An Act of Salvation

Cykl: Acts Of Honor (tom 2)
Wydawnictwo: CreateSpace Independent Publishing Platform
angielski
Ania

Sometimes two broken pieces make a whole. He’s the one she’s always loved. She’s the one he could never have. A forbidden night of passion resulted in years of heartbreak when he walked away. Now she’s in danger and needs his help. Trust doesn’t come easy for FBI Agent Nick Stone, especially when it comes to love, but he’ll risk it all for Katelyn Slade. Including his heart. Bullets...

Sometimes two broken pieces make a whole.

He’s the one she’s always loved.

She’s the one he could never have.

Including his heart.

Bullets fly, betrayals are exposed, and the flames from their past ignite.

His protection might be what saves her but in the end she will be his salvation.

This is Book two in the Acts Of Honor series, the spin-off series to Men Of Honor. It’s Nick and Katelyn’s story and is told in dual POV, has an HEA with no cliffhanger and it can be read as a standalone. However, I highly recommend that you read the Men Of Honor series prior, as characters play recurring roles in both series.

mania_kch | 2017-02-17
Na półkach: Przeczytane, 2017

Prosta, banalna, mocno przerysowana

Ania | 2017-02-14

Na wstępie napiszę, że książkę pochłonęłam bardzo szybko :) ale z niektórymi seriami już tak jest :) uwielbiam moich chłopaków z SEAL więc każda wzmianka o nich cieszyła mnie niezmiernie :) nadal mam dziwne wrażenie, że całe Acts Of Honor byłoby lepsze gdybyśmy wcześniej nie poznali naszych złych chłopców. Jako Spin-Off wypada nieźle, ale jednak brakuje tej iskry i ognia Men Of Honor. Katelyn na pewno lepiej wypadła w moich oczach jako bohaterka niż Anna. Jest zadziorna, złamana i nie-idealna jak Anna. Nie cierpię świętych w książkach :P Nick był całkiem w porządku, ale chyba pierwszy raz mam wrażenie, że bohaterka jest lepiej napisana niż bohater. Nick nie jest zły, ale jakoś tak blado wypadł na tle Kate, a już na pewno Kolana. Kolan bardzo mnie intryguje. Jest inny, nieco przypomina mi Cade'a, ale jest chyba jeszcze bardziej skryty. Na pewno nie mogę się doczekać jego części. Act of Salvation skupiał się właściewie na nim. :) mamy tutaj coś nowego w postaci wyścigów samochodowych...

Aga_1a | 2017-09-16
Katarzyna Styza | 2017-09-12