Wielkie kłamstewka

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Big Little Lies
Ag2S

Zbrodnia? Nieszczęśliwy wypadek? A może zwyczajny wybryk? Wiadomo tylko, że ktoś nie żyje. Trzy kobiety – nieśmiała, skryta i przebojowa – spotykają się któregoś dnia, kiedy ich dzieci idą do przedszkola. Nie wiedzą, że pozornie drobna zmiana przewróci ich życie do góry nogami, a sielska rzeczywistość na przedmieściach Sydney to jedynie pozory. „Wielkie kłamstewka” to opowieść o byłych mężach...

Trzy kobiety – nieśmiała, skryta i przebojowa – spotykają się któregoś dnia, kiedy ich dzieci idą do przedszkola. Nie wiedzą, że pozornie drobna zmiana przewróci ich życie do góry nogami, a sielska rzeczywistość na przedmieściach Sydney to jedynie pozory. „Wielkie kłamstewka” to opowieść o byłych mężach i drugich żonach, matkach i córkach oraz burzach w szklance wody, a także niebezpiecznych kłamstwach, w których trwamy, by doczekać jutra. Żyjemy, żeby kłamać, czy kłamiemy, żeby żyć? Oto jest pytanie.

Czy musimy kłamać? Czy Ty zawsze mówisz prawdę? Czy prawda nas wyzwoli?

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Rzadko zdarza mi się brać coś do czytania całkowicie w ciemno, nie wiedząc nic o fabule, autorze, nie mając do czynienia chociażby z jakimikolwiek opiniami. Zbyt wiele razy się zawiodłam. W przypadku powieści Liane Moriarty to był strzał w dziesiątkę, a nawet chyba w setkę, bo jest ona w swoim gatunku opowieścią pod każdym względem wybitną.

Myślałam sobie, że to taka zwykła obyczajówka, historia kilku kobiet i ich dzieci oraz ich codziennych problemów... Może jakaś zdrada małżeńska, niegrzeczne dzieci, zawistne koleżanki... A tu bach! To, co dzieje się w tym małym, zamkniętym światku przechodzi wszelkie wyobrażenie i wbija w podłogę. Aż gęsto tu od złych emocji, złych wydarzeń i złych, paskudnych wspomnień. I paskudnych ludzi również tu znajdziemy.

Wiele razy zostałam zaskoczona zwrotem akcji, którego w ogóle się nie spodziewałam. Właściwie cała ta książka to jedna wielka niespodzianka. Nieprzewidywalna, poruszająca trudne lub niewygodne tematy. Nie da się jej czytać obojętnie,...

Pamiętam jak latem przypadkiem trafiłam na mini serial pt. "Wielkie kłamstewka" i bardzo mi się podobał. A teraz gdy sięgnęłam po inspirację serialu, czyli po książkę Liane Moriarty "Wielkie kłamstewka", stwierdzam że to bardzo dobra książka.

Głównymi bohaterkami powieści są trzy kobiety - Madeline, Celeste i Jane. Każda na pierwszy rzut oka tak inna, że nie powinna połączyć ich przyjaźń, a gdyby nie dzieci w tym samym wieku i wspólne przedszkole, to z pewnością ich losy nigdy by się nie zetknęły. Każda z tych trzech kobiet ma swoje problemy.
Madeline walczy z byłym mężem o miłość ich wspólnej córki Abigail, która muszę przyznać ma wielkie serce oraz strasznie niebezpieczne pomysły. Podkreśla wyraźnie, że nastolatki żyją swoim światem i jeśli czegoś chcą to, to dostaną. Dodatkowo Madeline to kobieta, która ciągle gada i gada oraz jak lwica walczy o to, aby jej przyjaciołom nie stała się krzywda.
Celeste jest piękna i bardzo płochliwa. Stara się sprostać wymaganiom, jakie ma wobec...

