Generał w labiryncie

Tłumaczenie: Zofia Wasitowa
Wydawnictwo: Muza
El general en su laberinto
Arek

Inne wydania

Gabriel García Márquez w roku 1989 napisał wspaniałą, przejmującą książkę o klęsce zwycięzcy, o umieraniu człowieka i rozpadaniu się jego dzieła. Generał w labiryncie to Simón Bolívar jako moribundus, wiedzący, że nie ma już dla niego ucieczki przed śmiercią ani wyjścia z labiryntu, w jaki wciągnęła go walka, sława i polityka. Gabriela Marqueza zafascynował Bolívar umierający, przegrany, opuszczony. Przedstawił w swej powieści to opuszczenie i samotność w sposób tak przejmujący, jak tylko on potrafi. Márquez ukazuje Bolivara jako człowieka dużego formatu, który miał plany i marzenia, przekraczające możliwości swojej epoki. A może każdej epoki? Historia nie pozwala przecież na zrealizowanie żadnej Utopii, żadnej Doskonałości. To co powstaje, jest zawsze inne od początkowych wizji. Márquez wie wszystko i w swojej powieści współczuciem i miłością zbawia Bolivara, szalonego, smutnego szatanka.

Marlena | 2014-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2014

Generał w labiryncie to powieść przedstawiająca generała Simona Bolivara u schyłku swojego życia. Marquez zestawia ze sobą dwa obrazy tego samego człowieka - obecny: wyniszczonego, zmęczonego ciągłą walką o swoje ideały, ciężko chorego, bez realnej władzy i dawny, ukazany w licznych retrospektywnych fragmentach: silnego, jednoczącego ogromne obszary Ameryki i potrafiącego porywać tłumy. Ten szczególny kontrast uwypukla cierpienie Bolivara - cierpi on jednak nie tyle z powodu chorób, a dlatego, że jego własne ciało nie może już służyć ojczyźnie i sprawom, w które wierzył - na jego oczach dokonuje się klęska jego dzieła.
Przyznam szczerze - nie sięgnęłabym po tę książkę, gdyby nie nazwisko autora, tematyka wojskowa nie jest mi bliska. Jednak wszystkie powieści Marqueza mają ten niezwykły, magiczny klimat, niesamowity czar, który sprawia, że lektura - choć miejscami dosyć wymagająca - staje się przeżyciem szczególnym.

mm8371 | 2014-05-18
Przeczytana: 18 maja 2014

Jestem chory na wszystko, kochana
I nie wiem co mnie tu czeka
Jestem chory na wszystko
Chorobę mam na powiekach

Na kartach tej powieści panuje chaos....Mnóstwo postaci,wydarzeń,wojen ,miast ,miasteczek i wiosek...ale to chyba zamierzony zabieg autora.Równie chaotyczne są ostatnie miesiące życia Simona Bolivara...Śmiertelnie chory,pozbawiony wpływów i władzy,znienawidzony i upokarzany przez lud ,który kilka lat temu budował mu pomniki,otoczony nielicznym gronem przyjaciół,generał czuje się w jak tytułowym labiryncie.Jednego dnia chce emigrować do Europy,następnego snuje plany odzyskania władzy jeśli nie dla siebie to dla ludzi,którym ufa...Niekiedy godzi się z nadchodzącą śmiercią by za chwilę próbować jakiś przedziwnych kuracji mogących wrócić mu siły i zdrowie...
Jednocześnie wie ,że przegrał i jako polityk i jako człowiek.Jego marzenie o zjednoczonej Ameryce legło w gruzach,jego liczne związki z kobietami rozpłynęły się z upływem lat...Bolivar w ostatnich dniach życia jest sam,...

koemata | 2016-05-19
Na półkach: A w 2016, Przeczytane, Audio
Przeczytana: 19 maja 2016

generał el Libertador, czyli Simón José Antonio de la Santísima Trinidad Bolívar y Palacios - schorowany , kaszlący, 1-szy prezydent Kolumbii, niewymieniany z nazwiska, opętany ideą Wielkiej Ameryki Płd, opuszczony przez zwolenników, płynąc rzeką Magdalenką obserwuje rozpad wymarzonego mocarstwa

