Ministerstwo niezrównanego szczęścia

Tłumaczenie: Jerzy Łoziński
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
The Ministry of Utmost Happiness
AMisz

"Ministerstwo niezrównanego szczęścia" zabiera nas w wieloletnią podróż po indyjskim subkontynencie, ale przede wszystkim wnika głęboko w życie wyśmienicie odmalowanych postaci, z których każda szuka bezpiecznego miejsca, sensu, miłości. Ta niezwykła, pięknie opowiedziana książka, głęboko ludzka i ogromnie czuła, na każdej stronie demonstruje, jak cudownym darem narratorskim obdarzona jest...

Ta niezwykła, pięknie opowiedziana książka, głęboko ludzka i ogromnie czuła, na każdej stronie demonstruje, jak cudownym darem narratorskim obdarzona jest Arundhati Roy.

Na cmentarzu pod murami Starego Delhi na wytartym perski dywan przesiaduje Andźum. Na betonowym chodniku znienacka, tuż po północy, pojawia się malutkie dziecko. W zaśnieżonej dolinie zrozpaczony ojciec pisze do swej pięcioletniej córki list, w którym opowiada, kto zjawił się na jej pogrzebie. W mieszkaniu na drugim piętrze samotna kobieta, odpalając papierosa od papierosa, czyta swoje dawne notatki. W Zajeździe Jannat dwoje ludzi, którzy znali się przez całe życie, śpi tak mocno się obejmując, jakby dopiero się spotkali.

Narracja toczy się szeptem i krzykiem, z radosnymi łzami, ale i gorzkim śmiechem. Bohaterowie Ministerstwa niezrównanego szczęścia , i bliscy i dalecy, zostali złamani przez świat, w którym żyjemy, ale zlepieni no nowo przez miłość. Dlatego też nigdy się nie poddadzą.

źródło opisu: http://www.zysk.com.pl/nowosci%2C-zapowiedzi/minis...(?)

źródło okładki: http://www.zysk.com.pl

vandenesse | 2018-06-02
Na półkach: 2018, Przeczytane, BOK
Przeczytana: 02 czerwca 2018

Tak bardzo nierównej książki już dawno nie czytałam. W połowie wydała mi się tak wstrętnie nudna i rozwlekła... tak przesiąknięta polityką i historią, że po prostu porzuciłam ją dla innych. Jednak po kilku dniach wróciłam... jak wraca się do męczącego ale fascynującego związku... i zauroczyła mnie totalnie. Historia kilku głównych postaci jest tak przedstawiona, że mam ochotę ucałować panią Roy. Pierwszą połowę męczyłam dwa tygodnie... drugą połknęłam w dwa wieczory. Ale to jednak za mało, abym mogła z czystym sumieniem ją polecać. Męczyć się „bo doceniamy kunszt autorki”... coś tu jest nie tak...

aali | 2017-11-01
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 01 listopada 2017

"Ministerstwo niezrównanego szczęścia" jest wymagającą i barwną podróżą przez Indie. Poetycką, magiczną wyprawą przepełnioną empatią i współczuciem. Pesymistyczną, ale i pełną wysmakowanego humoru opowieścią mocno zaangażowaną w sprawy swojego kraju. Arundhati Roy jak nikt inny potrafi wsłuchać się uważnie w los zwyczajnego człowieka, z ogromną wrażliwością opowiedzieć jego potrzaskaną historię. "Powoli stając się każdym.(...) Powoli stając się każdym."
Przepiękna, hipnotyzująca, wielka powieść.

anetapzn | 2018-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2018

Trudna książka. Lekturę zaczynałam trzykrotnie. W końcu przeczytałam całą książkę i choć doceniam kunszt pisarski Roy, jej zaangażowanie w sprawy Indii, ukazanie tego barwnego, a jednocześnie dla nas Europejczyków okrutnego kraju, to książka nie znajdzie się na liście moich ukochanych powieści. Z jednej strony jest mistrzowsko napisana z drugiej...o kuriozum...w wielu momentach po prostu nudna.
Z tego też powodu nie daję książce żadnej oceny. Gdybym się na to zdecydowała musiałabym dać dwie noty- jedna oceniałaby kunszt autorki, który niewątpliwie jest wysoki, a druga moje własne odczucia.
Ministerstwo...nie odpowiadało mi przede wszystkim pod względem licznych dygresji. Roy ma trudny styl pisarski, ciężko czyta się jej powieści. Dygresje i to bardzo, bardzo liczne sprawiały, iż czytając książkę wybijałam się z tematu, z jej rytmu. Powrót w koleiny fabuły był za każdym razem trudny.
Poza tym taki sposób narracji sprawiał, iż szalenie trudno było mi wczuć się w losy bohaterów,...

awita | 2018-06-03
Przeczytana: 31 maja 2018

Po 20. latach od „Boga rzeczy małych” (nagrodzonego Bookerem) indyjska pisarka, działaczka, feministka, postać bardzo kontrowersyjna w Indiach, napisała (po angielsku) „Ministerstwo niezrównanego szczęścia”, powieść tak wielobarwną, skomplikowaną, poszarpaną, potrzaskaną, pełną tragedii, bólu, jak współczesne Indie.

