Wojownik Rzymu. Wrota kaspijskie

Tłumaczenie: Marta Dziurosz
Cykl: Wojownik Rzymu (tom 4)
Wydawnictwo: Rebis
The Caspian Gates
historyczna
allison

Czwarta część serii. Imperium Rzymskie roku pańskiego 262 wrze, trwają walki o tron. Co więcej Ephesus, azjatycka metropolia, leży w gruzach, roztrzaskana przez potężne trzęsienie ziemi. Jej obywatele żyją w ciągłym strachu podczas gdy kolejne tłumy zalewają ulice, żądając krwi. Jednak jeszcze większe zagrożenie nadciąga od północy. Barbarzyńskie plemiona Gotów płyną w stronę Ephesus,...

Czwarta część serii.
Imperium Rzymskie roku pańskiego 262 wrze, trwają walki o tron. Co więcej Ephesus, azjatycka metropolia, leży w gruzach, roztrzaskana przez potężne trzęsienie ziemi. Jej obywatele żyją w ciągłym strachu podczas gdy kolejne tłumy zalewają ulice, żądając krwi. Jednak jeszcze większe zagrożenie nadciąga od północy. Barbarzyńskie plemiona Gotów płyną w stronę Ephesus, zdecydowane doszczętnie złupić miasto. Tylko Ballista, wojownik Rzymu, zna barbarzyńskie zwyczaje i właśnie dlatego tylko on może ich pokonać. Ale bestialski apetyt na przemoc Gotów nie ma granic i już wkrótce Ballista utknie w krwawej walce z przeciwnikiem, który poprzysiągł zabić go – i to za wszelką cenę.

źródło opisu: Dom Wydawniczy REBIS, 2012

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/

Marcin | 2016-08-07

Po raz kolejny Harry Sidebottom utwierdził mnie w przekonaniu, że jest jednym z najlepszych współczesnych pisarzy batalistycznych. W dodatku Balista to bohater nietuzinkowy, wymykający się jednoznacznej kategoryzacji. Autor nie omieszkał uwiarygodnić swojego wyobrażenia starożytności przez liczne odesłania do filozofii i literatury. Nic w tym zresztą dziwnego, skoro prócz powieściopisarstwa Sidebottom trudni się wykładaniem historii starożytnej w Oksfordzie oraz jest autorem prac naukowych na ten temat. Między jego powieściami a utworami takiego choćby Bena Kane'a zionie niewyobrażalna wręcz przepaść klasy, stylu, wiarygodności. Parnicki to wprawdzie jeszcze nie jest, ale i tak zaliczam Sidebottoma do intelektualnej ekstraklasy wśród autorów popularnych powieści z czasów rzymskich. Stanowczo i zdecydowanie polecam!!!

wiejskifilozof | 2015-10-25

Jak burza idę zaliczając kolejne tomy.Tym razem,jednak było troszkę gorzej.
Niestety.Akcja,raczej siadała.Parę momentów,gdzie sięgali po broń.A resztą,to były przemyślenia Balisty.
Raczej nie była to zbyt miła książka.
Samych Gotów,też tak sobie.
Na pewien plus,to poznałem obyczaje ludów kaukaskich.

LordVadel | 2015-03-27
Przeczytana: 26 marca 2015

Podchodząc do kolejnej książki z cyklu "Wojownik Rzymu", po cichu liczyłem, że nawiąże ona do najlepszej, moim zdaniem, części pierwszej ("Ogień na Wschodzie"). Niestety, tak się nie stało. Nie oznacza to, że "Wrota Kaspijskie" to zła książka. Ma ona "momenty". Należy przede wszystkim w tym miejscu wspomnieć fragmenty opisujące walki, które pozwoliły przypomnieć sobie najlepsze epizody z "Ognia na Wschodzie". Było ich jednak za mało. Przychylę się do wcześniejszych opinii, iż na plus należy zaliczyć miejsce akcji znacznej części książki czyli rejon Kaukazu oraz opisy tej lokacji.

Jak dla mnie dużym minusem było oddanie, miejscami, roli narratora
w ręce nowego sekretarza Balisty, Hippostoosa. Jego przydługie opisy, przemyślenia i rozważania nad fizjonomiką były dość męczące i zaburzały całą akcję książki. Chciałbym również przychylić się do kolejnej opinii poprzedników, dotyczącej losów głównego bohatera. Ukształtowanie historii, w taki a nie inny sposób rzeczywiście pozwala nam...

Artur | 2012-08-27

Generalnie spodziewam się czegoś więcej, sam nie wiem dokładnie czego. Po przeczytaniu 4 części przygód Balisty czuję pewien niedosyt.
Plusem książki jest to że dzieje się w krainach geograficznych nieczęsto występujących w powieściach historycznych i to w czasach głębokiego upadku imperium (coś nowego w publikacjach)
Minus tej części jest taki że można przewidzieć co będzie się działo dalej - w kolejnych tomach (swoją drogą Wojownik Rzymu miał składać się wyjściowo z 3 tomów, a obecnie wydano 5 - z tego 4 w Polsce).
Balista jako zabójca 3 w sumie cesarzy jest i będzie dla kolejnych cesarzy niewygodnym dowódcą. Sądzę że w kolejnych częściach zwiedzi resztę niespokojnego imperium i stoczy pewnie niejedną bitwę)
Polecam jako lekką lekturę, prosty i nieskomplikowany język.

Bolek | 2013-12-27

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Balista opuszcza granice imperium, a jego "drużyna" jest znacznie mniejsza niż poprzednich częściach przez co fabuła traci "imperialny" rozmach. Dużym atutem książki jest, że poznajemy życie mieszkańców na pograniczu imperium, a także Kaukazu.

Insus | 2016-06-22
Przeczytana: 17 czerwca 2016

Mówiąc kolokwialnie: to samo przez to samo. Poczułem ulgę na myśl o tym, że ów cykl już się dla mnie skończył.

| 2012-10-13
Przeczytana: 03 sierpnia 2012

Michał | 2012-05-26
Przeczytana: 24 maja 2012

Oczekiwałem więcej od tej części. Przeczytane do końca dla zasady.

Ksl1302 | 2017-06-21
Przeczytana: 2015 rok