Allegro - kampania grudzień kat. współczesna

Compass

Wydawnictwo: New Directions
angielski
LubimyCzytać

Winner of the 2015 Prix Goncourt, an astounding novel that bridges Europe and the Islamic world As night falls over Vienna, Franz Ritter, an insomniac musicologist, takes to his sickbed with an unspecified illness and spends a restless night drifting between dreams and memories, revisiting the important chapters of his life: his ongoing fascination with the Middle East and his numerous...

As night falls over Vienna, Franz Ritter, an insomniac musicologist, takes to his sickbed with an unspecified illness and spends a restless night drifting between dreams and memories, revisiting the important chapters of his life: his ongoing fascination with the Middle East and his numerous travels to Istanbul, Aleppo, Damascus, and Tehran, as well as the various writers, artists, musicians, academics, orientalists, and explorers who populate this vast dreamscape. At the center of these memories is his elusive, unrequited love, Sarah, a fiercely intelligent French scholar caught in the intricate tension between Europe and the Middle East.

With exhilarating prose and sweeping erudition, Mathias Énard pulls astonishing elements from disparate sources―nineteenth-century composers and esoteric orientalists, Balzac and Agatha Christie―and binds them together in a most magical way.

źródło opisu: New Directions

źródło okładki: New Directions

„Busola” Mathiasa Enarda zaskakuje erudycyjnym charakterem i refleksjami na temat kulturowych związków Wschodu i Zachodu. Mimo iż książka bardziej przypomina esej niż powieść, czyta się ją jednym tchem i z ogromną przyjemnością.

Narratorem „Busoli” jest Franz Ritter, wybitny wiedeński muzykolog, który zmaga się z bezsennością i czarnymi myślami o chorobie. Nie mogąc poradzić sobie z tymi problemami, ucieka w świat wspomnień o pięknej Sarze, poznanej przed laty orientalistce, którą wciąż darzy miłością.
Analizując swoje niespełnione uczucie, Franz sięga po opium, co sprawia, że jego myśli nie zawsze biegną jednym torem. Niezmiennie jednak skupiają się na spotkaniach i długich rozmowach z Sarą. Tak naprawdę jest to jednak pretekst do snucia innych refleksji – o życiu i śmierci, religii, sztuce, filozofii, etyce, a przede wszystkim kulturze Wschodu i Zachodu.

Akcja tej niezwykłej książki obejmuje jedną noc, co może dziwić, jeśli spojrzy się na jej objętość – ponad pięćset stron....

Izabela Pycio | 2017-06-13
Przeczytana: 13 czerwca 2017

"...w jaki sposób to, co uważamy za czysto "orientalne", często jest tak naprawdę naśladowaniem elementu "zachodniego", który z kolei wcześniej zmodyfikował inny "wschodni" element... Wschód i Zachód nie pojawiają się nigdy oddzielnie, zawsze są splecione, obecne w sobie nawzajem..."

Wielka przyjemność czytelnicza, jak już wejdzie się w niesamowicie wykreowany klimat, człowiek za nic nie chce się od książki odrywać, całkowicie pochłania uwagę, kreśli wspaniałe obrazy, odwołuje się do wiedzy z różnych gałęzi sztuki, bogatego arabskiego i europejskiego dorobku kulturowego, a przy tym nakłania do pogłębionych refleksji. Niezwykła podróż czytelnicza, po którą sięgać można niejednokrotnie, aby nasycać zmysły jej niepowtarzalnym smakiem, sugestywnymi malowidłami kreślonym słowami, muzyką wzmocnioną orientalnymi nutami i pulsującymi rytmami brzmienia natury człowieka.

Pasja podróżowania, poznawania tego, co nowe, ale również odnajdywania odcieni tych nowości w macierzystej...

adb | 2017-09-19
Przeczytana: 19 września 2017

"Busola" to książka synkretyczna, łączy w jednym strumieniu myśli wspomnienia narratora i zarazem głównego bohatera z podróży na Wschód z esejami na temat kultury, literatury, filozofii i muzyki. Więcej tu jednak eseju kulturalno-filozoficznego niż beletrystyki. Kompozycja powieści Mathiasa Enarda kojarzy się nieodparcie z fugą i ze względu na mnogość powracających motywów, i ze względu na motywy muzyczne, do których powraca narrator - muzykolog.

