The Furies of Rome

Okładka książki The Furies of Rome Robert Fabbri
Okładka książki The Furies of Rome
Robert Fabbri Wydawnictwo: Atlantic Books Cykl: Wespazjan (tom 7) powieść historyczna
powieść historyczna
Wespazjan (tom 7)
Atlantic Books
2016-05-01
2016-05-01
Rzym historia

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Słabo, czytałem siłą rozpędu i z nadzieją, że to już prawie koniec serii. Autor ewidentnie zmierza w kierunku sado-porno-historii, a szkoda bo pierwsze książki cyklu czytało się świetnie. Zamiast historii o Wespazjanie umiejętnie wklejonej w historię epoki, mamy bardzo szczegółowe opisy wszystkich możliwych okrucieństw oraz tyle seksu, ile można było wpakować. Daleko mi do bycia purytaninem, ale to już było nie smaczne i co gorsze nie miało żadnego wpływu na fabułę.
Same "intrygi" pałacowe i w związany, z tym sado-seksy to ponad 50% książki, jeśli cumuje statek do nabrzeża, to koniecznie musi ktoś z tego powodu cierpieć (i jest to bardziej szczegółowo opisane niż samo cumowanie),jeśli nasi bohaterowie przekradają się obok wrogiej armii, to na 2 strony (ebokowe) opisu, połowę zajmuje opis spalonego gospodarstwa i jego mieszkańców (ze szczegółami).
Podsumowując, mi się bardzo słabo czytało, za dużo bezsensownych opisów okrucieństw i seksu, które nic nie wnosiły (albo prawie nic) do fabuły. Sama zaś fabuła słabo sklejona, troszkę nielogiczna, trochę na przeczekanie do zakończenia serii.
Jeśli jeszcze nie czytałaś, to poczekaj na kolejny tom, książka będzie tańsza, a Ty dużo nie stracisz z "akcji".

Kontynuacja bardzo przyjemnej serii. Trzyma solidny poziom, a z każdą kolejną częścią widać polepszający się warsztat pisarski autora. Polecam

Nie wiem, czy to kwestia tego konkretnego tomu, czy to już było wcześniej, a tego nie zauważałam, ale uderzyło mnie, jak po macoszemu Fabbri traktuje postacie kobiece. Imion córek Boudiki, o które przecież rozpoczęła się wojna domowa, nie poznaliśmy. Kobiety Wespazjana pisane są w sposób bardzo schematyczny: Cenis jest idealna, kryształowa, inteligentna, ma kontakty i wszystko umie załatwić. Słowem - kobieta bez wad. Z kolei Wespazja jest kłótliwa, rozrzutna i nie umie dostosować ubioru do okazji. Fabbri nie pokazuje ani jednej jej zalety, oprócz urody. Córka Wespazjana, Domicylla, pojawia się właściwie tylko po to, by Wespazjan miał zięcia, który odgrywa większą rolę w dalszej części książki i, jak podejrzewam znając historię, w kolejnych tomach. Patrząc szerzej na cały cykl, jedyną kobietą, która miała charakter i pokazywana była z wielu perspektyw, była występująca w pierwszych częściach Antonia.

Neron jako cesarz , który stosuje bezwzględny terror wobec wszystkich wkoło daje się mocno we znaki naszemu głównemu bohaterowi . Wespazjan zostaje wciągnięty w kolejne intrygi ludzi otaczających cesarza . Droga do władzy staje się coraz bardziej niebezpieczną i kosztowną. Nie ma pewnych przyjaciół i wrogów . Rzym jest miastem na wskroś przezartym korupcją, układami i rozpustą. Nasz bohater aby uratować własne życie musi wrócić do Brytanii , by przeczekać gniew Nerona . Robert Fabri w sposób obiektywny pokazuje nam Cesarstwo rzymskie, zarówno wielkość tej kultury , jak i niestety totalne zdziczenie władzy za czasów cesarzy opisanego okresu . O chorobie toczącej Rzym najlepiej chyba świadczy ostatnia scena książki , w której Neron przekazuje swojej nowej żonie prezent ślubny.

,, Rzymskie furie'' to siódma już odsłona cyklu o Wespazjanie.

Tym razem bliżej poznajemy szaleństwo nowego młodego cesarza Nerona....
Historia Wespazjana jest bardzo frapująca i z przyjemnością czytam/słucham każdą kolejną część.
Książka warta przeczytania i polecenia 👏

,, Rzymskie furie'' to siódma już odsłona cyklu o Wespazjanie.

Tym razem bliżej poznajemy szaleństwo nowego młodego cesarza Nerona....
Książka warta przeczytania i polecenia 👏

• Historyczne