Generał w labiryncie

Tłumaczenie: Zofia Wasitowa
Seria: Márquez
Wydawnictwo: Muza
El general en su laberinto
Krzysiek

Inne wydania

Gabriel García Márquez w roku 1989 napisał wspaniałą, przejmującą książkę o klęsce zwycięzcy, o umieraniu człowieka i rozpadaniu się jego dzieła. Generał w labiryncie to Simon Bolívar jako moribundus, wiedzący, że nie ma już dla niego ucieczki przed śmiercią ani wyjścia z labiryntu, w który wciągnęła go walka, sława i polityka. Gabriela Márqueza zafascynował Bolívar umierający, przegrany,...

Gabriela Márqueza zafascynował Bolívar umierający, przegrany, opuszczony. Przedstawił w swej powieści to opuszczenie i samotność w sposób tak przejmujący, jak tylko on potrafi. Márquez ukazuje Bolivara jako człowieka dużego formatu, który miał plany i marzenia przekraczające możliwości swojej epoki. A może każdej epoki? Historia nie pozwala przecież na zrealizowanie żadnej Utopii, żadnej Doskonałości. To, co powstaje, jest zawsze inne od początkowych wizji. Márquez wie wszystko i w swojej powieści współczuciem i miłością zbawia Bolivara.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Marlena | 2014-01-19
Na półkach: 52 książki - 2014
Przeczytana: 19 stycznia 2014

Generał w labiryncie to powieść przedstawiająca generała Simona Bolivara u schyłku swojego życia. Marquez zestawia ze sobą dwa obrazy tego samego człowieka - obecny: wyniszczonego, zmęczonego ciągłą walką o swoje ideały, ciężko chorego, bez realnej władzy i dawny, ukazany w licznych retrospektywnych fragmentach: silnego, jednoczącego ogromne obszary Ameryki i potrafiącego porywać tłumy. Ten szczególny kontrast uwypukla cierpienie Bolivara - cierpi on jednak nie tyle z powodu chorób, a dlatego, że jego własne ciało nie może już służyć ojczyźnie i sprawom, w które wierzył - na jego oczach dokonuje się klęska jego dzieła.
Przyznam szczerze - nie sięgnęłabym po tę książkę, gdyby nie nazwisko autora, tematyka wojskowa nie jest mi bliska. Jednak wszystkie powieści Marqueza mają ten niezwykły, magiczny klimat, niesamowity czar, który sprawia, że lektura - choć miejscami dosyć wymagająca - staje się przeżyciem szczególnym.

Meowth | 2017-02-09
Na półkach: Wyzwanie 52/2017
Przeczytana: 09 lutego 2017

Książka stanowi rodzaj fabularyzowanej kroniki ostatnich dwóch tygodni życia Simóna Bolívara, dowódcy sił powstańczych Wenezueli w wojnie o uzyskanie niepodległości (1811-1812), generała i polityka dążącego do uwolnienia Ameryki Południowej spod wpływów hiszpańskich i stworzenia federacji państw pohiszpańskich na tym kontynencie, twórcy i prezydenta Wielkiej Kolumbii, która jednak po puczu podzieliła się na Wenezuelę, Kolumbię, Ekwador i Panamę, człowieka najpierw wielbionego i nazywanego "Oswobodzicielem", a potem okrzyczanego wrogiem ojczyzny i zmuszonego, by chronić się w Kolumbii i tam w tułaczce dokonać swego żywota.

W "Podziękowaniach" na końcu książki sam autor pisze, iż podbudowa historyczna opisywanych wydarzeń niewiele go interesowała, zresztą jest to okres życia generała Bolívara najmniej udokumentowany. Dzięki temu, jak się wydaje, Marquez mógł sobie pozwolić na popuszczenie wodzów fantazji, wymyślenie wielu sytuacji, obrazujących końcowy etap życia tej wyjątkowej...

mm8371 | 2014-05-18
Przeczytana: 18 maja 2014

Jestem chory na wszystko, kochana
I nie wiem co mnie tu czeka
Jestem chory na wszystko
Chorobę mam na powiekach

Na kartach tej powieści panuje chaos....Mnóstwo postaci,wydarzeń,wojen ,miast ,miasteczek i wiosek...ale to chyba zamierzony zabieg autora.Równie chaotyczne są ostatnie miesiące życia Simona Bolivara...Śmiertelnie chory,pozbawiony wpływów i władzy,znienawidzony i upokarzany przez lud ,który kilka lat temu budował mu pomniki,otoczony nielicznym gronem przyjaciół,generał czuje się w jak tytułowym labiryncie.Jednego dnia chce emigrować do Europy,następnego snuje plany odzyskania władzy jeśli nie dla siebie to dla ludzi,którym ufa...Niekiedy godzi się z nadchodzącą śmiercią by za chwilę próbować jakiś przedziwnych kuracji mogących wrócić mu siły i zdrowie...
Jednocześnie wie ,że przegrał i jako polityk i jako człowiek.Jego marzenie o zjednoczonej Ameryce legło w gruzach,jego liczne związki z kobietami rozpłynęły się z upływem lat...Bolivar w ostatnich dniach życia jest sam,...

