The Girl Before

Wydawnictwo: Quercus Publishing Plc
The Girl Before
angielski
densistavind

Enter the world of One Folgate Street and discover perfection . . . but can you pay the price? For all fans of The Girl on the Train and Gone Girl comes this spellbinding Hitchcockian thriller which takes psychological suspense to the next level Jane stumbles on the rental opportunity of a lifetime: the chance to live in a beautiful ultra-minimalist house designed by an enigmatic architect,...

Jane stumbles on the rental opportunity of a lifetime: the chance to live in a beautiful ultra-minimalist house designed by an enigmatic architect, on condition she abides by a long list of exacting rules. After moving in, she discovers that a previous tenant, Emma, met a mysterious death there - and starts to wonder if her own story will be a re-run of the girl before. As twist after twist catches the reader off guard, Emma's past and Jane's present become inexorably entwined in this tense, page-turning portrayal of psychological obsession.

Written by JP Delaney (one of Tony Strong's pseudonyms).

źródło opisu: http://www.empik.com/the-girl-before-delaney-j-p,p1134335165,ksiazka-p

źródło okładki: https://www.quercusbooks.co.uk/books/detail.page?isbn=9781786480293

Piotr | 2017-07-30
Na półkach: Przeczytane, E-book
Przeczytana: 30 lipca 2017

Kiedy czytałem już ostatnie strony, dowiedziałem się, że autor pisał "Lokatorkę" aż dziesięć lat. Trochę mnie to zdziwiło, gdyż kiedy zaczynał, nie było pewnych technologii z książki powszechnie używanych, lub dopiero były w fazach raczkowania. Przed samą lekturą przeczytałem pobieżnie opinie i byłem przekonany, że sięgam po lekturę, która zamąci mój spokój i nie pozwoli mi na jej odłożenie na dłuższy czas.

Przyznaję, że fabuła trochę mnie zaskoczyła. Tajemniczy architekt i dom, do którego dostępu strzegą zabezpieczenia i który nafaszerowany jest elektroniką. Dom idealny i pożądany dla wielu. Dom, do którego wstęp mają niezwykle dobierane osoby. Każdego aplikującego czeka stos testów dotyczących wielu dziedzin, w tym również ze życia osobistego. Kandydaci muszą nawet wysyłać swoje zdjęcia, podpisywać szeregi dokumentów, co akurat jest naturalne, ale do tego sterylnego domu mogą wejść tylko osoby, które zaakceptują wiele dziwactw.
O zamieszkanie stara się również Emma,...

Książniczka | 2017-07-04

Ta zaskakująca i niebanalna powieść o niepokojącym i dusznym klimacie "nawróciła" mnie na kryminały, na które nie miałam chęci już od dawna. Przypomniała mi, jaką radość mogą dawać, ile emocji i nieprzespanych nocy...

"Lokatorka" zauroczyła mnie oryginalnym pomysłem i umiejętnie uchwyconym mrocznym klimatem. Dwie kobiety, z których jedna już nie żyje. Jedna budzi sympatię, druga - wręcz przeciwnie. Co naprawdę spotkało Emmę i czy Jane może czuć się bezpieczna w tym dziwnym domu?

Jane odkrywa kolejne sekrety Emmy i coraz bardziej wikła się w swoje własne błędy i tajemnice. Narasta poczucie zagrożenia, atmosfera gęstnieje i staje się coraz bardziej napięta - aż do mocnego finału...

Mogę tę książkę podsumować tylko tak: znakomita. Obym więcej miała do czynienia z takimi wspaniale stworzonymi historiami. Cieszę się, że czasem coś mnie jeszcze potrafi usatysfakcjonować i zaskoczyć.

AuroraBorealis | 2017-09-01
Przeczytana: 01 września 2017

Szał marketingowy zrobił niestety swoje z tym tytułem, chociaż nie do końca w moim przypadku, z moją osobą, ponieważ ja wybierając swoją potencjalną książkową "ofiarę"- książkę do pochłonięcia, pożarcia ;) czytam tylko i wyłącznie jej okładkę i opis o czym ona jest. Nie patrzę często na chwyty reklamowe i że to nowość świeżutka i jeszcze pachnąca prosto z drukarni. Jeśli dana pozycja mnie zaciekawi to i tak po nią wcześniej czy później sięgnę i nie patrzę czy ma dobre opinie czy też fatalne recenzje. Muszę sama wyrobić sobie o niej zdanie. I tak było i w tym przypadku.

