Rudolf Gąbczak i stan wyjątkowy

Cykl: Rudolf Gąbczak (tom 5)
Wydawnictwo: W.A.B.

Nowa powieść z Rudolfem! Piąta część bestsellerowego cyklu powieściowego: perypetie dorosłego już Rudolfa i jego 10-letniej córki! Rudolf Gąbczak powraca! Samotny ojciec dziesięcioletniej Broni, bezrobotny aktor, zmuszony, by znów zamieszkać ze znienawidzoną matką – Rudolf inaczej wyobrażał sobie dorosłe życie. Jednak nie zamierza się poddawać! W końcu miłość i pasja zawsze zwyciężają....

Rudolf Gąbczak powraca! Samotny ojciec dziesięcioletniej Broni, bezrobotny aktor, zmuszony, by znów zamieszkać ze znienawidzoną matką – Rudolf inaczej wyobrażał sobie dorosłe życie. Jednak nie zamierza się poddawać! W końcu miłość i pasja zawsze zwyciężają. Prawda?

Pełna wyrazistych postaci i nieoczekiwanych zwrotów akcji powieść Joanny Fabickiej bawi do łez. A jak udowadnia rodzina Gąbczaków, nic tak nie pomaga w walce z trudami życia i łysieniem plackowatym, jak poczucie humoru.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,75317,Rud...(?)

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,75317,Rud...»

kryminalnakuchnia | 2017-04-03
Na półkach: Ulubione

UWAGA, UWAGA, RUDOLF GĄBCZAK WŁAŚNIE ZDETRONIZOWAŁ "LESIA", W KATEGORII FUJARA WSZECH CZASÓW.

Jestem bardzo wybredną konsumentką jeśli chodzi o dobór literatury. Nie zadowala mnie bylejakość i tandeta, których niestety dookoła nie brakuje. Na szczęście mam też niesamowity zmysł, który pomaga mi wyszukiwać prawdziwe perełki.

I choć "Rudolf Gąbczak i stan wyjątkowy" na pierwszy rzut oka na białego kruka nie wyglądał, to uwierzcie, że przy bliższym poznaniu zdecydowanie zyskuje w każdej płaszczyźnie.

Joanna Fabicka i jej "Rudolf" jest książka wręcz uniwersalną dla każdego, niezależnie od płci, wieku czy orientacji seksualnej. To książka, która przede wszystkim śmieszy i bawi do łez. To kapitalny czasoumilacz dla całej rodziny.

Forma dziennika, zastosowana przez autorkę, powoduje, że książkę pochłonęłam niczym sernik z najlepszej austriackiej kawiarni.

Autorka wręcz po mistrzowsku przenosi czytelnika na Pragę, do wyimaginowanego świata Rudolfa Gąbczaka. Niespełnionego aktora z...

PABLOPAN | 2017-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2017

Genialna satyra na prezesową RP.

Joanna Fabicka zabiera nas w epicentrum stanu wyjątkowego. To właśnie w nim mamy szansę poznać premiera, który gustuje w damskich perukach i brata się z imigrantami. Tu też poznajemy los jednej z eurosierot - dziewięcioletniej Broni o niewyparzonym języku. Tutaj też spotkamy zdziwaczałą terapeutkę przeżywającą kolejną młodość. To tu, w końcu, poznamy Rudolfa Gąbczaka, który bycie życiową niedojdą i nieudacznikiem ma we krwi. Patchwork bohaterów i komicznych sytuacji uszyty jest w mistrzowski sposób, a wszystko to okraszone jest soczystym językiem i inteligentnym dowcipem. Wielkie brawa za przedstawienie w krzywym zwierciadle współczesnych wydarzeń politycznych. Podwładny ministra obrony narodowej, młodzian uwielbiający żelki o smaku coli - istny majstersztyk. Książka działa jak narkotyk, z jednej strony ciężko się od niej oderwać, a z drugiej poprawia humor szybciej niż najlepsze używki. Cała historia pokazuje, że nawet będąc niedojdą, warto...

Katherina87 | 2017-05-03
Na półkach: Literatura polska

Pragnę podziękować Grupie Wydawniczej Foksal za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Rudolf Dąbczak i stan wyjątkowy to piąty tom przygód zwariowanego Rudolfa.

