Zgłosuj na książki roku 2017
Cataluña: la Historia
9788364197307
komiksy
kendo777

Przed Państwem wydawnictwo zupełnie niezwykłe. W dobie uporczywej promocji katalońskiego separatyzmu, wydaliśmy komiks, którego autorami są dwaj hiszpańscy lojaliści, udowadniający w swoich publikacjach, że historia Katalonii jest organicznie związana z historią Hiszpanii. Komiks ten był już oprotestowany przez środowiska separatystyczne, ale ? na szczęście ? większość zwolenników odłączenia Katalonii od Korony Hiszpańskiej go zlekceważyła. Dlaczego ten piękny, przekrojowy album jest dla nas w Polsce, a także dla mnie osobiście, tak istotny? We wstępie autorzy cytują takie oto zdanie jednego z najwybitniejszych katalońskich historyków:

Historia jest życiem w całej swej złożonej różnorodności. Dlatego też nie czujmy się uwiązani żadnymi założeniami apriorystycznymi ani w metodzie, ani w spekulacji, ani też nie posługujmy się nimi w formułowaniu wniosków? Starajmy się uchwycić żywą tkankę przeszłości, stawiając na pierwszym miejscu zainteresowania i pasje zwykłego człowieka

To są, jak wszyscy dobrze wiedzą założenia badawcze, które w Polsce spotkałyby się z jawnym szyderstwem, jeśli nie szykanami i wykluczeniem ze środowiska. To są wręcz rzeczy niemożliwe do pomyślenia. Teraz już jasno i wyraźnie widzimy, czym historia Katalonii i Hiszpanii różni się od historii Polski. Tam spór, nawet jeśli bardzo ostry, jest jawny i nikt nie neguje jego istnienia. W Polsce historia jest zabetonowana przez socjalistów i ich spadkobierców z najgorszej stalinowskiej szkoły. Tam uosobieniem opresji i cenzury było centralistyczne państwo generała Franco, którego my w Polsce postrzegamy jako szermierza wolności i swobód. Czynimy to, porównując sytuację powojenną w Hiszpanii, jakże sympatyczną z naszej perspektywy i mało dolegliwą, z naszą lokalną opresją, która zdewastowała nie tylko życie codzienne, nie tylko tradycję, ale także historię. Nie ma w Polsce ani jednego uczonego, który stanąłby przed kamerami i powiedział głośno:

Byłaby to dla niego śmierć zawodowa. Dlatego właśnie - by wszyscy dokładnie zobaczyli tę różnicę ? zdecydowaliśmy się wydać ten komiks.

źródło okładki: coryllus.pl

nimarha | 2017-07-30

Bardzo się cieszę, że ten komiks został wydany i wpadł mi w ręce. Tak mało jest rzetelnych informacji o co chodzi w aferze separastycznej. Wszyscy dookoła odurzeni propagandą ucisku podatkowego Katalończyków i brakiem niezależności, którą mieli wraz odrębnością kulturową „od zawsze”. Jak to w rzeczywistości wyglądało, jak perfidnie manipuluje się faktami i jakie są historyczne nierozerwalne więzy Katalonii z Hiszpanią, trwające już setki lat pokazuje ten komiks. To w pigułce historia Hiszpanii powstałej z różnych regionów, z których w szczególności kataloński, ze względu na swoje położenie był zawsze łakomym kąskiem zewnętrznych graczy. Przechodząc od czasów przed Chrystusem (komiks nie jest cieniutką książeczką, a dużym objętościowo albumem) po wydarzenia dotyczące głosowania w Katalonii widzimy, że przy tych wszystkich walkach i wojnach mieszkańcy Katalonii walcząc z najeźdźcami nie walczą na ustach nie o wolną Katalonię a o Hiszpanię, o króla i o wiarę katolicką. Warto...

Michał | 2018-02-17

Książka przybliżyła mi w lekki i atrakcyjny sposób historię Katalonii. Trochę bym chciał podobną historię Polski. Pod względem edycyjnym -- papier, druk, ilustracje, to ekstraklasa.

emjot | 2017-10-03
Przeczytana: 03 października 2017

Nachalna propaganda. Napisana z perspektywy Madrytu i tylko Madrytu. Absolutnie nieobiektywna. Nie polecam komuś kto nie ma pojęcia o co chodzi w całej tej sytuacji.
A wstęp pana Gołębiewskiego to już swoiste kuriozum które stanowi uzupełnienie kiepskiej jakości ww. publikacji

wiking | 2017-07-06
Maćko | 2017-07-05