 2003]

Sławomir | 2016-04-19
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 18 kwietnia 2016

W zasadzie znośne czytadło w swoim gatunku ale jednak czegoś mi brakło. Początkowo naprawdę bardzo dobrze zapowiadała się przygoda z książką jednak akcja stopniowo stacza się po równi pochyłej. Pierwsze strony dają nadzieję na mięsistą, męską, przygodę; kolejne to już mniej mięsista, chłopięca popierduszka a sam koniec to już zaczyna być naprawdę nudno i schematycznie.
Takie w sumie przygody psa cywila tyle, że na obcej planecie. Naiwne, nieskomplikowane i w zasadzie nic nowego nie wnoszące do nurtu military sf.
Atut to niewątpliwie, że czyta się szybko i bez większej irytacji. Nie wiem jak kolejne części cyklu ale się dowiem:) Mam nadzieję tylko na progres a nie regres, bo tego ostatniego nie zniosę. Cienka granica dzieli jak na razie autora od zejścia na głębokość alarmową a później jeb****** o dno.

Rocy7 | 2016-09-19

Płonne nadzieje

W zapowiedziach seria była określana jako ta, która " spodoba się na pewno miłośnikom cyklu "Honor Harrington" Davida Webera i fanom militarnej science fiction", niestety niewiele w tym prawdy.

Po pierwsze większość fabuły skupia się na operacjach wywiadowczych, akcja dzieje przede wszystkim się na powierzchni planet. Statki kosmiczne to głównie środek transportu, bitew kosmicznych w zasadzie brak, a te nieliczne które są, są opisane "po łepkach". Wynika to w dużej mierze z faktu, iż główny bohater to bardziej komandos niż admirał, i często osobiście angażuje się w walki. Pozostali bohaterowie nie są szczególnie mocno zarysowani i trudno się do nich przywiązać. Sama intryga nie jest też jakoś specjalnie powalająca, zaś czarne charaktery (każda książka serii ma innego) mało "realistyczne".

Jedynie 3 i 4 tom trochę odstają na plus, w Impecie Burzy mamy opis infiltracji wrogiej planety i działania wywiadowcze, zaś Piętno czasu wyjaśnia w jaki sposób doszło to...

matatiah | 2017-05-03
Przeczytana: marzec 2017

Czytało się lekko, lecz dwa miesiące później nie pamietam o czym była książka.

Jakoja | 2016-12-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: grudzień 2016

Czy ktoś czytając "Ostatni legion" miał wrażenie, że czyta fantazy o krasnoludach, ludziach i elfach?

pejazet | 2017-05-11
Przeczytana: 11 maja 2017