Pati_Ka | 2018-02-26
Przeczytana: 2018 rok

Ta książka czyta się sama :) Jestem mile zaskoczona, spodziewałam się zwykłego czytadła, a okazało się, że to interesująca, dobrze skonstruowana i napisana w bezpretensjonalnym stylu powieść.
Historia trzech, z pozoru zupełnie różnych kobiet (a pozory odgrywają w tej powieści istotną rolę), które połączyła przyjaźń. Jane, młoda, samotna matka, która ucieka przed bolesną przeszłością. Celeste, trochę zagubiona piękność z bogatym mężem i wielkim domem. Madeline, cudownie nieidealna żona i matka, kochająca ciuchy i zdrowy rozsądek. Na przykładzie tych trzech bohaterek, autorka stworzyła ciekawy i trafny obraz współczesnych kobiet, szczególnie matek. Obecnie wychowanie dziecka zmienia się w projekt, zaplanowany, dopracowany w szczegółach, ze stworzoną strategią i taktyką działania.
Liane Moriarty pokazała możliwości, jakie stwarza kobiecie współczesne społeczeństwo, rozwijanie kariery, niezależność w decydowaniu o sobie. Jednocześnie ukazała, jak to samo społeczeństwo wywiera na...

miki24gr | 2015-11-28
Na półkach: Przeczytane, Roziskrzone, 2015
Przeczytana: 28 listopada 2015

Powieść bardzo dobra pod względem dramaturgii, konstrukcji, stopniowego rozwoju fabuły. Zawiera sporą dawkę psychologii, a główny wątek skupia się na problemie przemocy domowej. W trakcie czytania napięcie rośnie, czytelnik czuje, że lada moment będzie świadkiem czegoś strasznego. Finał nadchodzi, jednak wcale nie jest zbyt przewidywalny...
Książkę polecam. Dobra i wartościowa lektura..., tylko litości- kto wymyśla te bzdurne pytania do powieści, które w tej serii "Kobiety to czytają" pojawiają się na końcu i starają zniweczyć dzieło autorki??!!

lacerta | 2015-11-21
Przeczytana: 19 listopada 2015

"Wielkie kłamstewka" to książka piekielnie pochłaniająca czytelnika. Autorka przedstawia nam życie małej społeczności i ich pozorne szczęście, które skrywa wiele, mniejszych i większych, nieszczęść.
Styl Liane Moriarty momentalnie mnie wciągnął. Rozdziały są dość krótkie, a dołączone do nich, krótkie wypowiedzi dodają tylko smaku. Autorka nie ukrywa przed nami zakończenia, ale nie dostajemy też wszystkiego od razu. Wiemy, że jest ofiara i sprawca, ale nie znamy tożsamości tych osób. Każdy rozdział wprowadza zamęt ujawniając pewne sekrety. Przez to, co chwila zmieniałam zdanie i zadawałam sobie pytanie "a może jednak to ten bohater?". To jak pogrywała ze mną autorka bardzo mi się spodobało. Muszę również przyznać, że parę razy otwierałam szerzej oczy ze zdziwienia i byłam zaskoczona tym jak Moriarty poprowadziła akcję.

Oprócz wciągającej historii mamy niesamowitą ilość postaci. Bohaterowie są niesamowici - różni, realistyczni i nie przerysowani, dzięki czemu przebywanie z nimi...

Wioletta | 2018-05-08
Przeczytana: 08 maja 2018

Pochłonięta serialem sprzedawałam go znajomym, musisz to obejrzeć, natychmiast, jeszcze nie obejrzałeś? Jak szalona. A o czym to, hmm... trudno mi powiedzieć jednoznacznie, o życiu? Jaka gra aktorska, jaka muzyka, jakie ujęcia. Nie wolno Ci zwlekać. Widziałaś pierwszy odcinek? I co? Aaa, obejrzałaś od razu wszystkie.
Musiałam sięgnąć po książkę, z obawą, tam były wymienione wyżej wymienione rzeczy, a tu? Myślę, że moja ocena mówi sama za siebie. Nie napiszę nic o bohaterach, chociaż bym chciała, nie chcę naświetlać niczego swoim zdaniem, niech każdy znajdzie swojego, ulubionego? Nie napiszę czy serial odzwierciedla książkę, czy też od niej odbiega, sami zobaczcie. Ech, podchodzę strasznie emocjonalnie.

książek: 1947
_Agnieszka_ | 2015-12-24
Przeczytana: 24 grudnia 2015

„Żyjemy, żeby kłamać, czy kłamiemy, żeby żyć?”

