rozwiń zwiń

Drewniana Twierdza

Okładka książki Drewniana Twierdza
Andrzej Pilipiuk Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Oko jelenia (tom 3) fantasy, science fiction
384 str. 6 godz. 24 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Cykl:
Oko jelenia (tom 3)
Wydawnictwo:
Fabryka Słów
Data wydania:
2008-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2008-01-01
Liczba stron:
384
Czas czytania
6 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375740844
Tagi:
oko jelenia Hanza podróże do przeszłości

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Relax nr 45 Andy Belanger, Frank Bello, Wojciech Bem, Artur Biernacki, Wojciech Cichoń, Artur Grzenda, Hermann Huppen, Tomasz Jeruszka, Sławomir Kiełbus, Maciej Kisiel, Andrzej Łaski, Andrzej Pilipiuk, Jacek Skrzydlewski, Karol Weber, Łukasz Zabdyr
Ocena 4,0
Relax nr 45 Andy Belanger, Fran...
Okładka książki Relax nr 44 Brian Azzarello, Wojciech Bem, Artur Biernacki, Wojciech Cichoń, Alfonso Font, Andrzej Graniak, Mikołaj Graniak, Artur Grzenda, Daniel Grzeszkiewicz, Scoot Ian, Tomasz Jeruszka, Dave Johnson, Sławomir Kiełbus, Maciej Kisiel, Zbigniew Larwa, Andrzej Łaski, Andrzej Pilipiuk, Karol Weber, Chris Weston, Łukasz Zabdyr
Ocena 6,2
Relax nr 44 Brian Azzarello, Wo...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
3948 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1560
697

Na półkach: , , ,

Tak to już jest, że jak już się zacznie czytać jakaś serię książek to człowiek się wciąga i duma co też ten autor nawymyśla. W trzecim tomiku poznaliśmy bohaterów na tyle i kwestię jak oni sobie radzą w przeszłości dla nich odległej, a jednak Pilipiuk postarał się o zaskoczenia. Bo zaskakujące jest to, że pojawia się wiele nam współczesnych wynalazków, typu: granaty, kałachy, helikopter, gazy bojowe, jakieś bomby, a także lekarstwa, i domyślamy się, że ktoś produkuje narkotyki, a także komunikują się, mamy radio.
Potwierdziły przypuszczenia z drugiego tomiku, że słudzy łasicy nie są sami. Że jest jakaś siła, która za wszelką cenę eliminuje sługi łasicy, zabija ich i ponoć niszczy scalaki.

Bardzo ciekawe jest to, że główni bohaterowie choć sami są dobrzy zgodzili się służyć złej sprawie, używajac pilipiukowskiego kolokwializmu, tym obezjajcom ufokom. Jak to wykalkulowali Marek i Staszek, że lepiej czyścić kosmitom wychodki, ale przeżyć. Jak wiemy to w co ich wrobiono jest o wiele trudniejsze i nie mniej śmierdzące. Tu mamy chińczyków, którzy podobno dobrej sprawie służą, choć dobrzy nie są, chociażby dlatego, że posługują się nazistowskimi metodami eliminacji ludzi. Po co marnować zapewne bezcenne naboje do kałacha jak można wyprodukować gaz, którym można zabić wiele osób na raz? Dowiadujemy się, że jakieś problemy ma łasica i jej pan Skrat. O co chodzi nie wiemy. Skąd wzięli się Ci cholerni chińczycy z połowy XXI w.? Przecież wiemy, że planetę spotkała zagłada?
Wytłumaczenie może być jedno ktoś zmienił przyszłość i zawczasu urwał głowę Skratowi zanim ten zniszczył ziemię? To są tylko przypuszczenia. Które być może zostaną wyjaśnione w najnowszym tomiku.

Ale skupmy się na tym co my tu mamy, co zadziało się w tym tomiku. Akcja dzieje się głównie Bergen, tam dotarł Marek już poprzednim tomie, niebawem dotarła Hela. Jak wiemy Staszka zabili chińczycy i zabrali jego scalak. Wcięło też tą cholerną łasicę. W tym tomiku w ogóle się nie pojawia.

