Pedant w kuchni

Okładka książki Pedant w kuchni
Julian Barnes Wydawnictwo: Świat Książki publicystyka literacka, eseje
184 str. 3 godz. 4 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Tytuł oryginału:
The Pedant in the Kitchen
Wydawnictwo:
Świat Książki
Data wydania:
2017-03-29
Data 1. wyd. pol.:
2017-03-29
Liczba stron:
184
Czas czytania
3 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380316294
Tłumacz:
Dominika Lewandowska-Rodak
Tagi:
esej estetyka kuchnia kulinaria styl życia
Średnia ocen

                6,4 6,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Całkiem smacznie!



1956 14 299

Oceny

Średnia ocen
6,4 / 10
122 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
182
18

Na półkach:

Nie potrafię znaleźć żadnego powodu, dla którego ta książka powstała. Nie można jej odmówić tego, że jest przyjemna ale wciąż - dlaczego Julianie Barnesie?

Teksty Barnesa łączy to, że lubi gotować i z niewiadomych przyczyn wiąże to z - a nawet próbuje to tłumaczyć - swoim snobizmem. Nie mam nic przeciwko snobizmowi ale nie w takim wydaniu. Z tych krótkich notatek w ogóle nic nie wynika. Struktura każdego tekstu jest niejasna - w żadnym z nich Barnes nie prowadzi głównego wątku dlatego dygresje pojawiają się chaotycznie i nie zawsze mają swoje uzasadnienie. Historie kuchenne Barnesa miały wielki potencjał. Można było pociągnąć je w tyle fajnych kierunków! Rozwinąć szczątkowe refleksje pozakulinarne, które - też nie wiadomo dlaczego - pojawiają się i znikają. Barnes notorycznie wraca do rytuału czytania i korzystania z książek kucharskich, mniej i bardziej ulubionych - bardzo brakuje mi tutaj skupienia się wokół tych książek, zawiązania jakiejś (nie wiem jakiej, to nie ja jestem uznanym pisarzem!) głównej myśli, odesłania do lekkiego, zabawnego, ciekawego wniosku.

I - na Boga! - to takie irytujące kiedy on pisze o sobie "Pedant" i to jeszcze w trzeciej osobie! A swoją żonę nazywa "Ta, dla której". Nie winię tutaj tłumaczenia - akurat w tym przypadku.

A i wydanie pozostawia sobie wiele do życzenia. Dlaczego między tekstami pojawiają się grafiki, które wyglądają jak zrobione na szybko w pictocharcie? Nie wiemy co przyświecało tej zaskakującej decyzji. Barnes chce uchodzić za wielkiego estetę, którego absolutnym priorytetem jest odmierzenie dokładnej ilości suszonych porzeczek do fileta z łososia tak, żeby proporcje smaku, wyglądu potrawy i kanoniczna zgodność z przepisem zasadniczo osiągała platoński ideał. Polskie wydanie tej książki mu w tym nie pomaga.

Wracam do głównego pytania, które nurtuje mnie w związku z tą książką i pytam jeszcze raz - po co ona w ogóle jest? Problem nie do przeskoczenia jest taki, że ona wyszła w 2003 roku. Czternaście lat temu sposób mówienia o kuchni, mody kulinarne, funkcjonowanie gotowania w kulturze na różnych poziomach było zupełnie inne niż jest teraz. Więc po co jest ta książka?
Chyba tylko po to, żebym się wkurzała ;-)

Nie potrafię znaleźć żadnego powodu, dla którego ta książka powstała. Nie można jej odmówić tego, że jest przyjemna ale wciąż - dlaczego Julianie Barnesie?

Teksty Barnesa łączy to, że lubi gotować i z niewiadomych przyczyn wiąże to z - a nawet próbuje to tłumaczyć - swoim snobizmem. Nie mam nic przeciwko snobizmowi ale nie w takim wydaniu. Z tych krótkich notatek w ogóle...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    153
  • Chcę przeczytać
    109
  • Posiadam
    42
  • Legimi
    4
  • 2018
    4
  • Teraz czytam
    4
  • E-book
    3
  • Kindle
    3
  • 2020
    3
  • 2019
    3

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Pedant w kuchni


Podobne książki

Przeczytaj także