Kłamstwo — czyli przekazywanie informacji niezgodnych ze stanem faktycznym — to zabrzmi potwornie, ale bez niego trudno byłoby żyć. Kłamiemy niemalże codziennie z różnych powodów, często błahych, jednakże niejednokrotnie wielu z nas oszukuje w przypadku poważniejszych kwestii. Czasem wyłącznie po to, aby nie narazić kogoś na przykrość i cierpienie, nierzadko ze strachu bądź w obawie o spokój czy życie innych, ale wielu korzysta z kłamstwa, aby manipulować, dominować, szantażować tylko po to, aby osiągnąć zamierzony cel, z którego można czerpać niemałe zyski. Czy kłamstwo bywa nieszkodliwe, czy jednak zawsze niesie za sobą przykre konsekwencje?

Sięgając po książkę „Wielkie kłamstewka” byłam przekonana, że ta publikacja absolutnie mnie nie rozczaruje, gdyż polecały mi ją osoby, którym zwyczajnie ufam w kwestii doboru lektur. A jednak miałam chwilę zwątpienia. Jednakże muszę się przyznać, że z powodu nadmiaru obowiązków sięgałam po nią...

Mey-Mey | 2018-02-05
Przeczytana: 04 lutego 2018

Co kryje się pod powierzchnią, którą próbujemy pokazywać światu? W przypadku trzech bohaterek powieści? Wszystko. Trzy kobiety - matki pięciolatków, które poznają się na dniach otwartych przedszkola, gdzie niebawem zaczną chodzić ich dzieci. Każda inna, każda ma swoją historię, każda ma swoją traumę... Jane - samotna matka, która próbuje na nowo ułożyć sobie życie. Madeline - szczęśliwa spełniona kobieta, która po nieudanym pierwszym małżeństwie odnalazła szczęście u boku Eda. I Celeste, która ma wszystko: upragnione dzieci, kochającego męża pilota, piękny dom, pieniądze; życie, którego zazdrości jej każdy. Ale czy na pewno jest czego zazdrościć? Czy na pewno "pod spodem" wszystko jest takie jak na zewnątrz? Z biegiem fabuły dowiadujemy się tego, czego nie widać, a co ostatecznie doprowadza do tragedii...
Polecam!

Karolina Król | 2018-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2018

Książka w ogóle mnie nie zaciekawiła, dziwię się, że ma takie dobre opinie. Na moje wlecze się jak flaki wołowe. Oceniam ją bardzo nisko. Może bym dała z 3, 4 gwiazdki bo czytałam ją z wielkimi przerwami, dlatego też w sumie uważam, że moja ocena jest słuszna, gdyby książka jakkolwiek przyciągała uwagę, to bym ją pochłonęła. Ostanie 50 stron w ogóle nie przeczytane..

Izabela Pycio | 2015-10-26
Przeczytana: 26 października 2015

Książka mocno mnie pochłonęła, niecierpliwie odkrywałam zawartość kolejnych stron. Poddałam się temu uczuciu zapomnienia o całym świecie, przełożyłam wszystkie zajęcia na później, tylko czytałam. W literaturze poszukuję intelektualnej rozrywki, nienapuszonego opowiadania, snucia opowieści w naturalny, wnikliwy, z humorem i zaskoczeniem sposób. Skoro dostałam to, co najbardziej lubię, wystawiam wysoką notę. A dlaczego jeszcze książka tak mnie urzekła?

Już sam przewrotny tytuł jest przesłaniem co do zawartości kryjącej się w powieści - wielkie kłamstewka. Chodzi tu nie tylko o tajemnice trzymane w ukryciu przez lata, na tyle głęboko, że sami w nie uwierzyliśmy, nie umiemy bez nich żyć, definiują nas. Są jeszcze półprawdy, kryjemy się za nimi, bo inaczej nasz świat rozpadłby się. Boimy się dokonać zmian, unikamy działania i odpowiedzialności, mamy niskie poczucie wartości, a strach przed nowym paraliżuje nas. Trwamy w fałszu, wmawiamy sobie, że "prawie jest warto". Jak...