Czerwień na czerwieni

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Красное на красном

„Czerwień na czerwieni” to pierwszy tom znakomitego cyklu fantasy, nawiązująca do symboliki tarota i utrzymana w duchu dumasowskim powieść, w której nie brak barwnie opisanych pojedynków, spisków, wielkich wojen i bitew oraz wątków romansowych.

Nadia | 2015-03-13
Przeczytana: 11 marca 2015

Dziwna sprawa z tą książką. Jest niesamowicie wręcz wciągająca, mimo że Richard Ockdell jest jednym z najbardziej naiwnych, irytujących i, delikatnie mówiąc, nieinteligentnych głównych bohaterów, z jakimi miałam przyjemność (o dziwo, bez ironii) się zetknąć. Oprócz tego sceny z wojny bardzo odkrywają brak researchu autorki. Geniusz stratega (sztampowy, ale intrygujący, arogancki i przystojny Roke Alva) jest pokazany w kontraście z głupotą wszystkich innych i w gruncie rzeczy geniuszem nazwany być nie może (a raczej autorka nie umiała tegoż Geniuszu pokazać, więc zestawiła Alvę ze wszystkimi innymi, którzy wojnę prowadzili jak dzieci). Jakby tego było mało, Wydawnictwo Dolnośląskie dało ciała i mimo że napisane jest, że jakaś korekta była, tekst jest najeżony różnego rodzaju literówkami, zmienionymi imionami, złymi przypadkami (zwykle zruszczonymi). Nigdy nie widziałam w drukowanej książce tylu błędów.
I mimo wszystko przeczytałam tę książkę, zarywając noce i bezzwłocznie sięgnęłam...

holiut | 2014-12-13

Będę pisał o całym cyklu. Książki trochę niedocenione. Autorka skonstruowała świat dbając o każdy szczegół. Początkowo trochę się gubiłem, ciągłe przypisy męczyły, ale tak musi być tworząc oryginalne uniwersum. Bohaterowie, dynamiczni. Choć wydawali się szablonowi, z czasem ewoluują i moje spojrzenie czy sympatie także się zmieniły. Znajdziemy tutaj wartką akcję, pojedynki, spiski, bardzo ciekawe opisy bitew, trochę magii i tajemnicy. Moim zdaniem pozycja nie ustępuje PLiO. Szkoda, że wydano w Polsce tylko dwa tomy, jednak ciąg dalszy można znaleźć w internecie tłumaczone profesjonalnie (brawo dla tłumaczy- świetna robota). Szczerze polecam.

Paweł | 2014-06-19

Jedna z najlepszych powieści swojego gatunku, jakie miałem przyjemność czytać. Fabuła rozwija się bardzo powoli, a autorka prezentuje cały system powiązań dworsko-społecznych. Doskonałe połączenie powieści "płaszcza i szpady" oraz intryg z gatunku osławionej "Pieśni Lodu i Ognia". Na nieszczęście wydawnictwo poprzestało na dwóch tomach, ale nie można tracić nadziei. Mogę powiedzieć, że możliwość z odkryciem dalszych losów mieszkańców Złotych Ziem istnieje! Również w języku polskim!

oxfordka | 2015-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2015

"Młody książę Richard Ockdell trafia do szkoły zwanej Źrebięcym Okólnikiem, gdzie uczy się historii, szermierki i sztuki wojskowej, marząc o obaleniu znienawidzonych Ollarów i przywróceniu swemu rodowi panowania nad Taligoją. Markiz Rober Epineix ma podobne marzenia, rozpoczyna więc zakulisowe działania zmierzające do zmiany władzy w kraju. Tymczasem Taligoja staje na krawędzi wojny. Los kraju jest w rękach marszałka Roke Alvy – tajemniczego władcy Domu Wiatru, znakomitego szermierza i stratega, który przed laty zabił ojca Richarda, a dziś sprawuje opiekę nad synem dawnego wroga. Czy Richard będzie umiał wybrać między lojalnością wobec rodziny a obowiązkami wobec kraju i patrona?"

Na tym chciałabym zakończyć opowieść o tej książce, bo szczerze takiego typu najzwyczajniej nie umiem nawet oceniać. Są dla mnie za toporne, ale na tyle ciekawe, że chce je czytać do końca. Mają tyle samo dziwnych słów, że czuję jakbym czytała dzieło Tolkiena, z drugiej strony pomijam je szerokim łukiem...

Nanik | 2014-05-10
Na półkach: 040 Fantasy, Przeczytane

Los krzyżuje ścieżki szesnastoletniego Richarda Ockdella, Dicka, potomka rodu od pokoleń sprzeciwiającego się dynastii uzurpatorów, oraz Roke Alvy, który uważany jest za diabła wcielonego zarówno przez wrogów, jak i przez... Choć właściwie nie, przyjaciół to Kruk nie ma.

