Deserter

Okładka książki Deserter Mike Shepherd
Okładka książki Deserter
Mike Shepherd Wydawnictwo: Penguin Books Cykl: Kris Longknife (tom 2) fantasy, science fiction
Kris Longknife (tom 2)
Deserter
Penguin Books
2004-11-30
2004-11-30

Czyta się lekko i szybko. Ta część jest "szpiegowsko-kryminalna"

Czyta się lekko i szybko. Ta część jest "szpiegowsko-kryminalna"

Gdzie te kolejne części w języku Polskim?!

Gdzie te kolejne części w języku Polskim?!

Urlopowe czytanki, część ostatnia...

Kolejny tom przygód księżniczki-marines Kris Longknife.
Już sama okładka, jak i w Buntowniczce, wyraźnie sugeruje że mamy do czynienia z sci-fi skierowanym do young adult. I właśnie tak należy tą książkę traktować. Jak jedną z całego wachlarza serii pisanych na podstawie jednego szablonu.
W środku - bohaterska, genialna, bystra Kris przy wsparciu supermaegapuper komputera osobistego Nelly, ochroniarza Jacka i pokojówki Abby, oraz przyjaciela-marines Tom'iego oraz agentki wojskowego wywiadu Penny rozwala całą planetę, bo nikt nie będzie zadzierał z Longknife'ami.
Czasem czytając nie wiedziałem czy stać czy padać. Pojmowanie fabuły przerastało wymiary skolonizowanego wszechświata. Ale właśnie akurat dzięki temu idealnie czytało się na urlopie i nawet trochę mi szkoda, że brak kolejnej części na rynku, nawet szkoda...

Urlopowe czytanki, część ostatnia...

Kolejny tom przygód księżniczki-marines Kris Longknife.
W środku - bohaterska, genialna, bystra Kris...

Druga część, a zupełnie typ przygody. Mniej laserów, więcej "szpiegowania" i intrygi (takie sobie wg mnie). Lekko i szybko. Gdzieś w odmętach internetu widziałem ją w kategorii "romans". :)
Nie zanosi się, żeby wydali w Polsce kolejną część.

Nie zanosi się, żeby wydali w Polsce kolejną część.

Równie wciągająca co pierwsza część cyklu. Może chwilami traciłem poczucie, że akcja toczy się na odległej planecie, jednak było to mało znaczące wobec chęci dowiedzenia się co będzie dalej z Kris i jej ekipą. Spodziewałem się, że plan Kris się powiedzie, chociaż postać właściciela porwanego statku mnie zaskoczyła. Nie zaskoczyło mnie natomiast pozytywne zakończenie w amerykańskim stylu, jakby nie było powieść jest dziełem amerykańskiego pisarza.

Bardzo fajna książka - jak i pierwsza część! ... czekam no koleje polskie wydania... a jest ich już 14 w oryginale...

Przeczytane jednym tchem i wciąż czekam na więcej

Przeczytane jednym tchem i wciąż czekam na więcej

Bycie podporucznikiem Marynarki Wojennej Wardhaven nie jest proste. Ale nikt tego nie obiecywał. Bycie księżniczką jest jednak zdecydowanie trudniejsze i najlepiej go unikać jak ognia. Bale, dobroczynne imprezy i cała polityczna otoczka nie są tym, co Kris lubi najbardziej. Niemniej nazwisko Longknife zobowiązuje i od pewnych obowiązków nie da się uciec.

W drugiej części Nelly jest już zdecydowanie mniej pokorna, za to wiele pokory nauczyła się Kris. Na pewno doświadczenia z pierwszej części sprawiły, że jej wizja bycia żołnierzem Marynarki Wojennej, przestała być tak różowa. Kris Longknife przez swoje dziedzictwo musi stale udowadniać, że jest genialna w tym co robi, ale jednocześnie jest człowiekiem i ma prawo popełniać błędy. Oczywiście podczas działań wojskowych, jeden błąd może równać się śmierci milionów osób, a błędna decyzja może powodować ciąg tragicznych zdarzeń.

Kris, która czasem jednak musi odgrywać rolę księżniczki (w końcu w sercu jest tylko i aż żołnierzem),znowu wpadła w kłopoty, chociaż wcale ich nie szukała. Tommy ma dość problematyczną sytuację, a to idealny powód dla tygodniowego urlopu od Marynarki. Czy uczucia do Toma osłabły od ostatniego tomu? A może Harry, świetna partia dla księżniczki, okaże się wart jej uwagi? „Dezerterka” to kilkaset stron błyskotliwej fabuły, wartkiej akcji i nienagannej narracji z punktu widzenia Kris. Dodatkowo cała masa kosmicznych gadżetów, wybuchów i wplecionych w to intryg wypełnionych sarkazmem i ironią. Poznacie ponadto bardzo ciekawą postać drugoplanową, która zadziwia panią porucznik na każdym kroku (te figi to nawet mnie zadziwiły). Musicie przeczytać „Dezerterkę” Mike’a Shepherda, inaczej stracicie niesamowitą pozycję w literaturze science-fiction.

Już „Buntowniczka” przyciągnęła moją uwagę, a „Dezerterka” rozkochała mnie w postaci Kris, w cudownej cyberprzestrzeni Nelly i wszystkich możliwych niefortunnych przygodach, które mogą spotkać panią porucznik-księżniczkę i jej drużynę. Mike Shepherd napisał już kilkanaście książek z udziałem niezłomnej Kris i z tego co widzę, z czasem będą się pojawiać polskie ich tłumaczenia (mam nadzieję, że szybciej niż wolniej). Nie ma co ukrywać, w tym wypadku okładka książki również mi się podoba i idealnie oddaje treść fabuły oraz charakter głównej bohaterki. To nie jest roznegliżowana baba z wielkim shotgunem na ramieniu, lecz oficer marynarki w pełnym tego słowa brzmieniu!

W drugiej części...

• Wojenne Sci-Fi