Dariusz Karbowiak | 2015-12-12
Przeczytana: 25 sierpnia 2015

„Gdy obsypiesz człowieka dobrodziejstwami ¬ od tej chwili pierwszą jego myślą będzie już tylko: jak je zachować”. – Monteskiusz
Mottem z Monteskiusza można dopisać niemal każdemu bohaterowi, nie tylko literackiemu. Ileż to razy zdarzyło nam się pomóc komuś w osiągnięciu jakiegoś celu, a potem próżno licząc na dowód wdzięczności. Choć sama świadomość, że wdzięczność to jak czarne dziury w kosmosie, fizycy mogą je wyliczyć, ale nikt tak naprawdę ich nie widział.
„Generał w labiryncie” G.G. Marqueza to po części biografia Simona Bolivara. Biografia pisana z pozycji wspomnień wielkiego człowieka Ameryki, zwanego nawet tamtejszym Napoleonem. Jednemu i drugiemu nie udało się zrealizować swoich dalekosiężnych planów. Jednakże jeden i drugi pozostawił po sobie zdobycze, które przejęli odpowiednio mieszkańcy Europy i Ameryki.
Jednakże Marquez wyraźnie stara się aby bohater jego powieści odciął się od swego pierwowzoru. Nie godzi się na koronację, o czym ma mu przypominać jeden z...

koemata | 2016-05-19
Na półkach: A w 2016
Przeczytana: 19 maja 2016

generał el Libertador, czyli Simón José Antonio de la Santísima Trinidad Bolívar y Palacios - schorowany , kaszlący, 1-szy prezydent Kolumbii, niewymieniany z nazwiska, opętany ideą Wielkiej Ameryki Płd, opuszczony przez zwolenników, płynąc rzeką Magdalenką obserwuje rozpad wymarzonego mocarstwa

PanaceumwKsiążce | 2015-02-18
Na półkach: Posiadam

"Generał w labiryncie" to przejmująca historia wielkiego człowieka o niewielkiej posturze, Simona Bolivara. Znajdziemy w niej dużo wątków politycznych, wojennych oraz miłosnych. Marqez ukazuje bohatera już u schyłku życia, pogrążonego w zadumie nad własnym życiem i losem rodaków. Osoby zaprawionej w walce jak i w podbojach sercowych. Przyznam, że nie jest to lekka lektura. Przebrnęłam przez nią jedynie dzięki zręcznej kreacji stworzonej przez autora. Idealny tytuł dla opowieści o człowieku zagubionym i wplątanym w labirynt życia. Za niekonwencjonalne podejście do tematu jestem w stanie zasalutować i tym samym nazwać powyższą książkę godną polecenia.

Jonasz | 2010-09-15
Na półkach: Posiadam ksiazke
Przeczytana: sierpień 2005

Jedna z ulubionych powiesci Marqueza. Zainteresowala mnie fascynujaca postacia Bilivara.

aga_piet | 2014-12-01
Przeczytana: 2014 rok

Bardzo ciekawa postać, ciekawy pomysł na pokazanie tego akurat okresu życia Bolivara. Trochę mnie jednak zawiódł sposób przedstawienia bohatera. Mnóstwo nazwisk i dat, nudna dość fabuła. Ciężko mi było przebrnąć przez całość. Tym razem Autor nie trafił w mój gust, nie wciągnął mnie. Czuję żal i nie wiem skąd mi się wzięła myśl, że Llosa zrobiłby to lepiej ;)

Marta | 2015-02-17

Książka jak dla mnie lepsza niż Miłość w czasach zarazy. Bardzo plastycznie napisana, czytając ją czułam się jakbym oglądała film. Bardzo mi się podoba. Mogę ją szczerze polecić!

Szyszek | 2012-03-18

Świetnie przedstawiona postać Bolivara, pokazująca jego mniej oficjalną twarz, jego chorobę oraz zmaganie się z bólem i cierpieniem w ostatnich dniach życia. Nie potrafiłem jednak w 100% poczuć cierpienia Generała na sobie, może ze względu na to, że książkę czytałem przeszło tydzień, gdyż miałem wiele spraw na głowie i nie mogłem zagłębić się permanentnie w bólu Bolivara. Niemniej, czytało się ją bardzo dobrze, szczerze polecam wszystkim, którzy nie mieli jeszcze z nią styczności.