Richard jest beznadziejnie naiwny, szlachetne poglądy, jakie wbiła mu do głowy rodzina, częściej denerwują niż budzą podziw, lecz czytelnik odruchowo współczuje mu, że został zmuszony, by służyć zabójcy swego ojca. Roke dla kontrastu wydaje się niezniszczalny - genialny strateg, niepokonany szermierz, z wdziękiem znajduje wyjście z każdej sytuacji.

"Robienie rzeczy niemożliwych stało się dla Kruka zwyczajem, nienadaremno dewiza rodu Alvy, która stała się przekleństwem Taligoi, w przekładzie z kenallijskiego oznacza 'pod wiatr'."

I to jest postać, która budzi moją fascynację - autorka wykreowała go jako atrakcyjnego pod każdym względem mężczyznę, lecz postawiła go po złej stronie. A przynajmniej tak się może...

Findzio | 2016-10-07

Opinia i ocena nie dotyczy jednej książki, ale całego cyklu, z którego niestety w Polsce wydano tylko dwa tomy, i to bynajmniej nie najlepsze. "Odblaski Eterny" obiektywnie patrząc mają jakieś wady, poszczególne części są nierówne, gdzieś w ostatnich dwóch zaczynają się pojawiać dłużyzny, a niektórzy bohaterowie tracą nieco z dawnego charakteru... To patrząc obiektywnie, ale ja nie jestem w stanie tego zrobić. Cykl Wiery Kaszy jest jedną z moich największych literackich miłości. Kocham go za wielowątkowość, za intrygę tak wielopoziomową i skomplikowaną, że do teraz niektórych jej elementów nie jestem w stanie ogarnąć; za zwroty akcji i to, że żaden bohater nie może się czuć bezpieczny, choć jednocześnie brak epatowania brutalnością, jak u Martina czy Eriksona; za opisy bitew, za to, że nic (albo prawie nic) nie jest czarno-białe, za przebogaty, przemyślany i szczegółowy świat z fascynującym systemem wierzeń i sił mistycznych, za klimat, ale przede wszystkim za bohaterów i relacje...

jeux | 2011-09-04
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Ulubione

Rzadko się zdarza, że książka kupiona przypadkiem staje się jedną z moich ulubionych pozycji. Wiera Kamsza była mi zupełnie nieznaną autorką, póki nie trafiłem na "Czerwień na czerwieni". Zachwyciła mnie iście dumasowskim klimatem i fantazją godną powieści gatunku "płaszcza i szpady". Oryginalni bohaterowie, niebanalna (wielowątkowa) fabuła, ciekawe wykorzystanie symboliki tarota... Jest się czym zachwycać.

Bajarka | 2011-11-09
Przeczytana: 08 listopada 2011

I tom bardzo dobrej serii fantasy.

A dobrej dlatego, że nic tu nie jest oczywiste i jest to chyba zaledwie przedsmak tego, co czeka czytelnika w kolejnych częściach opowieści z Eterny.

Kagelia, jedno z królestw w świecie Eterny została najechana przez Franciska Ollara i jego armię. W zamachu na króla Kagelii i jego zabójstwie pomagał jeden z najwyższych arystokratów w Państwie.

Mija 400 lat. Na tronie Kagelii (przemianowanej na Ollarię) zasiadają potomkowie Franciska, a armią rządzi Roke Alva, potomek dawnego zdrajcy. Stara arystokracja bez sukcesu stara się odebrać władzę uzurpatorowi i osadzić na tronie spadkobiercę zamordowanego przed wiekami władcy, w międzyczasie starając się żyć wg reguł narzuconych przez najeźdźców.

Właśnie w efekcie tego układu do szkoły rycerskiej prowadzonej przez nową władzę trafia potomek jednego ze starych arystokratycznych domów - książę Richard Ockdell. Młodzieniec ma głowę zapakowaną ideałami i marzeniami o wolności wpajanymi mu od dziecka, ale...

antychreza | 2014-04-03

Bardzo dobry cykl. W sumie cieszę się, że wydawca go porzucił, dostępne tłumaczenie fanowskie dalszych tomów jest o niebo lepsze, niż oficjalne 2 pierwsze tomy. Uwaga, akcja rozkręci się dopiero później. W niektórych momentach będzie ostra jazda bez trzymanki. Należy szczególnie docenić, że większość postaci (poza Dickonem, jak był palantem, tak palantem pozostał, ale to akurat celowe) ewoluuje. Wada jest to, że autorka chwilami zachowuje się jak George Martin. Ciach i nie ma ulubionej postaci :(

DzikieWęże | 2011-11-21

Zaczęłam czytać i zostawiałam.

Zbyt dużo jakiś nazw z kosmosu.
-Nazwy miast
- Ludzi
- Opisy sytuacji
- Rzeczy
wszystko to w jakiś słowach trudnych do zapamiętania. Czytam i myślę sobie,ale to mówi główny bohater czy ktoś inny, a jak on właściwie miał na imię.

Malutkie dopisy (gwiazdeczki małą czcionką)nawet na pół strony. Wyjaśnianie nazw. Całkiem beznadziejna.

Jak chce się baaaaaaaaaaaaaaaaaardzo dobrze to się przedobrzy.