Cristiada - Los Cristeros Mexicanos 1926 - 1941

Wydawnictwo: Klinika Języka
9788364197321
historyczna
Marcin

W powierzchownych analizach historycznych rewolucje przedstawiane są jako zrywy ciemiężonego ludu, natomiast ruchy kontrrewolucyjne jako te, które są dyrygowane i przeprowadzone przez elity społeczne. Jednak historia meksykańskich cristeros (chrystusowców) udowadnia coś zupełnie innego: że współczesne wielkie ruchy kontrrewolucyjne wyrastają wprost z ludu. Francuscy wandejczycy, hiszpańscy karliści, portugalscy migueliści albo meksykańscy cristeros są dowodem na istnienie prawdziwego kontrrewolucyjnego społeczeństwa. Większość podobnych inicjatyw powstaje bez wsparcia najważniejszych środowisk danej epoki, czy to świeckich, czy kościelnych. Często zdarza się, że ludność chwyta za broń w akcie sprzeciwu wobec rewolucji, bo tak dyktuje im sumienie, wbrew wszelkim prognozom i politycznym kalkulacjom. Meksykańscy cristeros, pomijając udział requetés w Hiszpańskiej wojnie domowej (1936-1939), mogą być uważani za ostatnich wielkich krzyżowców XX wieku. Są reprezentantami chrześcijańskiego ludu, który nie zgadza się na unicestwienie przez rewolucję modernistyczną. Prawa antyklerykalne Callesa i brak reakcji ze strony katolickich elit doprowadzają do zbrojnego powstania – w którym wezmą udział chłopi i prości ludzie – znanego jako “Cristiada”. Katolicy zostali przez swoich wrogów pogardliwie nazwani “Chrystusami Królami” (Cristos Reyes) bądź Chrystusowcami (cristeros), ponieważ ich znakiem rozpoznawczym był wiszący na piersi krzyż, meksykańska flaga z intronizowaną Matką Bożą z Guadalupe i wojenny okrzyk: Niech żyje Chrystus Król! Niech żyje Matka Boża z Guadalupe!

źródło opisu: http://coryllus.pl/products-page/books/cristiada/

źródło okładki: http://coryllus.pl/products-page/books/cristiada/

nimarha | 2017-06-27
Przeczytana: 23 października 2017

Maleńka, a wielka książeczka. W tej kieszonkowej, bardzo ładnie wydanej pozycji zawarta jest kwintesencja i obraz prawie 15 strasznych lat, kiedy to kolejne masońskie rządy Meksyku wypowiedziały wojnę wolności wyznania i wierzącym w Boga Meksykanom. Po jednej stronie stanęli prości mieszkańcy kraju – cristeros, słabo uzbrojeni, ze wsparciem jedynie swojej wiary i swoich świętości. Po drugiej rządy, w tym ostatni rząd Callesa wsparty nie tylko przez amerykańską dyplomację, ale i broń, a nawet samoloty made in USA. Książka rzuca światło na historyczne fakty, genezę i przebieg cristiady, pokazuje też potężną siłę wyrosłą z prostych ludzi, wiernych przekonaniom i swojej religii w obliczu antykościelnych i nieludzkich praw narzuconych siłą przez rząd Callesa.
Cristiada praktycznie nie istniała w nauczaniu historii czy świadomości Polaków, zupełnie zamilczana. Javier Barraycoa w skondensowany sposób przywraca pamięć o niej i rzuca światło na te wydarzenia.
Dodatkowy smaczek znalazłam we...

Maćko | 2017-07-03
Przeczytana: styczeń 2017

ciągle zamilczana historia, która kładzie długi cień na całą zachodnią cywilizację - do dni dzisiejszych.
mała książeczka ale 'perła' i rewelacyjnie wydana, na końcu zamieszczono 40 zdjęć

wiking | 2017-07-06
dandop | 2017-07-05