Kiedy widzę na okładce zdanie, że dana książka jest bądź była numerem jeden i bestsellerem w Stanach i UK to często aż boję się wybrać taką pozycję, mając w głowie myśl, iż Polacy i Amerykanie czy Brytyjczycy mają często zupełnie inny gust względem niektórych tytułów. Potrafią ekscytować się byle jaką historią – (jak np. Pięćdziesiąt twarzy Greya). Zdążyłam już się przekonać, że to co jest entuzjastycznie odbierane...

Mała-Mi | 2017-08-22
Na półkach: Thriller, Przeczytane
Przeczytana: 22 sierpnia 2017

Lokatorka promowana jest w praktycznie w każdym serwisie czytelniczym jako olśniewający i idealny thriller psychologiczny. Tymczasem szału nie ma.

Książka jest dobra, ale czy aż tak , żeby podbijać "światowe listy bestsellerów"? To zwyczajny thriller jakich wiele, z aż za bardzo rozbudowanym wątkiem erotycznym.

Czyta się ją szybko, ale to jej jedyny plus. Fabuła przewidywalna, brak jakiejkolwiek większej akcji. Jedynym jasnym punktem był dla mnie tajemniczy dom przy Folgate Street.

Można przeczytać, ale według mnie to kolejny sztucznie rozdmuchany niczym "Dziewczyna z pociągu" marketingowy wytwór.

Aneta Wiola | 2018-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2018

„Lecę w dół, moja głowa uderza o kamienne schody, staczam się stopień po stopniu, a gdy moje ciało nabiera rozpędu, każdą jego cząstkę przenika ból”.

WSZYSTKO CO TWOJE, KIEDYŚ NALEŻAŁO DO NIEJ
Jeden dom, dwie kobiety i jeden właściciel.
Jane Cavendish po traumatycznych przejściach szuka dla siebie lokum. Zdaje się, że już znalazła, idealny dom, który w zamian za tanie lokum, wymaga bezkompromisowych zasad.
Jane zgadza się na wszystko, nie do końca wiedząc na co się pisze. Wkrótce staje się więźniem własnego domu. Usilnie stara się także rozwiązać sprawę z przed kilku lat, a mianowicie śmierci kobiety, która wcześniej mieszkała w tym samym domu.

„Nigdy nie przepraszaj za osobę, którą kochasz”

Czytam końcowe strony książki i zaczynam się śmiać. To ma być ten fenomen, który zawładnął czytelnikami? To ma być ten geniusz, który swoją historią ma skusić Rona Howarda do zekranizowania książki?
Dziwię się, naprawdę się dziwię jak można się podniecać tak banalną historią.
Sama koncepcja...

Kiwi_Agnik | 2017-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2017

"Lokatorka" to książka, którą czyta się z lekkością, co oznacza, że nim się obejrzymy jesteśmy na ostatniej stronie, fabuła jest dość intrygująca i nawet nieco wciągająca, ale to niestety koniec plusów.

Język powieści wskazuje na kobietę, która ma bardzo wybujałą fantazję erotyczną, ale okazuje się, że autor to ... mężczyzna, posiadający owy... animusz, bardzo wiele z treści nasuwało mi kierunek myślowy, że czytam "wypociny" pani od Grey'a, może nawet autor zainspirował się autorstwem pani E. L. James (nawet skróty imienia, czy imion podobne), mam wrażenie, że pan Delaney na siłę chciał zszokować i wzbudzić kontrowersję, to jego literacki debiut, więc chce zaistnieć, a zatem musi być "na czasie" i być "trendy".

Dla mnie to jedna z niewielu książek, która nie pozostawi śladu w mojej pamięci.

Niemniej książka nie jest zła, nie nudziła mnie i bardzo szybko ją przeczytałam, a sięgnęłam po nią z czystej ciekawości i ową ciekawość w jakimś stopniu nakarmiłam.

