The secret wife

powieść historyczna
Avon
2016-08-25
2016-08-25

Miłość.... tylko ona jest ponad czasem, ponad podziałami, ponad życiem, ponad starością, ponad całym złem jakie spotyka nas na tym łez padole. To o niej jest ta opowieść... to o jej nie powtarzalności, o jej głębi i o tym, że kochając nie myśli się o sobie. Książkę pochłonęłam, ponieważ uwielbiam takie powieści. Wątek historyczny oczywiście dodał piekna i uwznioslil całość ale też i uzmysłowił mi, że nie ważne czy jest się wielką księżną czy zwykłym żołnierzem, uczucia zawsze czynią z nas istoty ponadczasowe i potrafiące pokonać wszystko, czasem też siebie. Polecam serdecznie.

Historia osadzona jest w dwóch ramach czasowych. 1914 -Wielka Księżna Tatiana z rodu Romanowów zakochuje w oficerze kawalerii. To nie był dobry czas na miłość, gdy wielkimi krokami zbliżał się koniec najpotężniejszej monarchii.
2016- Kitty uciekając przed cierpieniem z powodu zdrady męża, zaszywa się w domku odziedziczonym po pradziadku, a tam stopniowo odkrywa sekrety rodzinne.
Zaczęłam czytać "Sekret Tatiany" i myślę sobie- książka jakich wiele. Tyle już napisano o Romanowach na różne sposoby i z różnymi wątkami. I co to za sekret? że się zakochała? Powiem szczerze do setnej strony trochę się nudziłam. Zakochani gdy tylko mogli spijali sobie z dzióbków, z kolei bohaterka z czasów współczesnych międliła i jęczała. Dopiero potem historia zaczęła przybierać interesujące kształty, a fabuła nabrała rozpędu i wciągnęła mnie w wir opisanych wydarzeń. Wtedy dopiero zrozumiałam zachwyty nad tą książką.
Moja fascynacja historią rodu Romanowów zaczęła się po przeczytaniu "Szlacheckiej córki" Natashy Borovski. Losy carskiej rodziny widziane od strony przyjaciółki Wielkich Księżnych plus jej wojenne perypetie. I tą serdecznie wam polecam. Ja mam wydanie z 1993 roku. Może jest gdzieś jeszcze na allegro, w antykwariatach czy w bibliotekach. Gdyby jakieś wydawnictwo pokusiło się o wznowienie wydania, polecałabym wam w ciemno- kupujcie. Jest jeszcze bardziej emocjonująca niż "Sekret Tatiany

Bardzo fajna gra ciekawa opowieść o księżniczce Tatianie i oficerze Dymitra. Druga historia to o prawnuczce Dymitra Kitti która odziedziczą dom po pradziadku i odkrywa tajemnice. Polubiłam tą pisarkę szkoda że ino 3 książki są w mojej bibliotece.

2086

Miejscami niedorzeczności np. spacer w psem ulicami miasta w czasie rewolucji przy temperaturze minus 29C ale generalnie bardzo zgrabnie napisana alternatywna wersja okrutnej śmierci ostatnich carów.

Bardzo lubię jak w powieść są wplatane wątki historyczne.
Książka napisana prostym językiem, część współczesna trochę „przegadana”, ale mimo wszystko bardzo mi się podobała ta książka

Bardzo lubię jak w powieść są wplatane wątki historyczne.

To druga książka tej autorki i już wiem ,że przeczytam wszystkie ,które mi się uda wypożyczyć .Bardzo lubię styl, sposób pisania. To fikcja literacka ale opierająca się na prawdziwych wydarzeniach, osobach.
Akcja toczy się dwutorowo co bardzo lubię.
Historia Tatiany i Dymitra przeplata się z historią Kitty i Toma.
Dwie różne historie ale związane tajemnicą ,która je łączy.
Wdzięczna jestem osobie ,która mnie zachęciła do sięgnięcia po książki tej autorki ,do tej pory dla mnie nieznanej.

Akcja toczy się dwutorowo co bardzo lubię.
Historia Tatiany i Dymitra przeplata się z historią Kitty i Toma.
Dwie różne historie ale związane tajemnicą ,która je...

Uwielbiam książki Gill Paul, fikcja literacka która opiera się na prawdziwych osobach i wydarzeniach. Byłam zachwycona książka o Wallis Simson. Tym razem autorka postanowiła wziąć na warsztat osobę Tatiany ze słynnej dynastii Romanowów.

Historia dzieję się w dwóch płaszczyznach czasowych, w przeszłości czyli w roku 1914 i w czasach obecnych 2016. W dwóch różnych miejscach, przeszłość to carska Rosja, jeszcze wtedy kolebka kultury, pełna przepychu, znanych osobistości, teraźniejszość to Ameryka i mały domek nad jeziorem, w którym Katie chce poznać przeszłość swojego pradziadka, o którym rodzina milczała. Dziewczyna dowiaduje się o nim, tylko dzięki kancelarii adwokackiej, która kontaktuje się z nią w sprawie spadku, po nieżyjącym od dawna przodku. Małżeństwo Katie przeżywa kryzys, więc ta pakuje się i leci do Ameryki, szukać prawdy o dziadku Dymitrim.
Tatiana Romanowa, córka cara, najważniejsza rodzina w Rosji. Dziewczyna pełna pasji, ale i delikatności, zostaje pielęgniarką, opatruje rannych żołnierzy i tak zakochuje się w Dymitrze, a on odwzajemnia tę miłość. Wie, że Car zgodzi się na ich ślub, niestety wojna ich rozdziela, a historię makabrycznej zbrodni dokonanej na Romanowach przez bolszewików zna każdy. Jednak może Tatiana przeżyła, może udało się ją uratować, takie nadzieje na Dymitri i wierzy, że kiedyś ją odnajdzie.

Wiem, że książka jest fikcją, ale i ja miałam nadzieję, na ratunek Tatiany. Przez lata wiele kobiet podawało się za cudownie ocalone córki Romanowów. Jednak odnalezione szczątki mówią co innego, wszyscy w bestialski sposób zostali zamordowani i mimo że mieli szansę na ratunek, nikt z ich rodziny rozsianej po całej Europie nie udzielił im ratunku.

To fikcja literacka ale nie sposób zatracić się w tej historii, a nawet w nią uwierzyć. Jest to piękna opowieść a jednocześnie bardzo smutna i bolesna. Jeśli znacie autorkę, wiecie z jaki sposób pisze, jeśli nie to polecam zapoznać się z jej twórczością.

Czegoś mi zabrakło...
Ogólnie opowieść jest interesująca,można by powiedzieć, że szybko pochłonęłam połowę książki i... No właśnie, środek, był średni, nudnawy, ledwo wracałam do czytania, jednak koniec jakoś na nowo mnie zainteresował, dlatego 8/10.

Czegoś mi zabrakło...

Początkowo dłużyła mi się i już chciałam się poddać, ale potem wciąga i trzyma w napięciu do końca. Polecam.

Bardzo fajna książka. Można zagłębić się w historie rodziny Romanowów, a jednoczenie przeczytać książkę o wielkiej miłości.

• Historyczne