Mnie ta książką całkowicie pochłonęła, mimo że po drodze, gdzieś w 1/3, miałam chwile zwątpienia, gdyż nie rozumiałam skomplikowanego kontekstu społeczno-kulturowego, pogubiłam się w nadmiarze nazwisk, zdarzeń i powiązań między nimi. Jak zauważyłam, wielu czytelników właśnie wtedy porzuciło powieść. Nie róbcie tego! Po prostu trzeba założyć, że nie wszystko musi być do końca zrozumiałe, zwłaszcza jeśli się nie jest znawcą problemów tego kraju. Warto ten trudniejszy moment przetrwać i dać się wchłonąć przez klimat powieści. Rytm języka, sposób opowiadania, jest tu bardzo ważny, literacko niezrównany.

Jest jedyna w swoim rodzaju powieść, czasem pełna liryzmu,...

Mila Pi | 2017-10-29
Na półkach: Przeczytane, Zarzucone 2017
Przeczytana: 29 października 2017

Bóg rzeczy małych był dla mnie czytelniczym objawieniem przed laty. Do tej pory w moim dwudziestoletnim wydaniu tej powieści trzymam wycinki prasowe z tamtego okresu, gdy książka ta rzuciła na kolana wielu recenzentów.
Ministerstwo.. jednak mnie rozczarowało. Niektóre książki są wysokiej jakości literaturą i widać to niezależnie od własnych wrażeń. Obiektywnie zasługują na wysokie noty. Ministerstwo.. takie właśnie jest - doceniam obiektywnie tę książkę, jednak subiektywnie sprawiła mi zawód. Sposób narracji zbyt upstrzony dygresjami i rozwlekły, nie potrafiłam współczuć z postaciami, skupić na nich swoich emocji i przeżywać ich losy.

Thalita | 2017-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2017

Każdy, kto mnie zna i czyta mojego bloga wie, że literatura indyjska to jedna z moich największych pasji a każde jej nowo wydane dzieło muszę choćby przekartkować. Dlatego też ogromną gratką zdała mi się być powieść Arundhati Roy „Ministerstwo niezrównanego szczęścia”. Pisarka zaliczana jest do ścisłego grona najlepszych indyjskich prozaików, toteż z wielkim zainteresowaniem zabrałam się za jej najnowsze dzieło.

Akcja powieści toczy się przez ostatnie 60 lat historii Indii, z naciskiem na współczesność. Jej bohaterami są reprezentanci najbardziej specyficznych (dla Europejczyka – dziwacznych) grup społecznych Indii. Mamy tu zatem i hidźrę Andźum (hidźra to mężczyzna czujący się kobietą, transseksualista, hidźry przebierają się w kobiece stroje, noszą mocne makijaże i dużo biżuterii, stosunek do nich jest dość niejednoznaczny – z jednej strony są zapraszane na przyjęcia, festyny itp., by rozbawić gości swą muzyką i śpiewem, z drugiej wśród Indusów wciąż żywe jest przekonanie, że...

Martyna | 2018-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2018

Uwielbiam książki w takim stylu, życie prywatne wielu bohaterów (z których nikt nie jest tym "głównym") silnie osadzone w realiach politycznych, kulturowych i społecznych. Chwile beztroski przeplatają się z dramatycznymi a czasami wręcz tragicznymi momentami. Nie jestem znawcą ani historii, ani sytuacji politycznej, ani nawet nie znam szczegółowo kultury Indii - jednak wiem, że wyniosę z tej lektury nie tylko bardzo interesujące wątki fabularne, ale także gdzieś w pamięci pozostaną wątki i problemy z którymi boryka się ten naród i wcale to nie jest wymyślona historia... Polecam wszystkim ciekawym świata!

RzeczGustu | 2017-10-23
Przeczytana: październik 2017

Ministerstwo niezrównanego szczęścia nie jest lekturą na przyjemny wieczór. Może drażnić, może nużyć, może wzbudzać niesmak. Mimo zaangażowania w problemy aktualnej rzeczywistości nie podaje ani prostych diagnoz, ani remediów. To jedna z powieści, które nieustannie zadają czytelnikowi pytania wymagające odpowiedzi, choćby odkrywających niewygodną prawdę o nim samym.

Zadajcie je sobie. Andźum, Saddam, Tilo, Naga, Musa, Garson Horbat i Panna Dźebin czekają.

Cała recenzja --> http://www.rzeczgustu.com.pl/recenzje/ksiazki/ministerstwo-niezrownanego-szczescia

Gusiołki | 2017-11-01

Cegła,rozwlekła,nudna,,pełna nazewnictwa,historii,polityki obcej mi kulturowo,poległam,na tarczy pozostanę.

pryska | 2018-05-06
Przeczytana: 06 maja 2018

Indie to taki egzotyczny kraj... jeszcze wiele literek będę musiała poskładać, żeby oswoić się z tamtym rejonem świata...
a książkę polecam gorąco, mimo że początek jest trudny - niezrównanie obcy... swoją drogą bardziej pasowałby tytuł "ministerstwo niezrozumiałego szczęścia" - ale do czasu :)
idealna lektura na aktywny urlop