Jak ktoś lubi czytać o...

veinylover | 2017-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2017

Książka zapowiadała się całkiem dobrze, z tym pomysłem na proces wynajmowania przedziwnego domu...
Ale im dalej, tym gorzej.
Książka to bardziej popaprane romansidło, niż thriller, choć w zamierzeniu wygląda na to, że miała być i jednym i drugim.
Wszystko, co dotyczyło akcji w wątku thrillera - niewiarygodne i przekombinowane, jak w typowym hollywoodzkim thrillerze klasy „żet”, żeby nie powiedzieć klasy B, ani klasy C, bo to obraża filmy klasy C. Ile osób spada ze schodów ze skutkiem śmiertelnym? Możliwe, że osoba niedołężna mogłaby faktycznie zginąć w ten sposób, ale masowe spadanie ze schodów ze skutkiem śmiertelnym zdrowych, sprawnych kobiet i mężczyzn w kwiecie wieku, to idiotyzm. Sposób doprowadzenia do tego - jeszcze głupszy. Spektakularne graffiti wewnątrz domu i rozlewanie benzyny - idiotyzm.
W kwestii wątku romansidła mamy klasyczne masochistki psychiczne i popapranych samców alfa - nie moja bajka. Typ psychiczny mężczyzn, należących do głównych bohaterów książki jest dla...

Alicja | 2017-09-06
Przeczytana: 06 września 2017

"Nikt, kto mieszka w tym domu, nie powinien się spodziewać poszanowania swojej prywatności" (str 193)
Idealny dom z rygorystyczną umową najmu, będącą dziwną listą nakazów i zakazów, ascetyczny, z najnowocześniejszymi zdobyczami techniki. Starannie wyselekcjonowana lista lokatorów i trudna droga do wynajęcia go. Architekt, który go zaprojektował obsesyjny perfekcjonista, pedant z upodobaniem do określonego typu kobiet. Lokatorki, obie po traumatycznych przejściach, których losy są lustrzanym odbiciem, jednakże diametralnie różniące się od siebie i wzbudzające przeciwstawne emocje i sympatie. Związki partnerskie, nieograniczone konwencjami, bez żadnych oczekiwań i żądań,oparte na kłamstwie, a do tego sterowane.Różne sposoby radzenia sobie z depresją, negatywnymi uczuciami i niską samooceną. Świetne skonstruowane portrety psychologiczne bohaterów. Akcja trzymająca w ciągłym napięciu, trudno oderwać się od lektury.Nieoczekiwane zwroty akcji obalające naszą koncepcję, kto jest winnym, a...

Anna | 2017-06-17
Przeczytana: 16 czerwca 2017

„Lokatorka” to najlepszy thriller psychologiczny jaki czytałam w ciągu ostatnich lat. Autor buduje niezwykłe napięcie od pierwszych stron. Z każdą przeczytaną kartką poziom napięcia rośnie. Śledzenie fabuły wciąga niczym narkotyk. Nawet jak na chwilę odkładałam książkę to i tak myślami byłam z Emmą i Jane. Niesamowita historia dwóch kobiet, które spotkało nieszczęście.
Każda chce zacząć życie od nowa. Zmienić otoczenie. Zamieszkać w innym mieszkaniu.
Dom przy Folgate Street 1 z wszelkimi wygodami i niską opłatą wydaje się być szansą dla tych kobiet. Sterowany jest za pomocą nowoczesnej technologii, m.in. rozpoznaje twarz właściciela, ustawia wodę w prysznicu na ulubiony poziom użytkownika, dostosowuje światło do pory dnia i roku.
Żeby w nim zamieszkać trzeba zaliczyć test psychologiczny. Nie taki łatwy jakby się mogło wydawać. Jednak obu kobietom udaje się wynająć ten piękny, ale dziwny dom, który zaprojektował uznany, przystojny architekt. Od tej pory Edward będzie kontrolował...

Blue-eyedPassionate | 2017-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2017

W końcu po czteromiesięcznym leżeniu na półce odważyłam się po nią sięgnąć, głównie z faktu na tak skrajnie o niej opinie wsród czytelników, ale również mojego najbliższego środowiska. Zdania były podzielone, dużo szumu medialnego, a ja... Hm nie wiem, co o tym myśleć, ale zaczniemy od początku.

Zaczęło się naprawdę intrygująco. Krótkie, chwytliwe hasła zachęcały mnie do tego, że ta książka naprawdę będzie dobra, więc ją kupiłam i przeczytałam.

W książce mamy dwie główne bohaterki Emmę, która niestety nie żyje i poznajemy jej losy przed tragiczną śmiercią, oraz mamy Jane która aktualnie mieszka w mieszkaniu, gdzie wydarzył się wypadek. Ich historie splatają się w książce. Obydwie mają wielki, tragiczny bagaż doświadczeń, a nowe mieszkanie będzie dla nich czystą kartką. Na początku wszystko jest idealne, potem się knoci, ale trochę inaczej w przypadku każdej bohaterki.
Emmę na początku odbieramy jako ofiarę i nawet jej współczułam, ale z czasem nabrałam do niej tyle wstrętu za...