Ciekawa jest kwestia interakcji przybyszy z przyszłości z ludźmi,tubylcami z XVI w. Pierwszym był męczennik za wiarę katolicką ksiądz Jon. Potem były różne osoby, mniej lub bardziej dobre. Ale tak naprawdę dopiero w Bergen zostali jako tako zaakceptowani przez miejscową społeczność. Dzięki temu, że Marek zmienił historię, przypadkiem uratował życie kapitanowi Hansavritsonowi. Oprócz kapitana Srebrnej Łani i jego ochroniarzy i szpiegów Rosjan Sadko i Borysa, pojawia się także wysłany przez atamana Bajdę kozak Maksym, bardzo ciekawa postać. W sumie nie zaskakuje to mnie teraz, bo wiem Pilipiuk lubi klimaty wschodnie. No ale za pierwszym razem jest zaskoczenie, tu mamy Norwegię, a tu nie wiadomo skąd w Bergen pojawia się kozak. Rosjanie i Ukrainiec działają razem, wchodzą w sojusz z Markiem, Helą i Ivo, znanym wcześniej pod mianem Sebastian Alchemik, którego Marek miał znaleźć przekazać korespondencję od łasicy. Pojawia się też pani Agata, polka z Gdańska, młoda, sympatyczna wdówka, i jej brat Artur. To u Agaty Hela znajduje schronienie.

A dlaczego kwestia interakcji jest taka ciekawa?
Wiadomo mentalność jest zupełnie inna sposób myślenia, formułowania myśli, a także obyczajowości, trzeba uważać, żeby przypadkiem nie zachować się nieodpowiednio. Mamy surrealistyczną scenę jak Hela próbuje na publicznej imprezie grać mazurki Chopina. Pojawia się kwestia adaptacji przybyszy do realiów XVI wieku Markowi śnią się bez przerwy supermarkety, a Staszek myśli o internecie. Tylko Hela najwidoczniej jest najlepiej przystosowana, bo mimo, że w datach XIX wiek to nie tak odległy czas, to jednak mentalnie, trochę bliżej jej do XVI wieku, niż do przełomu XX/XXI w.
Wiadomo trzeba przyznać zderzenie cywilizacji było dla jednych i drugich szokujące. Naszych szokowały obyczaje, strój, bród, choroby, głód, itd. A tubylców przede wszystkim wynalazki. Mimo, że nasze współczesne wynalazki szokują tubylców chociażby Sadko i Borysa, to jednak nie są w ciemię bici, jakoś sobie z tym radzą. Maksym niemalże sam, załatwił helikopter, dla którego jest raczej siłą nieczystą niż techniką, ale wie, że trzeba "demona" załatwić i zrobił z tym porządek. Ciekawą postacią jest Marek Kowalik, polak, badacz działalności łasicy i jej sług. Dla Marka i reszty paczki przybyszów z przyszłości cholernie niebezpieczny, bo niezwykle inteligentny typek. Kowalik jest doradcą Petera Hasavrisona i dobrze zna się na swojej robocie.

Nasi bohaterowie wmieszali się w wydarzenia historyczne, jakim był powolny upadek znaczenia Hanzy. Mamy rozważania historyczne dlaczego Hanza musiała upaść.

Warto przeczytać....

Tak to już jest, że jak już się zacznie czytać jakaś serię książek to człowiek się wciąga i duma co też ten autor nawymyśla. W trzecim tomiku poznaliśmy bohaterów na tyle i kwestię jak oni sobie radzą w przeszłości dla nich odległej, a jednak Pilipiuk postarał się o zaskoczenia. Bo zaskakujące jest to, że pojawia się wiele nam współczesnych wynalazków, typu: granaty,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    5 754
  • Posiadam
    1 101
  • Chcę przeczytać
    1 026
  • Ulubione
    143
  • Fantastyka
    138
  • Chcę w prezencie
    43
  • Fantasy
    38
  • Teraz czytam
    32
  • 2014
    31
  • Andrzej Pilipiuk
    27

Cytaty

Więcej
Andrzej Pilipiuk Drewniana Twierdza Zobacz więcej
Andrzej Pilipiuk Drewniana Twierdza Zobacz więcej
Andrzej Pilipiuk Drewniana Twierdza Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także