The Furies of Rome

Rzym, historia,
historyczna
angielski
hunter

AD 58: Rome is in turmoil once more. Emperor Nero has set his heart on a new wife but to clear a path for her, he must first assassinate his Empress, Claudia Octavia. Vespasian needs to tread carefully here—Nero's new lover, Poppaea Sabina, is no friend of his and her ascent to power spells danger. Meanwhile, Nero's extravagance has reached new heights, triggering a growing financial crisis in Britannia. Vespasian is sent to Londinium to rescue the situation, only to become embroiled in a deadly rebellion, one that threatens to destroy Britannia and de-stabilize the empire

źródło opisu: Atlantic Books

źródło okładki: Atlantic Books