6 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
ArtZ72

źródło okładki: http://www.conrada11.pl

ArtZ72 | 2017-02-19

Niniejsze opracowanie omawia sytuację społeczno-gospodarczą Chin pod koniec lat 70-tych, wówczas gdy kraj ten pod przywództwem Deng Xiaopinga dopiero zaczynał wchodzić na drogę gospodarczych reform. To pozwala nam ujrzeć, jakie były Chiny, zanim rozpoczął się ich szybki wzrost gospodarczy. Widzimy ogromny, zapóźniony gospodarczo kraj, w którego gospodarce wiodącą rolę odgrywał przestarzały przemysł ciężki oraz skolektywizowane rolnictwo. I choć wytwarzały znacznie więcej artykułów przemysłowych niż przed nastaniem komunizmu (1949), to już wtedy pozostały daleko w tyle za obszarami, w których tradycyjna chińska przedsiębiorczość nie napotykała ustrojowych ani biurokratycznych przeszkód: Hongkongiem czy Tajwanem. Jako ciekawostkę podam, że Chiny począwszy od lat 50-tych miały swoje marki samochodów, ciężarówek, aparatów fotograficznych czy zegarków. I choć ich jakość nijak się miała do japońskich, to dziś niektóre z nich (np. zegarki "Seagull") stały się całkiem...

ania092 | 2017-08-27