Ulotne nadzieje

MANDO
2020-10-14
2020-10-14
Anna Gralak

Po Europejczykach Orlando Figesa, książkę, której fabuła osadzona jest podczas wojny krymskiej 1853-56, czytało się wybornie. Dużo pracy, ciekawe losy bohaterów. Polecam.

Kolejna infantylna historyjka z bezdennie głupią główną bohaterką na tle wojny, której tak naprawdę nie ma. Morał historii jest taki, że może się spodobać czytelniczkom mentalnie podobnym do głównej bohaterki - Lucy (a takich panienek nie brakuje stąd zapewne tak wysokie oceny tej książki) "Dopóki facet jest piękny, młody i zaspokaja cię w łóżku to bierz co możesz i licz na to co jeszcze dostaniesz, a jak tylko zaczynają się problemy, trudności i niepowodzenia to uciekaj od niego jak najszybciej nie licząc się z nikim i z niczym".
Postać głównej bohaterki jest tak płaska i denerwująca, że trudno ją lubić. Wbrew założeniom autorki i opiniom współbohaterów z książki nie mądrzeje i nie dojrzewa z czasem: (reakcja rzekomo dojrzałej Lucy na delfiny: "Spójrz jakie kolorowe rybki". ). Do końca jest infantylną głupiutką egoistką, z którą wszyscy obchodzą się jak z jajem.
Wojny krymskiej też tu jest jak na lekarstwo, chociaż autorka twierdziła w podziękowaniach, że wiele na temat tej wojny czytała. Dla mnie wojna z tej książki ma jeden obraz:: Lucy przechadzająca się po obozie brytyjskim w odświętnej, wystawnej sukni......podczas gdy przez myśl jej nie przechodzi, że ani nie jest to stosowny strój, ani miejsce w takich okolicznościach.......W książce jest wiele takich kwiatków, są też zaprzeczenia: w jednym miejscu autorka pisze, że Lucy nie potrafi gotować, a nawet obierać ziemniaków, podczas gdy po kilku tygodniach sama mieszka i przygotowuje smaczne i pożywne jedzenie.......
Oczywiście jak zawsze bywa w tego typu książkach główne bohaterki w bardzo minimalnym stopniu odczuwają trudy wojny, nigdy nie dzieje się im nic złego (jest jedna scena "napaści", ale w toku dalszych wydarzeń przyprawia ona czytelnika tylko o pusty śmiech), wszyscy im zawsze bezinteresownie pomagają i wszędzie przyjmują z otwartymi ramionami, nie oczekując nic w zamian........
Proszę nie obrażać autorki "Przeminęło z wiatrem" i nie porównywać "tego czegoś", do absolutnego klasyka powieści historycznej. Margaret Mitchell nie bała się ani trudnych tematów, ani kontrowersyjnych rozwiązań akcji. Gill Paul wszystko uładza i lukruje, a zamiast wzbudzić w czytelniku zapadające w duszę emocje, powoduje niestrawność od nadmiernej słodyczy i złość na głupotę historii i jej bohaterów. Zakończenie to kpina z czytelnika i z czasu, który poświęcił tej książce. Widać, że Autorka w trakcie "wystrzelała wszystkie pomysły" i na końcówkę już nic nie zostało. Może to i lepiej, bo jak długo można traktować czytelnika jak głupka, który łyknie każdy kit. Obok "Przeminęło z wiatrem" to "dzieło" ani nie stało, ani nie leżało.
Najgorsza książka autorki jaką do tej pory czytałam. Nie polecam. Szkoda czasu.

Nadzieje, marzenia to one nas trzymają i nadają nam ses życia, ale też za które trzeba zapłacić najważnieższą cenę..
Niesamowita historia polecam...

Niesamowita historia polecam...