W książce powracamy do Rudolfa dziesięć lat starszego. Rudolf ma już trzydzieści lat, rozwodzi się i ma dziewięcioletnią córkę Bronię. Jego kariera nie oszukujmy się stoi w miejscu gdyż Rudolf jest bezrobotnym aktorem. Zmuszonym przez życie by powtórnie zamieszkać razem z matką. Nie raz dojdzie do wniosku, że nie tak wyobrażał sobie swoje dorosłe życie. Bo jedyne, czego dorobił się w swym dorosłym życiu to nadwaga, łysina i zaburzenia erekcji. Jedyny pozytywny aspekt swojego życia widzi w swojej córce Broni, dziewczynce nieszczególnie ładnej, gdyż odziedziczyła urodę właśnie po nim, a nie po swojej pięknej matce. Ale pomimo braku urody dziewczynka nadrabia innymi cechami. Jest odważna i nad wiek inteligenta. Jedyne, z czym ma problemy to z ortografią.
Książka w komiczny sposób porusza wiele aktualnych wydarzeń z...

WielkiBuk | 2017-05-08
Przeczytana: maj 2017

„Rudolf Gąbczak i stan wyjątkowy” to prawdziwy wyższy poziom Rudolfa i jednocześnie równie przezabawna kontynuacja całego cyklu, z którym można spędzić kilka rozrechotanych wieczorów, roniąc od czasu do czasu pomniejszą łezkę. I nie wiadomo, czy to łza szalonej radości, czy wzruszeń nad dolą polskiego Kandyda, chociaż naiwnego optymizmu tu jak na lekarstwo. Raczej cięty dowcip, miejscami satyra na okoliczną rzeczywistość, czyli tragikomizm w pigułce. Komu brakuje porządnej dawki śmiechu, a obce mu są wciąż perypetie Rudolfa Gąbczaka, jego przyjaciół i rodziny, ten powinien nadrobić zaległości. Poprawa nastroju w wybornym stylu gwarantowana.

rude_recenzuje | 2017-05-13
Na półkach: 2017

Rudolf bezapelacyjnie okazał się najśmieszniejszym książkowym bohaterem wszechczasów, a autorka – Joanna Fabicka – stworzyła małe satyryczne dzieło z życia tego niedojdy.

Rudolf Gąbczak i stan wyjątkowy to piąty tom serii z Rudolfem w roli głównej. Są to książki, w których autorka prezentuje życie tytułowego bohatera, w zestawieniu z innymi, równie specyficznymi, stworzonymi na rzecz książki postaciami. Poprzednich tomów nie czytałam – zabrałam się za cykl od piątej części– ale tak jak poprzednie cztery traktowały o młodzieńczym życiu Rudolfa, tak ta przedstawia jego dorosłe życie. Wszystkie tomy są ze sobą związane (zalecane jest czytanie według chronologii ich publikowania), ale zabranie się za serię od piątego tomu nie skutkuje zepsuciem sobie przygody z wcześniejszymi częściami, jeżeli ktoś zdecyduje się na cofnięcie w czasie – może pojawią się nieznaczne spoilery odnośnie życia głównego bohatera, ale nie będą one tak odczuwalne.

Rudolf Gąbczak i stan wyjątkowy to...

Puma | 2017-04-24
Na półkach: (2017)
Przeczytana: 24 kwietnia 2017

Wielki powrót bohatera tragikomicznego!

Przeczytałam cztery poprzednie części i chociaż wspominałam je miło to zatarły się w mojej pamięci - aż do teraz.

Rudolf Gąbczak jest dla mnie polskim odpowiednikiem Adriana Mole'a. Co prawda w życiu codziennym nie wytrzymałabym z nim dłuższej wymiany zdań, ale w książce kocham Go miłością szczerą i prawdziwą... aż do bólu brzucha (za śmiechu - naturalnie).

Bohater ma już swoje trzydzieści lat, zaczyna łysieć, cierpi na brak pieniędzy i nadmiar kilogramów, jest też w trakcie rozwodu, a do tego został samotnym ojcem. Życie go nie oszczędzało. Jednak niespełniony aktor (jeszcze nikt nie poznał się na jego talencie) nie wraca sam - towarzyszą mu zwariowani przyjaciele, dysfunkcyjna rodzina oraz córka Bronia, która skradła moje serce swoim "Dzienniczkiem uczuć Broni Gąbczak".

W tle znaleźć można sporo wydarzeń, o których było głośno w ostatnim czasie. Nie zabrakło polityki (to za sprawą BB Blachy, który jest przyjacielem Rudolfa, a zarazem...

janielka | 2017-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2017

Trafiła ostatnio w moje ręce kolejna książka Joanny Fabickiej z przygodami Rudolfa Gąbczaka. Przyznam się, że czytałam wszystkie części tej przezabawnej pełnej humoru, może trochę głupkowatej, ale super na odstresowanie książki.