Targany niepokojem Franz Ritter nie może usnąć. Marzy o opium, ale to wyobraźnia i pamięć zastępuje mu narkotyk w ciągu bezsennej nocy. Wracają wspomnienia podróży, spotkań z orientalistką Sarą - niespełnioną miłością, wiersze Rumiego i motywy muzyczne, łączące tradycje Wschodu i Zachodu.
Bezsenna noc staje się podróżą na Wschód i podróżą przez czas. Przewodniczką jest oczywiście Sara [...]

Orient to różnorodny i barwny świat styku kultur. Chrześcijańscy święci i muzułmańscy wojownicy, rdzenni mieszkańcy i badacze kultury z Europy tworzą...

Monka | 2017-06-13
Przeczytana: 11 czerwca 2017

Pierwsze przeczytane zdania i pełne zauroczenie. "Busola" to naprawdę literatura z górnej półki. "Zdaniem recenzentów ta erudycyjna i pełna melancholii powieść" to wręcz arcydzieło. Już niebawem sami będziecie mogli się przekonać czy tak właśnie jest. Do lektury tej książki trzeba podejść z namysłem i powoli delektować się każdym słowem. To nie jest powieść do szybkiego przeczytania. Jej głównym bohaterem a zarazem narratorem jest Franz Ritter - wiedeński muzykolog zafascynowany Orientem. Jego wspomnienia to swoisty dziennik, który momentami kojarzy się nam z literackim esejem. Ten tekst przypomina najlepsze klasyczne powieści. Wszystko zaczyna się od bezsennej nocy. Główny bohater próbuje podsumować swoje życie i przywołać w pamięci najważniejsze wspomnienia. Dzieje się tak za sprawą dwóch wydarzeń. Po pierwsze dowiaduje się on o swojej chorobie a po drugie otrzymuje list od ukochanej kobiety. Mnóstwo myśli, emocji, wrażeń sprawia, że nie może zasnąć i zaczyna wspominać to, co...

Renax | 2017-06-20
Przeczytana: 18 czerwca 2017

Przede wszystkim nie jest to powieść fabularna, jak można by wnioskować w blurbów i zapowiedzi. To gatunek synkretyczny, z elementami zdarzeń, ale przede wszystkim z przewagą eseistyki. Eseje dotyczą sztuki, z przewagą na muzykę i pisarstwo.
Język książki jest piękny, zdania długie, wielokrotnie złożone, widać że pisane starannie, ale wszystko to stworzyło mieszankę nie do zrozumienia. Może to ja taka głupia byłam albo nie mogłam się skupić, ale nie mogłam pojąć o co chodzi narratorowi. Tęskni za Sarą, którą uwielbia za jej kobiecość i erudycję, ale kompletnie nie zrozumiałam, gdzie wyjechała Sara, dlaczego ich związek się nie spełnił itd. Pisze autor o barwnym Islamie, który został zgładzony przez wojnę i radykałów, ale tego wszystkiego nie znalazłam w książce. Książka jest chyba bardziej zapisem myśli i emocji narratora, egzaltowanego erudyty, który nie skonsumował związku z piękną i mądrą kobietą.
Przebiegałam linijki wzrokiem nie mogąc się skupić i z każdą stroną coraz...

Mariolka | 2017-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2017

Ta dyszka, to duża pokusa. Nie zdarzyło się wcześniej, by jakakolwiek lektura dała mi tak głębokie przekonanie, że czytam o sobie. Zatraciłam się w tym, doświadczyłam tak silnych emocji, jakby to wszystko działo się w realnym życiu. Ok, może zbieżność zdarzeń jest duża, a może to talent pisarza? Wiem, że wrażliwość ogromna, namacalna. Dla mnie coś wspaniałego i wszechogarniającego. Syćcie się. :)

MałaPisareczka | 2017-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2017

Franz Ritter to muzykolog, a także narrator opowieści zbudowanej w formie dziennika. Mężczyzna nie jest spełniony. Sięgając po kolejne źródło odprężenia w postaci opium, wspomina. Przeżywa niespełnioną miłość do Sary, która stała się uznanym naukowcem, orientalistką zafascynowaną obrazem Wschodu. Jego dziennik okazuje się swoistego rodzaju busolą ukazującą jednocześnie dwa kierunki: Europę i Bliski Wschód; Wiedeń i Syrię.