Nie jest to może literatura wybitna, ale książka pisana z sercem...pełna emocji i wzruszeń. Polecam dla wrażliwców :)

Historia to moj konik! Szczególnie czasy II wojny światowej dlatego bardzo chętnie sięgam po literaturę o tematyce wojennej. Dlatego też, gdy zobaczyłam, że historia tej książki osadzona jest w czasie wojny krymskiej z chęcią po nią sięgnęłam.🔥
Ale jak szybko po nią sięgnąłem tak szybko moj zapał opadł i dlatego pierwszy raz nie wystawie książce oceny. Juz Wam mowie czemu!
"Ulotne nadzieje" to historia dwóch sióstr, które są od siebie całkiem odmienne. 17-letnia Lucy to roztrzepana, otwarta i towarzyska młodsza siostra, ktora zakochala się w oficerze tego samego dnia w którym go poznala. Dorothea straszą rozwazna siostra, ktora po śmierci ich matki starala się ją zastąpić młodszej siostrze. Lucy wbrew zdrowemu rozsądkowi i ostrzezeniom starszej siostry postanawia poślubić Charliego jak najszybciej. Ta decyzja zmieniła ich życie diametralnie. Lucy w gniewie postanawia wyjechać z mężem na wojne i pomagać mu na froncie w obozie. Z niegdyś roztrzepanej i lekkomyślnej dziewczyny staje się dojrzala kobietą. Ukształtowało ją to z czym przyszło jej zmierzyć na wojnie, to co zobaczyla, doświadczyła i przeżyła.
Starsza siostra nie mogąc znieść rozłąki z siostrą postanawia również wyruszyć na front i pomagać rannym jako pielegniarka, lecz ma w tym swoj ukryty cel: odnaleźć siostre.

Styl pisania autorki przypadł mi do gustu, czyta się lekko, ale to nie moj klimat. Wojennych szczegołów nie ma zbyt dużo. Wojna stanowi jakby tło całej historii, siostrzanej i romantycznej miłości Lucy. Z tyłu głowy ciągle porównywałam ją do "Słowika" gdyż pod wieloma względami jest do niej podobna, a jak wiecie "Słowika" kocham. To była bardziej historia o miłości niz o wojnie. Mi nie przypadła do gustu, ale wielu z Was może jeśli lubicie czytać o sile miłości, determinacji, odwagi i wielkich namiętnościach.

Fantastyczna.

Fantastyczna.

1. Bardzo infantylna i mało wiarygodna historia.
2. Bohaterka niedojrzała, wydarzenia mało prawdopodobne.
3. Wszystko ma charakter lukrowany.
4. Nie jest to pozycja, która coś zmieni w życiu czytelnika, nie skłoni do żadnej refleksji. Wakacyjna opowiastka dla zabicia czasu.

1. Bardzo infantylna i mało wiarygodna historia.
2. Bohaterka niedojrzała, wydarzenia mało prawdopodobne.
3. Wszystko ma charakter lukrowany.

Kolejna powieść Gill Paul,która wciąga od pierwszej strony.Tym razem autorka przenosi nas w czasy wojny krymskiej czyli do roku 1854.
Lucy,główna bohaterka zakochuje się w przystojnym oficerze Charliem i wbrew woli rodziny wychodzi za niego za mąż i wraz z nim podąża na ogarnięte wojną tereny.Życie w obozie wojskowym to dla Lucy przyspieszony kurs dojrzewania,w dodatku niedługo dochodzi do tragicznych wydarzeń.
Śladem siostry podąża Dorothea jej starsza siostra,która przyłącza się do grupy pielęgniarek chcących pomagać w polowych szpitalach.
Czy siostry się odnajdą?? Jak ułoży się ich życie?? Zachęcam do lektury tej interesującej powieści.Polecam!!

Trochę mi zeszło czytanie tej książki, może to przez motyw wojenny. Ogólnie książka mi się podobała, mimo tego, że jest dosyć smutna.

Bardzo dobra powieść a jednocześnie fascynująca i nie pozwalająca się oderwać. Przeczytałem całą z wielką radością i to była dla mnie przyjemność. Uwielbiam takie sagi jak ta książka.
Polecam

Polecam

Dodaj cytat z książki Ulotne nadzieje