Jest to pozycja bardzo uniwersalna, w zasadzie dla każdego czytelnika. Jej zadaniem jest przede wszystkim rozśmieszyć czasami nawet do łez.

Tu Rudolf ma trzydzieści lat , jest w trakcie rozwodu i opiekuje się dziewięcioletnią córką.
Jest to forma dziennika, co dodatkowo bardziej wciąga i pochłania bez reszty. Czyta się szybko w zasadzie to lektura na jeden dzień.
Autorka przenosi nas na Pragę, gdzie mieszka Rudolf. Jest niespełnionym aktorem z początkami łysienia plackowatego, jednak nadal ma nadzieję, że spełni się jego marzenie o zagraniu jakiejś poważnej roli, która wzniesie go na wyżyny. Niestety mam wrażenie, że jego nieudaczność i pech z wiekiem wzrasta.

Jest on jednak silny i nie poddaje się. Z uporem dąży do celu. Liczne niepowodzenie, tok...

Darr | 2017-05-20
Na półkach: Posiadam

Rudolf Gąbczak powraca po dziesięcioletniej przerwie, by uraczyć nas nową porcją zakręconych przygód i rozśmieszyć do łez. Jego perypetie życiowe, wzloty i upadki (przeważnie upadki) okraszone są sporą dawką humoru sytuacyjnego budzącego zachwyt, a także niedowierzanie - pod tym względem autorka stanęła na wysokości zadania i nie zawiodła. Może tym razem w książce znalazło się zbyt dużo odniesień do bieżącej sytuacji politycznej, znanej i powielanej zwłaszcza przez tvn24, ale ostatecznie nie rzutuje to jakoś specjalnie na jakość tegoż dzieła. To dobra, śmieszna książka, przyjemna w odbiorze, ale nic poza tym :)

myrtij | 2017-05-08
Na półkach: 2017
Przeczytana: 06 maja 2017

Znasz Rudolfa Gąbczaka? Ja dopiero teraz miałam okazję go poznać, choć książka „Rudolf Gąbczak i stan wyjątkowy” to piąta część cyklu stworzonego przez Joannę Fabicką. Na szczęście, nawet jeśli nie czytałaś poprzednich części, nie będziesz się gubić w tej zabawnej powieści.

Rudolf Gąbczak ma trzydzieści lat, a początek historii zastaje go na pogrzebie ojca. Ale to nie jedyne nieszczęście, które ostatnio go spotyka, właściwie można by powiedzieć, że jego życie jest zaprzeczeniem powiedzenia, że nieszczęścia chodzą parami. Chyba, że mówimy na przykład o parach dziesiątek. Dowody? Rozwodzi się z żoną, nie ma pracy, ma nadwagę, musi zamieszkać znów u swojej matki, a jedyna córka, jego oczko w głowie, jest niestety podobna do niego. Czy może go spotkać coś jeszcze gorszego? Mam dziwne wrażenie, że odpowiedź może być twierdząca.

Najnowsza powieść Joanny Fabickiej to niesamowicie zabawna historia, często odnosząca się do bardzo aktualnych wydarzeń. Autorka nie stroni od realizmy, choć...

Ewa | 2017-04-16
Przeczytana: 15 kwietnia 2017

Pierwsze cztery części z Rudolfem w roli głównej po prostu uwielbiam, ubóstwiam i wracam do nich co jakiś czas.
Niestety ale ta część rozczarowała mnie. Co prawda gdzieś w oddali pozostał ten charakterystyczny styl autorki i za to wielkie brawa, natomiast moim zdaniem pewne elementy w książce zostały za bardzo przerysowane przez co dla mnie straciły swój niepowtarzalny urok i humor.
Salwy śmiechu wywoływały opisy nastolatka z dolegliwościami wieku starczego jak to miało miejsce w poprzednich częściach.
Z kolei w tej części spotykamy 30 letniego Rudolfa z którego autorka zrobiła zchorowanego 50 latka. Były takie momenty że opis Rudolfa, jego wygląd, choroby wywoływały u mnie nie śmiech tylko smutek i poczucie beznadziei.
Powrót po tak długim czasie do przygód Rudolfa niestety nie mogę uznać za udany. Może wynika to z faktu że dotychczasowe 4 części były tak dobre, że każda kolejna już jest trochę na siłę i nie jest w stanie dorównać poziomem do wcześniejszych części.