Jak już powyżej wspomniałam, Busola to powieść-pamiętnik człowieka w średnim wieku. Chronologia wspomnień nie ma tutaj najmniejszego znaczenia - miesza się nieustannie, jak to zresztą ma miejsce w umyśle każdego z nas. Każde słowo może przywołać kompletny obraz. I w tej książce podobna sytuacja ma miejsce. Z tym wyjątkiem, że najważniejsze są właśnie same myśli.

Franz co i raz spotyka się z Sarą. I tak się widują. I tak sobie rozmawiają. Spacerując po Wiedniu, rozważają obecne czasy; przyrównują do przeszłości i możliwej przyszłości. W jakiś sposób odczuwa się,...

eR_ | 2017-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2017

Strasznie długo czytałem tę książkę. Złożyło się na to kilka rzeczy. Najistotniejsza to taka, że nie mogłem przebrnąć przez tą "erudycję autora".
Obsypana nagrodami, "mój Boże, jeżeli takie powieści dostają wyróżnienia, to ja kończę z czytaniem w ogóle"-pomyślałem sobie po pewnym czasie.

Powieść złożona jest-na pierwszy rzut oka z jednego zdania. Aż tak erudycja autora poniosła. Pięknie skonstruowane, stawiające mnie jako czytelnika, w niekorzystnym świetle, bo za nic nie wiem co autor miał na myśli.
Albo jestem za głupi, żeby czytać takie dzieła, albo pisarz niestety przesadził w obrazie, który mi jako czytelnikowi chciał przekazać.

Podsumowując, to raczej zbiór esejów, niż zwykła, typowa opowieść. Nie dla każdego, to pewne. Ja poległem z kretesem.

Elwira | 2017-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2017

Przyjemność z podróżowania po takiej prozie jest bezcenna i tak wciągająca, że po skończeniu książki nie chcę się wcale opuszczać jej stron. Cudowny tajemniczy orient, sztuka, kultura – wymieszany z zachodem – przenikający się nawzajem.

Książka inspiruje ale i przybliża nam rejony nieznane, a w kontekście ostatnich zdarzeń w Europie, nawet takie (miejsca i ludzi) których się obawiamy.
Tytułowa Busola jest tu symboliczna wskazuje wschód, ale ten właściwy piękny i artystyczny, inspirujący do pięknych i wielkich rzeczy. Jej karty przemawiają do czytelnika uniwersalnym językiem – sztuki, miłości, tolerancji, czy zrozumienia.

Piękno języka, którym została napisana, na długo pozostanie w naszych sercach, być może nawet na zawsze.

Dominika Rygiel | 2017-06-26
Na półkach: Przeczytane, 52 / 2017
Przeczytana: 26 czerwca 2017

Bezsenność niejedno ma imię. Może by ciszą, może być wsłuchiwaniem się w tykanie zegara. Może być bezsensownym wpatrywaniem się w sufit lub nieustanną próbą przymknięcia oczu. Bezsenność może mieć posmak ciepłego wypitego łapczywie mleka lub zapach spoconego ciała omotanego kołdrą, spowitego duchotą sypialni. Może być modlitwą o lepsze jutro, a może być zamglonym wspomnieniem, mirażem wyłaniającego się z narkotycznego zamroczenia.

Franz Ritter jest w opioidalnym transie. Opium to jego sposób na ujarzmienie własnych demonów. To jedyny sposób na bezsenność. Odurzony narkotycznymi oparami muzykolog ma nadzieję na sen. Ten jednak nie nadchodzi. Franz śni na jawie. Jego nocny spleen to rojenia senne, omamy, majaki, egzotyczny trans ośrodkiem którego jest Ona. Sara niejedno ma imię. Rudowłosa orientalistka przybiera postać miast Bliskiego Wschodu. Na strukturę jej ciała składają się między innymi ulice Melle, Medyny, Teheranu czy Aleppo. To piękność, na wskroś której przebrzmiewa muzyka...