Dariusz Karbowiak | 2015-12-12
Przeczytana: 25 sierpnia 2015

„Gdy obsypiesz człowieka dobrodziejstwami ¬ od tej chwili pierwszą jego myślą będzie już tylko: jak je zachować”. – Monteskiusz
Mottem z Monteskiusza można dopisać niemal każdemu bohaterowi, nie tylko literackiemu. Ileż to razy zdarzyło nam się pomóc komuś w osiągnięciu jakiegoś celu, a potem próżno licząc na dowód wdzięczności. Choć sama świadomość, że wdzięczność to jak czarne dziury w kosmosie, fizycy mogą je wyliczyć, ale nikt tak naprawdę ich nie widział.
„Generał w labiryncie” G.G. Marqueza to po części biografia Simona Bolivara. Biografia pisana z pozycji wspomnień wielkiego człowieka Ameryki, zwanego nawet tamtejszym Napoleonem. Jednemu i drugiemu nie udało się zrealizować swoich dalekosiężnych planów. Jednakże jeden i drugi pozostawił po sobie zdobycze, które przejęli odpowiednio mieszkańcy Europy i Ameryki.
Jednakże Marquez wyraźnie stara się aby bohater jego powieści odciął się od swego pierwowzoru. Nie godzi się na koronację, o czym ma mu przypominać jeden z...

PanaceumwKsiążce | 2015-02-18

"Generał w labiryncie" to przejmująca historia wielkiego człowieka o niewielkiej posturze, Simona Bolivara. Znajdziemy w niej dużo wątków politycznych, wojennych oraz miłosnych. Marqez ukazuje bohatera już u schyłku życia, pogrążonego w zadumie nad własnym życiem i losem rodaków. Osoby zaprawionej w walce jak i w podbojach sercowych. Przyznam, że nie jest to lekka lektura. Przebrnęłam przez nią jedynie dzięki zręcznej kreacji stworzonej przez autora. Idealny tytuł dla opowieści o człowieku zagubionym i wplątanym w labirynt życia. Za niekonwencjonalne podejście do tematu jestem w stanie zasalutować i tym samym nazwać powyższą książkę godną polecenia.

aga_piet | 2014-12-01
Przeczytana: 2014 rok

Bardzo ciekawa postać, ciekawy pomysł na pokazanie tego akurat okresu życia Bolivara. Trochę mnie jednak zawiódł sposób przedstawienia bohatera. Mnóstwo nazwisk i dat, nudna dość fabuła. Ciężko mi było przebrnąć przez całość. Tym razem Autor nie trafił w mój gust, nie wciągnął mnie. Czuję żal i nie wiem skąd mi się wzięła myśl, że Llosa zrobiłby to lepiej ;)

Marta | 2015-02-17

Książka jak dla mnie lepsza niż Miłość w czasach zarazy. Bardzo plastycznie napisana, czytając ją czułam się jakbym oglądała film. Bardzo mi się podoba. Mogę ją szczerze polecić!

Jonasz | 2010-09-15
Przeczytana: sierpień 2005

Jedna z ulubionych powiesci Marqueza. Zainteresowala mnie fascynujaca postacia Bilivara.

Szyszek | 2012-03-18

Świetnie przedstawiona postać Bolivara, pokazująca jego mniej oficjalną twarz, jego chorobę oraz zmaganie się z bólem i cierpieniem w ostatnich dniach życia. Nie potrafiłem jednak w 100% poczuć cierpienia Generała na sobie, może ze względu na to, że książkę czytałem przeszło tydzień, gdyż miałem wiele spraw na głowie i nie mogłem zagłębić się permanentnie w bólu Bolivara. Niemniej, czytało się ją bardzo dobrze, szczerze polecam wszystkim, którzy nie mieli jeszcze z nią styczności.

Magdalena | 2013-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2013