Zaginiony syn Rzymu

2017-09-26
2015-03-05
9788380620780
Konrad Majchrzak
Aleksandria antyk cesarstwo rzymskie intryga I w. literatura angielska niebezpieczeństwo powieść historyczna spisek walka o władzę Wespazjan

Rzymu nigdy dość

Krwawy Rzym, szaleni Cesarze, zawsze swietnie sié czyta

Krwawy Rzym, szaleni Cesarze, zawsze swietnie sié czyta

Uff , dla mnie pozytywny szok . Cały cykl nabrał takiego tempa i poziomu , że żal mnie ogarnia , że zostały 3 ostatnie tomy . Rzym trzech chorych i zidiocialych cesarzy mnie przeraża . Robert Fabri jest tak przekonujący w swoim opisie , że głowa boli . Wespazjan po raz kolejny wplątany w intrygi coraz bardziej cyniczny brnie po trupach do tronu . Tym razem Rzym i wschodnie prowincje . Śmierć Klaudiusza i początek rządów Nerona . Czekam na dalszy ciąg, ale najpierw muszę ochłonąć przy czymś innym

Kilka miesięcy czytałam „Zaginionego syna Rzymu” czyli szósty tom serii o Wespazjanie. Zablokowałam się na rozdziałach z opisami kolejnych bitew. Uratował mnie audiobook, który skończyłam w dwa dni. Bo gdy już przebrnęłam przez te najbardziej nużące mnie opisy walk, akcja nabrała takiego rozpędu, że nie mogłam się oderwać od słuchania. Tym bardziej, że pan Roch Siemianowski, który czytał audiobook, zrobił to po mistrzowsku!

W momencie zakończenia tej części swoje rządy rozpoczyna nowy cesarz – Neron. Jest to szósty tom serii a póki co Rzym nie miał jednego, normalnego władcy. Nie wiem jak to państwo przetrwało pod rządami takich monarchów.

Niezmiennie zaskakuje mnie fakt, jak w tamtych czasach mało istotne było ludzkie życie. Ile osób zostało zabitych tylko dlatego, że ktoś miał takie widzi mi się lub chciał osiągnąć jakiś cel a ktoś stał na jego drodze. Trzeba było uważać na każde słowo, każdy gest bo coś mogło się komuś nie spodobać a to mogło się równać z utratą życia albo pozycji.

Serię o Wespazjanie czyta się jak najlepszą powieść sensacyjną, pełną intryg, walk o władzę i morderstw. Jest wciągająca, pełna fascynujących bohaterów, humoru i historii. I o ile rewelacyjnie się o czyta to fakt, że takie rzeczy, jakie opisuje autor, działy się naprawdę przyprawia o ciarki. Dla mnie największymi bohaterami tych czasów nie są cesarze a ludzie, którym udało się je przetrwać i dożyć starości.

Apetyt rośnie w miarę jedzenia, o czym przekonuje się na własnej skórze Wespazjan, który jako czterdziestolatek zaczyna marzyć o zaszczycie zasiadania na cesarskim tronie w Rzymie. Wokół niego pełno głupców, intrygantów i ludzi przeżartych ambicjami oraz żądzą władzy, co wymaga od przyszłego władcy najpotężniejszego imperium starożytnego świata sprytu, aby uniknąć utraty wpływów, a nawet życia.
Szósta część serii R. Fabbriego o Wespazjanie pod tytułem „Zaginiony syn Rzymu” wciąga od pierwszych stronic książki - tym razem akcja przenosi się do Armenii i Partii.

Robert Fabbri stworzył pasjonujący cykl powieści historycznych o Tytusie Flawiuszu Wespazjanie, jednym z cesarzy rzymskich. Zamierzeniem cyklu było przedstawienie historii Wespazjana od wczesnej młodości, poprzez zyskiwanie kolejnych doświadczeń politycznych, udział w kampaniach wojennych prowadzonych przez armię rzymską, intrygi polityczne na rzecz jego kolejnych protektorów w których uczestniczy, aż po ukoronowanie jego kariery politycznej, tj. sięgnięcie po pełnię władzy w Cesarstwie Rzymskim - objęcie tronu cesarskiego.
W szóstym tomie cyklu, Wespazjan wykonuje poufne zadanie zlecone mu przez wyzwoleńca Pallasa, zaufanego cesarza Klaudiusza, mające na celu doprowadzenie do destabilizacji sytuacji politycznej w Królestwie Armenii i wywołania konfliktu zbrojnego z Partami.
Okres w historii cesarstwa bardzo ciekawy. Jest to w zasadzie schyłek panowania cesarza Klaudiusza /akcja powieści rozpoczyna się w roku 51 ne/. Przemożny wpływ na Cesarstwo posiadają dwaj, rywalizujący ze sobą wyzwoleńcy Klaudiusza: Pallas i Narcyz. Pallas , sprzymierzony z aktualną żoną cesarza Agrypiną, prowadzi zakulisowe intrygi mające na celu zapewnienie sukcesji jej synowi – Neronowi z pominięciem Brytanika - syna Klaudiusza z jego wcześniejszego związku z Messaliną.
Książka sprawnie napisana, wartka akcja, wyraziste i złożone postacie – nie jest to podręcznik historyczny, aczkolwiek autor opiera się na wielu wiarygodnych źródłach historycznych, niektóre luki wypełniając swoją wyobraźnią i przedstawiając swój punkt widzenia na niektóre wydarzenia czy postaci, jak choćby cesarza Klaudiusza przedstawiając jako zaślinionego, wiecznie pijanego głupca – w przeciwieństwie np. do Roberta Gravesa, który przedstawił Klaudiusza z zupełnie innej, ciekawszej i bardziej złożonej perspektywy.
Ale to przecież beletrystyka i prawo autora. Polecam

No to czekam na ciąg dalszy (tyle tomów jest na dzień dzisiejszy dostępne). Cesarz Wespazjan nie jest tak popularną postacią literacką jak Juliusz Cezar czy Klaudiusz. A przecież zapisał się w historii Rzymu nie tylko słynnym Pecunia non olet

Część bardziej udana niż poprzednia. Czekam na Furie!

Część bardziej udana niż poprzednia. Czekam na Furie!

Jakoś średnio mi to było.Nie lubię tych opisów,intyryg dworskich. Wolę opisy,walk.Pustyń czy polowań.

Kolejna, szósta część z Wespazjanem za mną, i jak dla mnie rewelacja!

Wysłuchałem w audiobooku, i od początku pazernie chłonąłem kolejne rozdziały, lektura warta polecenia i ciekaw jestem jak dalej potoczą się losy Wespazjana....

Kolejna, szósta część z Wespazjanem za mną, i jak dla mnie rewelacja!

Ta część losów Wespazjana może czytelnika zaskoczyć, a szczególnie pewne dwa lata jego życia. Tym razem troszkę więcej wschodu w historii, która niezmiennie wzbudza ciekawość.

• Historyczne
  • Powieść historyczna